"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Evlenmek isteyenlere: Hayatınız, seçtiğiniz eştir!

Ali FERŞADOĞLU
02 Ekim 2019, Çarşamba
Abbasi Halifesi Harun Reşid (17 Mart 763-24 Mart 809), savaşta esir aldığı düşman komutanına şu teklifte bulunur:

“Hayatını bağışlarım, ama bir şartım var: Kadınlar hayatta en çok ne ister?’ sualinin cevabını getir bana!”

Komutan bu çetin sorunun cevabını aramaya, sorup-soruşturmaya başlar. Kafdağı’ndaki bir cadının bunu bildiğini öğrenir. 

Gündüz, gece at koşturur, cadıyı bulur ve sorar: “Kadınlar hayatta en çok ne ister?” Korkunç cadı cevap için öyle bir şart ileri sürer ki, kabul edilir cinsten değil: “Benimle evlenirsen, cevabını öğrenirsin!”

Çar naçar daha ehven diye kabul eder ve cevabı alır almaz Harun Reşid’e gider: “Kadınlar en çok kendi hür iradeleriyle hareket etmek isterler!”

Hayatının bağışlanması üzerine, o da verdiği sözü tutar ve cadıyla evlenir! Evliliklerinin ilk gününün gecesi donar kalır: Zira, o korkunç cadı dünyalar güzeli bir afete dönüşmüştür.

“Bu hal nedir?” diye sorar:

“Benim kaderim böyle… Günün sadece yarısı güzel olabilirim, diğer yarısı çirkinim. Ne dersin? Geceleri mi güzel olayım, yoksa sen gündüzleri dışarıdayken mi?..”

Komutan düşünür ve “Sen bilirsin kararı kendin ver!” der.

Bunun üzerine o korkunç cadı, o andan itibaren ömrünün sonuna dek güzel bir kadın olarak kalır! İyi ki, “Bana görünme de kime görünürsen görün!” dememiştir… 

Belli ki, bu kıssa, ibret alınması için Harun Reşid’e nispet edilen bir efsane, bir hikâye.

1- Kadınlar en çok kendi hür iradeleriyle hareket etmek isterler.

2- Hür iradesiyle hareket eden bir kadın her zaman güzeldir.

3- Anlayışlı biriyle rastlarsanız anlayışınız, zevkli bir kadına rastlarsanız zevkiniz, bilgili bir kadına rastlarsanız bilginiz, zeki bir kadına rastlarsanız zekânız gelişir.

4- Hayatınız, seçtiğiniz kadın veya erkektir.

Şöyle denmiştir: “Hayat, Babil’in Asma Bahçeleri gibi kat kattır. Teraslar halinde yükselir ve bir terastan bir terasa sizi eşler (özellikle kadın eşler) yükseltir.” Ve bugün durduğunuz teras, seyrettiğiniz manzara, yaşadığınız hayat, yanınızdaki kadının terası, manzarası ve hayatıdır… Hayatınız seçtiğiniz kadındır…Veya hayatınız seçtiğiniz erkektir…

O halde, nasıl bir hanım veya nasıl bir koca seçmeli?

“Şer’an koca, karıya küfüv (denk) olmalı, yani, birbirine münasip olmalı. Bu küfüv ve denk olmak, en mühimi, diyanet (dindarlık) noktasındadır.

“Veyl (yazık) o erkeğe ki, saliha kadınını ebedî kaybettirecek olan sefahete girer.

“Ne bedbahttır o kadın ki, müttakî kocasını taklit etmez, o mübarek ebedî arkadaşını kaybeder.

“Binler veyl o iki bedbaht zevc ve zevceye ki, birbirinin fıskını ve sefahetini taklit ediyorlar, birbirine ateşe atılmasında yardım ediyorlar.” 1

Dipnot:

1- Bediüzzaman Said Nursî, Lem’alar, Yeni Asya Neşriyat, İstanbul, 1999, s. 199.

Okunma Sayısı: 3201
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Züleyha

  4.10.2019 00:00:05

  Hikaye de anlatılandan kadın tamamiyle özgür olmalı algısı çıkmamalı. Madem hürriyet imanın hassası, bir defa o hürriyet kadına da verilmeli. Eğer kadın "abdullah" olduğunu unutmadan hareket ederse, o zaman her başarılı erkeğin arkasında ki kadın olabilir. aynı zamanda iç işleri müdiresi vasfını yerine getirmiş olur. Yok sadece hürriyet kısmını alırsa o zaman eşinin zor durumlar geçirmesine sebep olabilir.

 • A. AYDIN

  2.10.2019 16:31:41

  İLGİNÇ BİR HATIRA: Üstad İstanbul'a geldiğinde, 1953 baharında tramvayla gezmeye çıkmıştı. Akşam döndüğünde, kadınların açık giyinip gezmelerinde erkeklerin suçlu olduğunu, kadınlara makamlarından fazla hürmet ettiklerini, yüksek muamele yaptıklarını, bir er veya onbaşı iken albay gibi muamele ettiklerini, bunun neticesi olarak da kadınların HAKİMİYETİ ELLERİNE ALARAK İSTEDİKLERİNİ YAPTIKLARINI açık saçık gezdiklerini üzülerek anlattı. (Son Şahitler, IV, 311) Yorum sizin.

 • A. AYDIN

  2.10.2019 16:08:02

  Ne kadar dikkatli okuyucularınız var. Sizin gibi, onları da tebrik ediyorum. Yanlış anlaşılmaması için yapılan tavzihlere bir ilave olsun: 1. Böyle hikayeler "Mutlakadır, külliye telâkki edilmemeli. Münteşire-i muvakkatedir, daime zannedilmemeli" Yani her zaman, her davranış ve herkes için genel geçer bir kural gibi görülüp maksadı dışında anlaşılmamalı. 2. "Hürriyet imanın hassasıdır" ve asıldır, unutulmamalı. 3. İzdivaç, hür iradeyle hürriyetlerin karşılıklı sınırlandırılması anlaşmasıdır. Dikkate alınmalı. 4. İslam bizzat boşama hürriyetini sadece erkeğe verir. Düşünülmeli. 5. Feministlerin anladığı manada "Kadın hürriyeti" malesef "Aç tilkilerin kol gezdiği dağlarda tavukların hürriyeti" ne benzemektedir.

 • Hatice Erkut

  2.10.2019 11:40:37

  )Ey kadınlar topluluğu!Sadaka verin ,zira bana cehennem ehlinin ekseriyetini kadınların teşkil ettiği gösterildi!Kadınlar: Niye ey Allahın Resulü! diye sorarlar. Siz laneti fazla yapıyor,kocalarınıza nankörlük ediyorsunuz.Ben azim sahibi erkeğin aklını çelmede aklı ve dini noksanlardan sizin kadar ileri olanı hiç görmedim .buyurdu.Kadınlar: Ey Allah'ın Resulü aklımızın ve dinimizin noksanlığı nedir?dediler.Aleyhissalatu vesselam: Kadının şehadeti erkeğin şehadetinin yarısı değil mi?dedi.Kadınlar evet deyince : İşte bu aklının noksanlığıdır.Hayız olduğu zaman namaz ve orucu terketmiyor mu?buyurdu.Kadınlar yine evet dediler. İşte bu da dinlerinin noksanlığıdır buyurdular.(Kütüb-Sitte-3307).Bu gibi hadislerle çelişiyor. Medeniyet-i hazıra ölçüsüz ve kasıtlı olarak kadınların egolarını kuvvetlendiriyorlar.Bizler İslami hakikatleri aktarırken daha dikkatli olmalıyız.

 • Hatice Erkut

  2.10.2019 11:40:27

  Hür iradesiyle hareket eden kadın her zaman guzeldir,fikrinize kadın olarak katılmıyorum .Zira:Ebu Hüreyye'den (r.a)rivayetle: Kadınlara hayır ve iyilik tavsiyesinde bulunurum.Çünkü kadın eğri kaburga kemiğinden yaratılmıştır.Kaburganın en eğri yeride üst tarafıdır.Eğer onu doğrultma yoluna gidersen kırarsın.Eğer kendi haline bırakırsan eğri kalmaya devam eder.Kadınlar hakkında hayır ve iyilik tavsiyesinde bulunurum.(C.S-584

 • Bir yudum insan

  2.10.2019 09:47:06

  Tekellüflü bir tevil!!?? 2- Hür iradesiyle hareket eden bir kadın her zaman güzeldir.!!!!????

 • A. AYDIN

  2.10.2019 01:17:53

  Merak uyandıran güzel bir tavsiye olmuş. Allah razı olsun. Eşlerimiz bizi değiştirdiği gibi çocuklarımızı da yetiştirir. Çocuk terbiyesi de eş seçimiyle başlıyor. Gençlere küçük bir not: Eğer idam tehdidi altında değilsek, sonra düzelir belki diye bir cadıyı seçebileceğimizi bu yazıdan çıkarmayalım lütfen.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı