"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Liyakatli olan ve olmayan idareciler

Hüseyin GÜLTEKİN
30 Eylül 2019, Pazartesi
Günümüzde Türkiye’de ve dünyada ülkeyi ben idare edeyim, idareci olayım diye meşrû veya gayr-ı meşrû her yolu mübah gören insanlar var. Bunların yanında, ahiretini düşünen, uhrevî hayatlarının selâmeti için idarecilik gibi böyle ağır bir mesuliyetin altına girmekten çekinen şahsiyetler de var.

Türkiye’de ve dünyada ülkelerinin sevk ve idarelerini ele geçirmek için, askerî darbelerle iş başındaki iktidarları alaşağı ederek başa gelenler olduğu gibi, milletin helâl reyleriyle başa gelen ve ülkelerini demokrasiyle tam bir adaletle idare eden, milletin huzur ve refahı için çalışan nice idarecilerin tarihteki yerlerini aldıklarını biliyoruz.

Çok önemli riskleri, tehlikeleri olmakla beraber, tam hakkını vererek, hakkaniyetle, adaletle raiyetlerinin meşrû haklarını gözeterek, onların refah ve huzuru için çalışan liyakatli idarecilerin uhrevî mükâfatları da pek çoktur. 

Bakın dindar ve adaletperver idareciler hakkında Hz. Peygamber (asm) neler söylüyor:

 “Cennetlikler üç guruptur. Adil ve başarılı devlet başkanı, yakınlarına ve Müslümanlara karşı merhametli ve yufka yürekli olan kişi, ailesi kalabalık olduğu halde haram kazançlardan sakınıp kimseden bir şey istemeyen adamdır. (Müslim, Cennet 63)”

“Adil devlet başkanı ve idareciler mahşer yerinde Allah’ın yüce lütfuna ve himayesine mazhar olacakların öncüleridir.” (Buhari, Edep 36)

“Verdiği hükümlerde ailesinin ve halkın yönetiminde adaletli davranan yöneticiler, kıyamet gününde Allah’ın yanında yüksek koltuklar üzerinde otururlar.” (Müslim, İmare 18)

Bir de Hz. Peygamberin (asm) adaleti gözetmeyen, liyakatsiz, zalim idareciler için beyanda bulunduğu hadis-i şeriflere bakalım:

“Siz amir olmaya düşkünsünüz. Halbuki hakkını gözetenler hariç, amirlik kıyamette pişmanlıktır.” (Buhari)

 “Cehenneme girecek ilk üç sınıf insandan biri zalim amirdir.” (İbn-i Hibban)

 “Hangi idareci idaresi altında bulunanlara ihanet ederse Cehennemdedir.” (Camius-Sağir)

“Allah-ü Teâlâ’nın en sevmediği kişi zalim idarecidir.” (Tirmizi)     

 Ayrıca Üstad Bediüzzaman’ın tesbitlerine göre, İslâm tarihinde tam dindar, en adaletli, en liyakatli idarecilerin ilk sıralarında peygamberler, sonrasında Hulefa-i Raşidin sonrasında da Abdullah İbn-i Ömer ve Mehdi-i Abbasi geliyor. Devr-i Saadetten bu tarafa istenilen manada olmasa da, adaletle hükmetmenin gayretinde olan, raiyetlerinin hak ve hürriyetlerini gözeten, ülkelerinin refah ve huzurunu sağlamak için çalışan çabalayan padişahların, idarecilerin bulunduğunu biliyoruz. Ama Yüce Allah’ın (cc) emrettiği ve Peygamberimiz’in (asm) tavsiye ettiği manada ve o çerçevede ifa-i vazifede bulunan idarecilerden yukarıda Bediüzzaman’ın işaret ettiği şahsiyetlerden başka hakkıyla vazifelerini yerine getiren idarecileri göremiyoruz.   

Okunma Sayısı: 1295
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdulkadir Turan

  30.9.2019 17:18:19

  Liyakat ehli liderler öyle kolay gelmez bu ülkeye.Efendimizin(asm) döneminde liyakat ehli liderler vardı elbette.Ama günümüze baktığımızda bu tür liderleri mumla arar hale geldik.Her konuda liyakat önemli.Ehil olmak ta aynı şekilde önemli.Ama herkes başkasının işini yapar oldu.Bu durumlar da maalesef ülkeyi sıkıntılara sokuyor.Liyakatsiz şahıslar her yerde boy gösteriyor.Liyakat sahibi insanlar ise olaylara sadece seyirci.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı