"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Gençler Risale-i Nur sohbetlerine nasıl katılır? (1)

Sebahattin YAŞAR
26 Mart 2022, Cumartesi
Bu soru son zamanlarda camia içinde çokça soruluyor.

Tabi bu sorunun çok değişik boyutları olabilir, ama ben bu yazımda bir noktaya değinmek istiyorum. Öncelikle akran hareketi denen bir şey var. Yani gençlik yaşına gelmiş bir birey kendi yaş gruplarıyla oturup kalkmak, onlarla şakalaşmak, onlarla etkinlikler yapmak, onlarla problemlerine çözüm bulmak ister. 

Tabii ki bu etkinliklerin içine ibadetler, dini sohbetler, bu çerçevede okuma programları, bu çerçevede yurt içi-yurt dışı geziler gibi etkinlikleri çeşitlendirmek mümkün. Bu ailesiyle genç programa katılmaz mı, geziye katılmaz mı diye sorabilirsiniz. Ama elbette kendi yaş grubunun birbirini anlaması daha kolaydır. Nasıl ki, büyüklerin bulunduğu bir ortamda, büyükler gençlerin varlığını garip karşılıyorsa; gençlerin bulunduğu bir ortamda da büyüklerin bulunması garipsenir. Burada benim sorumuzla bağlantılı dikkate sunmak istediğim şey, çocuklarımıza, gençlerimize onların hayat bulacağı çocuk grupları, gençlik grupları oluşturabilmek ve buna rehberlik yapabilmektir. Bunu kişi değil, cemaatin mahal meşveretleri köklü çözümler bulmalıdır. Çocuklar çocuklarla, gençler gençlerle sohbetlerde birbirlerini anlamaları daha kolaydır. Çocukların akranlarının arasında bir konuyu anlamaları ve anlatmaları daha kolaydır. Bu akran alt yapısı olunca, zaten sizin çocuğunuza, gencinize haydi derse gidelim deme ihtiyacı bile kalmaz. Çocuğu akranı derse davet eder, genç genci derse götürür veya orada buluşurlar, buluşunca da mutlu olurlar, hatıra yaparlar. Elbette sonraki haftalarda da birbirlerini aramaya başlarlar.

Genç, çocukluk altyapısında böyle bir çekim gücü oluşmuş çevre yoksa, sonraki zamanlarda oralara uğramak daha güç hale gelir. O zaman öncelikli olması gereken, temel hükmündeki, çocuk derslerinin, genç derslerinin, etkinliklerin, hatıra oluşturmanın, orada kabiliyetlerini kullanmalarını sağlamanın zemini oluşturulmalıdır.

Okunma Sayısı: 2317
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ömer Faruk Budakçı

  26.3.2022 18:01:22

  Tahakküm-ü zahirî, kahr ve cebr ile mümkündür. Fakat efkâra galebe etmek, hem de ervaha tahabbüb ve tabayia tasallut, hem de hâkimiyetini vicdanlar üzerine daima muhafaza etmek; hakikatın hâssa-i farikasıdır. Bu hâssayı bilmezsen, hakikattan bîganesin. Muhakemat - 151 Üstadımız her konuda olduğu gibi bu konudada reçeteyi yazmış.

 • Sertaç LÜSER

  26.3.2022 08:37:32

  4- Her birimizin gerçekten elinden geldiğince onların şekil olarak hareketlerini düzeltmek yerine bir hissini anlayabilmek bize ileride çok hareketlerini düzeltmemize sebep olacak.Kale içeriden feth edilir.Biz gönüllerini feht edemediğimiz sürece onları Z kuşağı tabirinde sıkıştırıp kendimizi doğru görerek tatmin edeceğiz.Yazınızdaki en can alıcı ve ertelediğimiz kısım şu " çocuklarımıza, gençlerimize onların hayat bulacağı çocuk grupları, gençlik grupları oluşturabilmek ve buna rehberlik yapabilmektir. Bunu kişi değil, cemaatin mahal meşveretleri köklü çözümler bulmalıdır."

 • Sertaç LÜSER

  26.3.2022 08:33:45

  3- Çünkü onlar her seferinde yanağımızı sıkıp,başımızı okşuyorlar ve bize hep aferin aferin diyorlar.İşte yeni nesil sebepsiz yapılan her hareketi kabul etmiyor artık ne tepkisini sizin fark etmediğiniz şekilde veriyor.Ve bu çocuklar 6-7 sene sonra genç olarak karşımıza çıkıyor.Bizlerden uzak bir his ve hareket dünyasında.

 • Sertaç LÜSER

  26.3.2022 08:33:08

  2-Bu durumu bizim müsbete çevirerek bahsettiğiniz konuda toplu hareketler ile şekillendirmemiz mümkün.Nesli kendi haline bırakmamız bizim en büyük hatamız.Büyüklerle küçüklerin kaynaşamaması sadece yeni neslin hatası değil öncelikle büyüklerin hatası.Geçenlerde bu konuyu ele alarak sorduğum bir soruda gelen cevaplar adeta beni çocuklarımızın duygularından ne kadar uzak olduğumuzu ve büyüklerden neden kaçtıklarını öğretti.Siz büyüklerle neden selamlaşmıyor,konuşmuyorsunuz dediğimde şu cevabı aldım.

 • Sertaç LÜSER

  26.3.2022 08:32:29

  1- Bu başlığı şartlar dahilinde güncellemek gerekirse,çocuklar Risale-i Nur sohbetlerine nasıl katılır diye eklemek de gerekir.Zira 70-80 kuşağı babası bir meclise götürdüğünde ses çıkarmadan büyükleri dinleyen ve ortama uyum sağlayan fakat söz sahibi olma konusunda sıkıntı yaşayan bir nesil olarak ilerledi.Kendi becerileri ile şartları zorlayanlar bir şekilde fıtratı gereği kendini dinlettirebildi.Fakat şimdi Z kuşağı diye tabir ettiğimiz kesim 3 yaşından itibaren haklarını ve isteklerini direk söyleyebilme ve kuralları esnetebilme hatta aşma konusunda müthiş becerikli.

 • Cenk Çalık

  26.3.2022 06:39:46

  Aynen katılıyorum. Akran grupları oluşturulabilirse tıkandığımız pek çok yerin açılacağını düşünüyorum. Allah razı olsun.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı