"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bir cevabınız var mı?

Ali FERŞADOĞLU
19 Mart 2024, Salı
Akıl, kalb, vicdan, insaf ve feraset sahibi her vatandaş, “çöken adalet, eğitim, ekonomik sistem, rüşvet ve iltimaslarla gençlik, millet, ülke nereye sürükleniyor?” diye düşünmek mecburiyetinde.

Zira, “TÜİK’e göre tüketici fiyatları yıllık bazda enflasyon yüzde 78’e—bağımsız kuruluşlar yüzde 120 rakamı veriyor—faiz yüzde 60’lara dayanmış. Bu resmî hırsızlıkları yapanların; iş, ihale ve makamları ehline değil, “iltimas ve mülâkatla” yandaşlara dağıtanların bir cevapları var mı?

Vatandaşın zaruri ihtiyaçlarına fahiş zamlar yaparak “Komşusu açken tok olarak yatan bizden değildir.”1 mealindeki hadis-i şerife masadak olanların hâli ne olacak? Ve adil olmayan gelir dağılımı, “Ben tok olduktan sonra başkası açlıktan ölse bana ne? Sen çalış, ben yiyeyim!”2 felsefesiyle hareket edenlerin hâli ne olacak?

Suçlu kanun-u adaletle cezalandırılmalı, amenna! Gerçekten bebek, çocuk binlerce genç, kadın, ihtiyar hastaları ‘terörist’ diye ilan edip hapse atanların hali ne olacak? Ya aileleri ailelere, cemaatleri cemaatlere kırdırıp toplumsal barışı berhava edenlerin hâli ne olacak?

“Harp boğuşmalarını merakla takip eden, bir tarafa kalben taraftar olur. Onun zulümlerini hoş görür, zulmüne şerik (ortak).”3 olursa, ya direkt zulmedenlerin hâli ne olacak? Zulme rıza zulümdür. “Ekser nâsın o zâlim eşhâsın harekâtına fiilen veya iltizâmen veya iltihâken taraftar olmasıyla, mânen iştirak eder, musîbet-i âmmeye sebebiyet”4 veren ve zalimleri ”fiilen, iltihaken ve iltizamen” müstebitleri destekleyip alkışlayanların hâli ne olacak?

İnsan “Yalnız kendine karşı cinayetini affedebilir. Kendi hakkından vazgeçse hakkı var; yoksa başkalarının hukukunu çiğneyen cânilere afüvkârâne bakmaya hakkı yoktur, zulme şerik (ortak) olur.”5 “Kim zerre miktarı şer işlemişse karşılığını görür.”6 mealindeki ayete göre hâli ne olacak?

Ya “Bir toplulukta bir takım günahlar işlenir, işlemeyenler o günahları işleyenlerden daha güçlü ve daha çok oldukları halde, engel olmazlarsa, mutlaka Allah hepsine birden cezâ verir.”7 hadisine göre bizim de hâlimiz ne olacak?

Bilhassa siz ey Risale-i Nur okuduğunu iddia edenler bir cevabınız var mı?

Burada “sus-pus” olanlar, yarın Hakkın divanında hâliniz ne olacak?

Dipnotlar:

1-Hakim, Müstedrek, 4/183, h. no: 7307.; 2-Mektûbât, s. 264.; 3-Şuâlar, s. 184.; 4-Sözler, s. 158.; 5-Sikke-i Tasdik-i Gaybi, s. 167.; 6-Zilzal Suresi, 8.; 7-Ebû Dâvûd, Melâhim, 17; İbn-i Mâce, Fiten, 20.

Okunma Sayısı: 1416
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Mehmet Güven

  20.3.2024 07:47:45

  Çok duyarlı sorumluluk duygusuna sahip bir yazarsınız Rabbim kaleminize kuvvet versin

 • Kazım

  19.3.2024 18:56:13

  Ne olacağı belli kıymetli ağabeyimiz. Cenab - ı Allah elbette, kesinkes, yüzde yüz mazlumların duasını kabul edecek. 🤗🥰🌹🤲

 • Osman Yıldırım

  19.3.2024 13:52:33

  Bir cevapları olacağını zannetmiyorum, zira onlar REİS'lerini mutlak doğru bilip onun yaptığı ve söylediği herseyde mutlak doru olarak bilmektedir, bir şeyi o yapıyorsa şey mutlak doğrudur anlayışına sahip olduklarından bu gibi sorulara cevap veremezler. Allah bu gibilere basiret ve feraset ihsan eylesin

 • S.topuz

  19.3.2024 07:55:57

  Allahümmeğfirlene, Allahümme ihdinassıradalmüstegîm. Sıradallezîne enamte aleyhim, ğayril meğdubi aleyhim ve leddâllîn, Amiiin! 🙌🌹🌹😪😥😭☝️🌙🕊🕊🕊🇹🇷🌍🇵🇸🇵🇸🇵🇸

 • Oğuz Yiğiter

  19.3.2024 04:30:09

  Allah razı olsun Ferşadoğlu Hocam. Bir "Molla Kasım lâzım" misyonunun günümüz versiyonu edasıyla bıkmadan usanmadan, kınayıcıların kınamalarına kulak asmadan, tam kitabın ortasından yaptığınız ikazlar serisi iman ve Kur'an hizmetinin bir mütemmimi olan hürriyet ve adalet-i mahza eksenli makalelerinizle; Üstad'ın ve Zübeyr Ağabey'in merdâne mesleğini devam ettirme misyonuyla yoluna devam eden Yeni Asya Ekolünün hudutta istikamet nöbettarlarının sözcülüğünü yapıyorsunuz... Tebrikler, dualar...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı