"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Sevilmek

Rifat OKYAY
07 Temmuz 2024, Pazar
Sevmek dediğimizde insanın yaratılışında olan bir özellik olarak var diyoruz. Aynen öyle de sevmenin mukabili, bir bakıma karşılığı gibi olan sevilmek de fıtridir diyebiliriz.

Sevmek denince kolay gibi sevilmek denince de biraz zor gibi görünüyor. Belki de sevilmek biraz daha çeşitliliği mi ifade ediyor acaba?

Hani fiziki, kalbi, akli, ruhi bir hazza, lezzete, zevke sebep olacak bir özellik, bir fiil, bir konuşmanın ortaya konmasıyla; bu basamaklar bahanesiyle insanın sevilmesi.

İnsan birisini sever, eğer samimi ise sevilir. Sevilmek bir bakıma sevmeyi takip ediyor.

Durduk yerde de sevilmiyor insan. Belki kız çocuklarının kendisini sevdirmeleri noktasından efendimizin tespitini göz önüne almamız gerekiyor.

Gerçek manada sevmenin tezahürü, kendisini her haliyle göstermesi; sevilmeyi daha dikkatli ve şüpheye, zanna düşmeden yaptırabilir.

Her ne olursa olsun her sevmek her zaman sevilmekle karşılık bulur diyemeyiz. Ama sevme sevilmeyi bekler diyebiliriz. Allah’ı seven, peygamberi seven, dinini seven derecesine göre, samimiyetine ve ihlasına göre sevilme karşılığını görebilir. Zaten sevilmek ve sevmek noktasında bizim esas vurgulamak istediklerimiz dünya ve dünyaya ait şeyler üzerine değildir. Çünkü dünya sevgisi ve sevgilisi varsa dünya kadar da menfaati ve dünya kadar da belası musibeti vardır.

Hiçbir dünya sevgisi aile sevgisinin yerini tutamaz. Aynı şekilde dünyanın herhangi bir şekilde sevilmesi ahiretteki her herhangi bir sevilme mükâfatının yerini tutamaz.

Zaten aşkın ateşinde pişmiş olan kâmil insanlar da daima sevmeyi bir arada zikretmişler ve sevgiyi karşılıklı şekillenmiş bir yumak ve daima yükseklerde beyaz bulutlar olarak görmüşler, göstermeye çalışmışlardır.

Rabbimizin bizlere nasip ve ikram edeceği güzel ameller de sevmek ve sevilmenin sonsuz, sınırsız alanlarında terakki ve tekâmül versin. Bu terakki ve tekâmül ile sevilmenin haz, zevk ve lezzetlerine bizleri gark etsin inşallah.

Belki sevilmek sevmenin peşinden geliyormuş gibi gözükse de; yine de her şeye rağmen sevmenin tamamlayıcısı ve bir bakıma neticesi de diyebiliriz.

Allah’ımızdan niyazımız odur ki rahmeti, rahimiyeti, şefkati ve merhameti kadar geniş ve büyük sevmek ve sevilmekle bizleri sevindirsin inşallah.

Okunma Sayısı: 1037
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdullah Tunç

  7.7.2024 05:17:45

  Sevmek elimizde, fakat sevilmek elimizde değil. Sevilmek,hürmet görmek karşı tarafın iradesine bağ lı.Sevilmek ve hürmet bek lentisi içinde olmak mane vi yönden tehlikelidir. Üstad hazretleri hürmet istenilmez, belki verilir, ve rilsede onunla hoşlanıl maz, hoşlansa kabir aza bı gibi nahoş bir hal alır. Sevilmenin samimi ve kar şılıksız, Allah için olanı makbuldur.Genelde men faat gibi dünyevi sebepler tahtında sevilir.Bu da beş para etmez.Halkın iltifatı, hürmeti,sevgisi kabir kapı sina kadardır, ondan son ra söner.Allah için semek ve sevilmek önemlidir. Yoksa, hürmet ve sevgi istemek;enaniyeti okşar, Allah korusun; insan ken dinisin beğenmeye ve gizli şirke kadar götürebi lir!..Sevilmek hissi zararlı hislerin başında gelir.Dik katli olmak lazım!..

 • Erhan

  7.7.2024 01:03:50

  Allah’ım, zalim olmayanları sevsin, sevdirsin. Yaratandan ötürü Sevgi, insanı fakirleştirmeden karşıdakini zengin eden en önemli duygudur. Dünyada parayı amaç edinmekten çıkarsak, en değerli olgu olarak sevgi ön plana çıkacaktır. Hayatımızda tamamen paraya odaklandığımız için sevgi hep geri planda kalıyor.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı