"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Sorumluluklarımız

Ali FERŞADOĞLU
02 Kasım 2019, Cumartesi
İman, ibadet, ahlâk, ukubat, yani Şeriatın (Kur’ân ve Sünnet-i Seniyyenin) her meselesiyle imtihandayız.

Unutmayalım ki, hepimiz yazdıklarımızdan mesul olduğumuz gibi, yazmadıklarımızdan da mesulüz! Konuştuklarımızdan mesul olduğumuz gibi konuşmadıklarımızdan da mesulüz! Yaptıklarımızdan da mesul olup hesap vereceğimiz gibi, yapmadıklarımızdan da mesulüz ve hesap vereceğiz!

● Meselâ, “Emr-i bil-ma’ruf, nehy-i a’nil-münker”, yani, iyi, doğru, hakkı anlatmak, yanlış, batıl, kötülükten men etmek hepimize kesinlikle farzdır. 1 

Dolayısıyla, “emr-i bil-ma’ruf, nehy-i a’nil-münkeri” yapıp-yapmamakla da kesinlikle imtihandayız.

● Nisa Sûresi, 135. Âyetin mealine göre, kendimiz, anne-babamız, akrabalarımız aleyhinde de olsa dosdoğru şahitlik etmek, adaletle hükmetmek, karar vermek farzdır.

“Ey iman edenler! Allah için hakkı ayakta tutun, adaletle şahitlik eden kimseler olun. Herhangi bir topluluğa duyduğunuz kin, sizi adaletsiz davranmaya itmesin. Adaletli olun; bu, takvâya daha uygundur. Allah’tan korkun. Şüphesiz Allah yaptıklarınızdan haberdardır.” 2

Dolayısıyla “adil ve hakperest” davranıp-davranmamakla imtihandayız.

● Peygamberimizin (asm), “Bir kötülüğü gördüğünüzde elinizle, elinizle düzeltemezseniz dilinizle, dilinizle de düzeltemezseniz kalbinizle buğz edin. Bu da imanın en zayıf derecesidir.” şeklindeki direktifini bilirsiniz. 3 

Dolayısıyla, “elimiz, dilimiz ve duygusal tepkilerimizi” ortaya koyup-koymamakla da kesinlikle imtihandayız.

● “İnsan medeni-i bittab olduğundan ebnâ-yı cinsinin hukukunu muhafazaya ve hakkını onlar içinde aramaya mükellef”iz.  4

Dolayısıyla hem başkalarının hak ve hukukunu, hem de kendimizin hakkını arayıp-aramamakla da kesinlikle imtihandayız.  

● Ve, “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” kelâm-ı kibarı gereğince haksızlık karşısında susup-susmamakla da imtihandayız!..

● Üstadımızın, “Bir millet cehaletle hukukunu bilmezse, ehl-i hamiyeti dahi müstebit eder” 5 hepimiz için geçerli değil midir?

Dolayısıyla müstebitleri destekleyip-desteklememekle de imtihandayız!

● “Risale-i Nur Kur’ân’a bağlıdır.” Yeni Asya’da Risale-i Nur’a bağlıdır. Dolayısıyla Yeni Asya mensubu şu prensiplere daha ziyade bağlı olmalı değil midir?

Dolayısıyla Risale-i Nur Hareketinin ana gövdesi ve “medyadaki dili” Yeni Asya’nın Kur’ânî ve Nebevî (asm) “Meşveret Sistemi”ne bağlı olup-olmamakla da imtihandayız.

Allah imtihanları kazananlardan eylesin. Amin.

Dipnotlar:

1- Lokman Sûresi’nin 17. 2- Maide Sûresi, 8. 3- Müslim, İman, 78. 4- Bediüzzaman, Münâzarât, s. 137. 5- Bediüzzaman, Münâzarât, s. 74.

Okunma Sayısı: 1032
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • erhan

  2.11.2019 09:13:13

  Risale-i Nur Kur’ân’a bağlıdır.” Yeni Asya’da Risale-i Nur’a bağlıdır.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı