"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yeni Asya okumak

Cenk ÇALIK
03 Ocak 2021, Pazar
20 Mart 2020 tarihinde kendime bir söz vermiştim.

Yeni Asya’da yayınlanan bütün yazarlarımızın yazılarını okuyacaktım. Ardından bir karar daha aldım. Gazetemizin başyazarını, yani Üstad Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri’nin Lâhika sayfasında yayınlanan güncel hadiselerle ilgili pasajlarını istisnasız her gün yorumlamak…

Aldığım bu iki karar farkında olmadan Yeni Asya okuluna kayıt olduğum manasını taşıyormuş. Bu okulun zamanla düşünce ve fikri hayatıma yaptığı katkıları tarif etmekte âciz kalıyorum.

Yeni Asya’da çıkan her bir yazı aslında ciddî bir emeğin ürünü. Bizim birkaç dakika okuyup, istifade ettiğimiz yazıların arkasında birkaç saat, bazen de birkaç günlük emek var. Üstelik ana kaynak Risale-i Nur olması diğer gazete yazarlarından ve yazılardan farklı olmasından dikkat ve hassasiyet istiyor.

Risale-i Nur penceresinden imanî, içtimaî, güncel vb. bütün konulara bakabilmek için birkaç dakikamızı ayırmamız yeterli. Akşam bültenlerinde lübe inemeyen ve takip edenleri “manevî bir sarhoş!” haline getiren haberler yarardan çok zarara sebep oluyor.

Takip ettiğim kadarıyla her yazarımızın odaklandığı bir veya birkaç konu var. Bu konular etrafında Risale-i Nur süzgecinden geçen yazılar kıymetli. Belki de bu yazılar mevzularına göre sınıflandırılsa, her biri bir kitap hacmine ulaşacak mahiyette olduğu fark edilecektir. Bizler de ilgi alanımıza giren yazı ve yazarlarımızı yorum yaparak teşvik edebilir ve destekte bulunabiliriz.

Günceli doğrudan Üstadımızın o günkü köşesinden takip etmek ve anladığını yorumlamak da çok mühim. Bunu yapmanın sayısız faydaları var. 

Birkaçını belirtelim:

İlki, günlük okumamızın bir kısmını yapmış oluyoruz. İkincisi, sıcak gündemi doğru kaynaktan okuyarak aldanmaktan ve aldatmaktan korunuyoruz. Üçüncüsü ise, yorum yaptığımız takdirde bir nevî müzâkere yapmış oluyoruz. Her abi ve kardeşlerimizin okuduğu kitaplar ve hayat tecrübeleri farklı olduğundan istifadeli olacağı aşikârdır.

Maalesef yorum yapmada ciddî eksiklerimiz var. Bu satırları okuyanlar günlük yorumlarını yaparak manevî ziyafete dahil olmalarını bekliyoruz.

“Bu zamanda Nurlar’la hizmet-i imaniye, her tarafta ilânatla ve muhtaç olanların nazar-ı dikkatlerini celb etmekle olur.” (Bediüzzaman, Lem’alar, s. 265) tesbitinden hareketle sosyal medyada bu hakikatleri neşretmemiz de gerekir. Bilhassa Üstadımızın güncel yorumları (Lâhika sayfasındaki pasajlar) ve gazetemizin ilk sayfasının paylaşılması hususunu gündemimize almalıyız. Zira, korkunun hüküm sürdüğü zamanımızda bu hizmeti yapmanın ehemmiyeti açıktır.

Pek çok insanın konuşmaktan dahi çekindiği konular hakkında yazmak, videolar yayınlamak, sosyal medyada paylaşmak inayet altında olduğumuzu göstermez mi?

Sosyal medyada, özellikle facebook sayfamda gazetemizin birinci sayfasını paylaşmaya başladıktan sonra çok sayıda münakaşaya sebep olacak yorumlar yapıldı. Onlarla münakaşa etmek yerine (çünkü fayda vermiyor) olumsuz yorumları sildim. Israr edildiği takdirde arkadaşlarımdan çıkararak o menfi alana girmedim.

Bu vesileyle hatırlatmak isterim: Risale-i Nur’un en temel kaidelerinden biri olan “vazifeyi yapıp, vazife-i İlâhiyeye karışma” prensibini fiillerimizle yaşamalıyız. Bazen “anlaşılmadığımız” hususunda maalesef nefsimize yeniliyoruz. Unutmalıyım ki, Yeni Asya’mız zamanımızdan en az yirmi-otuz yıl ileriden gidiyor. (Bunun misalleri çoktur. 1982 Anayasası’na hayır dememiz, 28 Şubat darbesindeki tavrımız, parti kapatmalarına karşı olmamız, içi demokrasiyle doldurulmuş cumhuriyeti savunmamız…)

Şu halde, insanlar tarafından anlaşılmaktan ziyade vazifemize odaklanmak ve ona göre yaşamak gerekiyor. 

Rabbim cümlemizi vazifesini hakkıyla ifa eden kullarından eylesin inşaallah.

Okunma Sayısı: 3512
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ömer Faruk özaydın

  9.1.2021 10:16:22

  Tebriklerimle beraber mühim bir aksiyona parmak basmışsınız. Evet yoralım, yorumlayalım, kafamızı ve fikirlerimizi.. Selam ve dua ile

 • Ali Sinoğlu

  6.1.2021 11:36:11

  İstifadeye medar yazınızı zevkle okudum,tebrik ediyor devamını diliyorum.

 • Fatih

  4.1.2021 07:35:40

  Çok güzel istifade ediyoruz Allah razı olsun

 • Abdurrahman

  3.1.2021 23:16:52

  Güzel bir yazı kısa cümleler cok net anlaşılıyor

 • Osman Yıldırım

  3.1.2021 20:10:49

  Sayın Cenk Bey, Yeni Asyanın ifa ettiği en önemli vazife,Ustad Hz.lerinin muktesid meslek olarak izah ettiği siyasetteki şaşmaz ölçülere dayalı olarak Nurun ve Nurculuğun siysalislamcıların arkasına vagon yapılmasına engel olmasıdır. Zira tek gayeleri ülkeyi saraylarda yönetmek olan siyasalislamciların arkasına takılmadan, sırf lillah için iman hakikatlerinin müdafiliğini yapmak Yeni Asyanın asli vazifesidir. Bu bakımdan söylediklerinize hak veriyor ve Yeni Asyayı adim adim takip etmek ulvi bir görev addediyorum. Selam ve dua ile.

 • Mehmet özdemir

  3.1.2021 17:56:31

  Tebrikler kardeşim bize hüsnümisal oluyorsun, Allah razı olsun

 • Mehmet Türeli

  3.1.2021 16:30:51

  Mümkünse bu durum bütün Yeni Asya okuyucular aynı hedefi seçmelidir. O zaman hiç bir güç bizi bölemez.

 • Sema Nur Gül

  3.1.2021 12:26:13

  Kaleminize sağlık ağabey. Tebrik ederim. Allah razı olsun. Rabbim hizmetlerinizi daim eylesin ve kabul etsin..

 • Misbah Eratilla

  3.1.2021 11:43:03

  Moderatör olarak yönettiğiniz proğramlardan sonra yazı olarak da başarılı çalışmalarınızı merakla takip ediyorum.genç bir yazar olarak geleceğiniz ümit vadediyorsunuz.

 • Ali R. Yardimoglu

  3.1.2021 08:17:28

  Tebrik ederim....

 • Said Yüksekdağ

  3.1.2021 01:21:36

  Hey maşâallah Cenk Ağabeyim.. Almış olduğun bu karardan dolayı seni cân-ı gönülden tebrik ediyorum. Bu kararını azimle uygulamanı nasip etsin Rabbim..

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı