"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hayata pozitif bakabilmek için

29 Aralık 2018, Cumartesi
Bir grup gönüllü sağlık bölümü öğrencileri olarak, hastaların hayata bağlanmaları için kurduğumuz “Sağlıkta Pozitif Düşünce Kulübü,” moral vermeye devam ediyor.

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’nde sağlık bölümlerinde okuyan öğrenciler olarak, Sağlıkta Pozitif Düşünce Kulübümüzü dört sene önce kurduk. Kulübümüz; kendi hastanemiz bünyesinde bulunan hasta, hasta yakını ve sağlık personelimize hayata pozitif bakabilmeyi telkin etmek, özellikle hastalara manevî anlamda destek olup onları hayata bağlamak, onlara  sıhhat, moral ve motivasyon kazandırmak ve böylece hastaların tedavilerine de katkı sağlamak için gönüllülük esasına dayalı kurulmuş ve hiçbir çıkar amacı gütmeyen bir öğrenci kulübüdür.

Hastalar, manevÎ kuvvet kazanıyor

Kulüp faaliyetlerimizden bahsetmek gerekirse; beyaz önlüklerimizle ikişerli, üçerli gruplar hâlinde hastanemizde yatan hastalarımızı ziyaret ediyoruz. Onlara ilgi ve şefkat göstererek onlarla vakit geçiriyoruz. Hastalığın mânâsını, hikmetini, Allah’a sabır ve şükürle duâ etmenin önemini anlatıyoruz. Hastalıktan kurtulmak için bir şevk ve moral kazanan hastalarımız, hayata daha pozitif bakıyor, mutlu oluyor ve hastalıklara karşı tevekkül etmenin kendilerine kazandırdığı manevî kuvveti hissediyor.

İlâç niyetine: Hastalar Risalesi

Yaptığımız ziyaretlerde, hastalara ümit ve müjde veren, Bediüzzaman Said Nursî’nin Hastalar Risalesi adlı eserini okuyoruz. Hastalarımızdan aldığımız olumlu tepkiler neticesinde kendilerine yanımızda getirdiğimiz eserlerden hediye ediyoruz. Farklı üniversitelerde tıp fakültesinde okuyan arkadaşlarımızı projemizden ve kulübümüzden haberdar ettik. Onlara hastanelerde manevî destek hizmetinin gerekliliğinden bahsettik ve kulübümüzü tanıttık. Şu an Türkiye’de, ekseriyeti devlet üniversiteleri olmak üzere 10’dan fazla üniversitede kulübümüz kuruldu ve oradaki arkadaşlarımız da, aynı bizim yaptığımız gibi, hastalara “bir merhem, bir tesellî ve manevî bir reçete” olma yolunda ziyaretlerine devam ediyorlar.

Ruhumuzun manevÎ desteğe ihtiyacı var

Bu sene yaptığımız bilimsel çalışma ile de gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerin ve hastalarla beraber Hastalar Risalesi’nden okumanın, hastaların depresyon ve anksiyete skorlarını azalttığını testler yaparak gösterdik. Kanser hastalarıyla da rızalarını alarak bir çalışma yaptık. Kendilerine Hastalar Risalesi’nden pasajlar okuduk. Yaptığımız ziyaret öncesi ve sonrası hastalardan kan alıp, kanlarındaki oksidatif stres markerlarının değişimini gözlemledik. Yaptığımız çalışma doğrultusunda, hasta kanlarında hücresel düzeydeki stresi gösteren bazı parametrelerin düştüğünü görmüş olduk. Yaptığımız tüm bu faaliyetler ile de aslında insan bedeninin sadece maddeden ibaret olmadığını müşahede ediyoruz. İnsanın manevî boyutunun ve ruhî ihtiyaçlarının varlığı hastanelerde daha kolay anlaşılıyor. Bizim amacımız; bir nebze olsun bu ruhsal ihtiyacı ortaya koymak, gidermek yolunda sesimizi duyurabilmek ve hastanelerin manevî desteğe, özellikle de Hastalar Risalesi gibi müthiş bir esere olan ihtiyacını göstermektir.

Kaynak: www.gencyorum.com.tr

HABER: EMİN CENAN COŞKUN

Haber Merkezi

Okunma Sayısı: 1795
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • ابو الحكمة

  29.12.2018 19:21:22

  Maşaallah, soğuk ve somurtuk doktorlardan manevi reçete sunan hekimlere...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı