"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bu zamanda Risale-i Nur mu okunurmuş?

Şeyda Sultan ZENGİN
04 Mayıs 2017, Perşembe
“Afedersiniz, ama bişey soracağım, sizi neden sorguluyorlar?”

“Yanımızda Risale-i Nur var, onları okuyoruz biz, yayınevi sorguluyorlar ondan bekliyoruz “

“Bu zamanda Risale mi okunurmuş, hem de böyle bir zamanda?..”

“1500 defa beraat alan bir eseri okumak ve taşımaktan neden korkalım hanımefendi?

***

Evet, 3 günlük tatil fırsatı bulur bulmaz Silifke’ye okuma programı ayarladık ve kendimizi yollara attık elhamdulillah. Ortaokul-lise-üniversite karışık olan programımızda özellikle belirttik ki, Asâ-yı Musa’yı yanınıza alın, bitirip geleceğiz inşallah. Yola çıktık, şevkli ve neşeli vaziyette ineceğimiz yere az kalmışken polisler çevirdi otobüsü. 2 kişinin çantasında Asâ-yı Musa’yı görünce “Sizi aşağı alabilir miyiz?” sorusuna ilk defa muhatap olduk. (Diğerleri risalelerinin valizde olmasına çok üzüldüler o an tabi...) Ancak biz inince arkadaşlar durur mu, hepimiz kendimizi aşağıda bulduk.

Ve polis sorgulamaya başladı: “Nerede kalıyorsunuz, bu kitapları mı okuyorsunuz? Aynı okulda mısınız, kimsiniz, okuyucu musunuz yoksa yazıcı mı vs.?”

“Abi onlar liseli, evlerinde kalıyorlar. Biz de üniversiteliyiz, özel evde kalıyoruz, ev benim üzerime. Yeni Asya okuyucularının derslerine gidiyoruz...”

Hepimiz bu minvalde şeyler söylerken Yeni Asya deyince “Ha tamam. Yeni Asya mı? Tamam o zaman, yine de siz dikkatli olun” cevabı geldi. 

Asıl dikkat çekmek istediğim yer burası: Otobüsten inen bir tesettürlü hanım, merak etmiş olacak ki, yanımıza geldi ve: “Afedersiniz, ama bişey soracağım, sizi neden sorguluyorlar?”

“Yanımızda Risale-i Nur var, onları okuyoruz biz. Kitabı yayınlayan yayınevine bakıyorlar ondan bekliyoruz.”

“Bu zamanda Risale mi okunurmuş, hem de böyle bir zamanda?”

“1500 defa beraat alan bir eseri okumak ve taşımaktan neden korkalım hanfendi?”....

Öyle ya, okuma programı için yola çıkmışız, neden taşınmasındı bu eserler? 

Defaatle mahkeme açılmış, beraat almıştı, neden okunmasındı?

Bir yanlışımız bir korkumuz yoktu, neden çekinelimdi?

İmanımızı kurtarıyordu, neden bu engele takılıp geri yolumuzdan dönelimdi? Dar düşünceler, dar görüşlerdi...

Ve nihayet program boyu konuşacağımız konuyu da bulmuşken, yolumuza devam edebilirdik:) 

“Danyal Ateş’in Yeri”nde durduk ve sağsalim indik, çok şükür. Ve üç gün hızlıca, istifadeli geçip şevke medâr oldu, dönem içinde taze bir kuvvet hükmüne geçti. 

Program nasıl mı geçti? 

Özel okuma, dersler, beyin fırtınaları, geziler... Odun ateşinde gözleme ve çaylar, parlak yıldızlara nâzır uykular... Tefekkürlük Göksu Nehri eşliğinde kâinatı okumalar... Helâl dairedeki hoş muhabbetler, neşeli sohbetler... 

Daha gerek var mı anlatmaya? Yaşaması bu kadar güzelken kelimelere dökülemiyor zira...

Programda bizi hiç ummadığımız yerlerden rızıklandıran Allah’a hamd ü senalar olsun. Bu rızıklandırmalara vesile olan Danyal Ağabey ve Naciye ablamızı da Rabbim Cenneti’nde Kevser havuzundan rızıklandırsın inşallah...

***

Konuyla benzer içerikler:

Risale-i Nur’u niçin çok okumalıyız, Risale-i Nur, neden bu asra bakan bir tefsirdir?

Risale-i Nur eserleri, muhtevası, telif ediliş tarzı, dili ve düzeni itibariyle diğer İslâmî eser ve tefsirlerden farklıdır.

Okumak için tıklayınız:

http://www.yeniasya.com.tr/suleyman-kosmene/risale-i-nur-u-nicin-cok-okumaliyiz_414017

Mehmet Akif: En büyük âlim odur ki; İşaratü’l-İ’caz’ı anlasın...

Mehmet Akif Ersoy'un Büyük İslam Alimi Bediüzzaman Said Nursi ve Kur'an-ı Hakim'in hakikatli ve nurlu bir tefsiri olan Risale-i Nur Külliyatı ile ilgili değerlendirmeleri Risale-i Nur'un muhteva ve mesajının anlaşılması noktasında oldukça önem taşımaktadır.

Okumak için tıklayınız:

http://www.yeniasya.com.tr/gundem/mehmet-akif-en-buyuk-alim-odur-ki-isaratu-l-i-caz-i-anlasin_419602

Doğru İslâmı anlama projesi: Medresetü’z - Zehra

Okumak için tıklayınız:

http://www.yeniasya.com.tr/halil-elitok/dogru-islami-anlama-projesi-medresetu-z-zehra_389766

Din ve fen ilimlerinin birlikte okutulduğu bir Bediüzzaman Üniversitesi

Okumak için tıklayınız:

http://www.yeniasya.com.tr/gundem/din-ve-fen-ilimlerinin-birlikte-okutuldugu-bir-bediuzzaman-universitesi_370309

Okunma Sayısı: 4271
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Akif Arslan

  4.5.2017 11:10:11

  Yahu kainat bomba olup patlasa, bu gençler refleksen bile olsa gözlerini kırpmaz. Nedeni de sorgulanma sebebi olan eserlerdir. Bu günler elbette geçip gidecektir. Bizlere kalan geleceğin gençlerine anlatılacak hatıralar..Onlara kalansa "..." (3 nokta herşeyi anlatır bazen. Anlatıp israfa girmeyeceğim.)

 • Yahya YILDIZ

  4.5.2017 08:50:36

  İspiyonculuğun, gammazlamanın ve ehl-i imana her türlü hakaret ve iftiranın adeta normal bir hal aldığı "at izinin, it izine karıştığı" şu günümüz Türkiyesinde; birkaç liseli ve üniversiteli genç kızlarımızın, herkesin tebrik ve takdir edeceği, iki üç günlük tatillerini en iyi şekilde Risle-i Nur kitaplarını okuyup, ibadetlerini yaparak değerlendirmek niyetleriyle yaptikları seyahatlarinde, toplu taşıma yapan bir araçta üstelik diğer yolcular arasında, şu masum ve günahsız çocuklara yapılanların insana karşı hak, hukuk ve adaletin ne hale getirildiğinin açık ve net bir göstergesidir. Bu Anadolu topraklarımzda insanlarımızın hukuken manevi şahsiyetine bir taciz ve saldırı olan bu tavır ve tutumu şiddetle ve nefretle kınıyorum. Şeyda kardeşimiz başta olmak üzere, güzel bir dayanışma örneği sergileyen Nurun diğer kahraman ve fedakar bu genç ve yiğit Anadolunun bahadır evlatlarını canı gönülden tebrik ediyor ömür boyu İman ve Kuran dairesinde muvaffak olmalarını Allahtan temenni ediyorum.

 • özdemiroğlu

  4.5.2017 08:18:19

  (2) Ehl-i İman olup da, hele bizden bellediğimiz tesettürlü bir hanımın Risaleleri garipsemesi garip değil mi? Tamam o kadın yanlış yaptı, peki Risaleleri gündeme taşımayan veya taşıyamayan Nur Talebeleri de bundan ders almalılar diye neden düşünmüyoruz? Hele bazı arkadaşlar var ki, iktidar partisi taraftarlığından ziyade Risaleler gibi amaçları yok mu? C. Allah bu arkadaşlara feraset ve basiret versin diyorum.

 • özdemiroğlu

  4.5.2017 08:10:27

  Evet; FETÖ münasebetiyle cemaatler ve tarikatlar vs. büyük bir hedef haline geldi. Fırsatçılar ve su-i niyetliler mal bulmuş mağribi gibi hücum ediyorlar. C. Allah bu şerirlerin şerlerinden ve gafletle su-i zan eden kimselere de intibah versin. Amin

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı