"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Kur’an hizmetleri hürriyetle inkişaf eder

Ali FERŞADOĞLU
08 Haziran 2024, Cumartesi
Bir okuyucumuz, 27.5.2024 tarihli yazımıza, “İktidara da muhalefete de yakın olanın Nurlara ihtiyacı var. İman kurtarma parti ile olacak iş değil. İktidarda DP olsa Nurlar daha çok mu intişar edecek? Ya da iktidarda bir kral olsa Nurlar sönecek mi?” şeklinde bir yorum yaptı.

Bahis mevzuu yazı veya esas mevzu, “iktidar-muhalefet” değil, “hürriyet-istibdat” meselesidir. Yani, ister iktidar ister muhalefette olsun hak, hürriyet, adalet, meşrutiyet, meşveret, demokrasiyi benimsemeli; istibdata, despotizme, tek adam yönetimine karşı çıkmalı. Zira, “Hürriyet imanın hassasıdır (özelliğidir).”1 Meşrûtiyet/demokrasi “Veşavirhum fil-emri/Ve işlerde onlarla istişare et./ Ve emruhum şûra beynehum/Onların aralarındaki işleri istişare iledir.’2 âyet-i kerîmelerinin tecellîsidir ve meşveret-i şer’iyedir.”3 “Rûh-u meşrûtiyet şeriattandır; hayatı da ondandır.”4 “Meşrutiyet, hâkimiyet-i millettir. Hükûmet hizmetkârdır.”5 

Bu dünyaya imtihan olmak için gönderildik. Bu da hür olmayı gerektirir. Kadere iman, “hür irade” (cüz’i irade) demektir. İstidat ve kabiliyetler hür irade ile inkişaf eder. Öte yandan, ister iktidar ister muhalefette olunsun, “İstibdat ne şekilde olursa olsun, meşrutiyet libası giysin ve ismini taksın, rast”6 gelen sille vurmak zorunda! Çünkü, “İstibdat tahakkümdür, muâmele-i keyfiyedir, kuvvete istinad ile cebirdir, rey-i vâhiddir, sû-i istimâlâta gâyet müsâit bir zemindir...”7 İstibdatı yalnızca “güce dayanıp yönetmek” değildir. İdari, siyasi, askeri istibdat olduğu gibi, ilmi, fikri, ferdi, ailevi, müessesevi istibdatlar da vardır.

İstibdatın hakim olduğu yerlerde şu dehşetli sonuçlar da görülür: İşler hukuk ve adalete göre değil, keyfi yürütülür. Tek görüş olduğundan meşverete, farklı görüşlere yer verilmez. O zaman istidat ve kabiliyetler ölür. Yanlış ve hatalar devam eder. Su-i istimalat, yani, yolsuzluk, rüşvet, vesaireye gayet müsait bir zemin oluşur. Ki, “Meşrûtiyet ile sû-i istimâlâtın ekser yolları münsed (setlenmiş, kapalı); istibdatta ise açıktır.”8 Şeffaflık, sorgulama ve hesap verilmediğinde zulüm olur; aile, cemaat ve müesseseler zehirlenir; insaniyet mahvolur. Kin, garez ve düşmanlık duyguları depreşir.

İlmi buluş, ekonomik gelişme, üretim, iman-Kur’an hizmetleri hürriyet ile fevkalade inkişaf eder. İşte hür, demokratik toplumlar, işte müstebit/ despot ülkeler!..   

Dipnotlar:

1-Münâzârât, Enst./inter., s. 59.; 

2-Al-i İmran Suresi, 159., Şûra Suresi, 38.; 

3- Münâzârât, s. 23.; 4-Age., s. 79.; 

5-Age., s. 38.; 6-Divan-ı Harb-i Örfî, s. 40.; 

7-ESDE, s. 159.; 8-Age., s. 39

Okunma Sayısı: 833
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Necati

  13.6.2024 05:34:12

  İstibdat ve baskı rejimlerinde iman hizmeti tam olarak yapılamaz. Yasaklar ve baskılar ve altatmalar yüzünden insanlar korkar ve İslâmî eserleri okumak, cemaatlere iştirak etmek yerine mustebitlere yakın olmaya çalışırlar. Üsdat: İstibdat İslamiyet'i zehirlendirir, insaniyetin mahisidir diyor. Yani insanî değerleri öldürür. Yalancılık dalkavukluk, menfaatperestlik, haksızlık ve hukuksuzluk yaygınlaşır. İslami ve insani değerler çok zayıflar. Demokrasi ile idare edilen ülkelerde İslâmî lik endeksinde bizden ne kadar ilerdeler . Yaşayarak gôrdük ki, son 22 yılda iman hizmeti cihetinden oldukça gerilerdeyiz. Bediüzzaman hazretlerinin demokrasi, meşrutiyet, adalet, hukuk konularına büyük tahşidatlar yapması boşuna değil.

 • Pelin Kurukahveci

  8.6.2024 15:14:10

  Bence de siyasete çok mesqi harcamamak lazım. Devleti idare edenler kim olursa olsun iman hizmeti devam etmeli. Yönetimde demokrat parti olsa ne olur olmasa ne olur?

 • HÇeşitcioğlu

  8.6.2024 12:49:17

  İşte hür, demokratik toplumlar, işte müstebit/ despot ülkeler!.. Mevcut ülke siyasetinden bağımsız olarak diyorum; yukardaki tablo artık maziye karışıyor. Ya yeni hal ya izmihlal dönemindeyiz.Şimdi Yuşaya' ın kehanetlerini en büyük ülkü yapan ve usa İsrail İng.Almanya' yı bu yönde güdümleyen, YZ ve sanal dünya egemenleri gogıl meta gpt 4.0 ı 360 hisar ve kalkan yapan homodeus/ insantanrı ve süperinsan Yahudi güdümünde sürükleniyoruz. Eğitim aile zihin fikir " geri dönüşsüz bir hasar/ yıkım" karakuyusuna çekiliyoruz.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı