"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Ege Bölgesinde geçen Nurlu bir hafta

ŞEYMA KÖSMENE
24 Nisan 2014, Perşembe
Geçen hafta İzmir’de “Uhuvvet buluşmaları-1” programı düzenlendi. Ege Bölgesi meşveret kararıyla belirlenen şehirlerin tensib ettiği birkaç kişi, şehirlerini temsilen İzmir’e gelip, kaynaşma programımıza katıldılar. Malatya, Adıyaman, Maraş, Elbistan, Mersin ve Adana’dan gelen kardeşlerimizle tanışmak, kaynaşmak adına bütün Ege Bölgesi mahalleri seferber oldu. Bölge meşveretinde uzun uzun müzakere edilerek tertib edilen program, yaklaşık bir hafta sürdü.
Geçtiğimiz hafta Salı günü gelmeye başlayan misafirlerimizle, özellikle kaynaşma adına pek çok program düzenledik. Aynı safta istihdam olunduğumuz kardeşleri görmek, tanımak hepimize şevk verdi. Dolu dolu geçen günlerimizde misafirlerimizi hem gezdirdik, hem eğlendirdik, hem de hep beraber pek çok fikrî çalışmalar yaptık. Farklı şehirlerden gelen kardeşlerimizle Risale-i Nur’u mütalâa etmek, bizlerin ufkunu genişletti, şevke gayrete getirdi. Bütün ehl-i iman kardeşlerimizle olan birlik noktalarımız haricinde bir de dâvâ birlikteliğimizin, fikrî birlikteliğimizin farkına varmak, bizlere Üstadımızın “Siz birbirinize en fedakâr nesebî kardeşten daha ziyade kardeşsiniz” sözlerini hatırlattı.
Zübeyir Gündüzalp Ağabeyimizin müdafaasında geçen; “Birimiz şarkta, birimiz garbda, birimiz cenubda, birimiz şimalde, birimiz âhirette, birimiz dünyada olsak; biz yine birbirimizle beraberiz” hakikatini, bu programla daha ziyade idrak ettik. Daha tanımadığımız nice kardeşimizle, aynı safta; Mehdinin safında ehl-i dalâlete karşı cihad ediyoruz, omuzlarımıza bırakılan iman dâvâsını hep beraber gelecek nesle taşıyoruz inşaallah. Cenâb-ı Hak muvaffak etsin ve bizleri ihlâs-ı tâmdan ayırmasın…
19 Nisan günü yapılan “Bediüzzaman Said Nursî’ye göre Âlem-i İslâmın hastalıkları ve çözüm yolları” diye isimlendirilen, hususan Hutbe-i Şamiye kaynaklı olan panelimizin, masa çalışmaları tarzında olan ön müzakereleri, Ege Bölgesi mahalleri tarafından, gelen şehirler misafir edilerek yapıldı. Bu çalışma aynı zamanda kaynaşma programının da bir parçasıydı. Misafir kardeşlerimiz, Ege Bölgesi mahallerinin cemaatleri ile yakından tanışma ve kaynaşma fırsatı buldular. Tire ilçesi, Adanalı kardeşlerimiz ile Ümit konusunu, Manisa şehri, Malatyalı kardeşlerimiz ile Sıdk konusunu, Ödemiş ilçesi, Maraş ve Elbistan’dan gelen kardeşlerimiz ile Muhabbet konusunu, Turgutlu ilçesi Mersin’den gelen kardeşlerimiz ile Hamiyet-i İslâmiye konusunu, Aydın şehri ise Adıyaman’dan gelen kardeşlerimiz ile Meşveret-i Şer’iye konusunu mütalâa ettiler. Ve ortaya çıkan çalışmaları, 19 Nisan Cumartesi günü Murat Reis konferans salonunda sundular. Sunumların sadece Risale-i Nur kaynaklı olması da tebrike şayandı.
Uhuvvet buluşmasının en önemli organizelerinden bir tanesi de misafir kardeşlerimiz ve Ege Bölgesi mahalleri ile beraber yapılan istişare günüydü. 17 Nisan Perşembe günü kahvaltıyla başlayan program, Risale-i Nur dersi ve hizmet muzakereleriyle devam etti. Nurbanu Şen Ablamız uhuvvet konulu yaptığı derste Nur Talebelerinin birlik noktalarından bahsetti.
Özetle şunları vurguladı:
“Sabri Abi, Barla Lâhikası’nda geçen bir mektubunda Nur Talebeleri için; ahlâkları bir, derece-i ihtiyaç ve iştiyakları bir, etvarları bir, tarz-ı telakkileri bir ifadelerini kullanıyor. Bu yapılan programlar bizlere gösteriyor ki, Risale-i Nur Talebeleri baba ve anadan daha kavî bir rabıta-i hakikiye ile merbuttur. Hanımlar arasındaki bu uhuvvet; herşeye rağmen, Nur Talebeleri arasındaki muhabbetin, sadık dostluk ve sadık kardeşliğin bir tezahürüdür. Üstadımızın abilere söylediği sıddık-ı vefiyy kavramının inkişafıdır.
“Üstadımızın dediği gibi, komünist rejimin altındaki bir ferd, duyar ki imana hizmet var, iman hizmeti devam ediyor; o dinsiz rejime karşı ayakta kalmaya muvaffak olur, rejime iltihak etmekten kurtulur. Nurlu insanların bir araya gelerek Risale-i Nur’un inkişafı adına yaptığı çalışmalar, insanlığın şaşkın ve ümitsiz olduğu şu günlerde, bir Nur halkası gibi hale hale yayılacaktır. Çünkü Üstadımız yapılan hizmetleri sadece o mahalle ve şahıslara bağlı bırakmıyor, bütün memleketi ve belki Âlem-i İslâm’ı tenvir edecektir, diyor.”
Risale-i Nur dersinden sonra yapılan istişare de, bütün katılımcılar sırasıyla mahallerinde yaptıkları hizmetleri anlattı. Bu değerli şevk alış verişinden sonra, ablalarımız şehirlerine döndüklerinde daha ziyade çalışacaklarını, Risale-i Nur programlarını arttıracaklarını ifade ettiler.
“Uhuvvet buluşmaları-1” programında emeği geçen ablalarımızı, hususan dershanede misafirlerimizi ağırlayan dershane talebelerimizi tebrik ediyoruz. Bu tür programların arttırılması temennisiyle… Cenâb-ı Hak, omuzlarımıza bıraktığı bu ulvî vazifeyi hakkıyla ifa edebilmeyi nasip etsin…
Okunma Sayısı: 1142
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı