"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yanlış yapma lüksü yok

Hüseyin GÜLTEKİN
22 Kasım 2021, Pazartesi
Üstad Bediüzzaman’ın; İslâm tarihi boyunca; Selef-i Salihinden başka (Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali ve Mehdiy-i Abbasi ile Ömer bin Abdulaziz gibi) hem tam dindar; hem de hem de liyakatli idareci yoktur şeklinde anlaşılabilen tesbitlerinden bihaber olanların şimdiki idarecileri tam dindar siyasetçiler zannederek taraftar olmalarını anlamak belki mümkün.

Üstad’ın bu tesbitlerinden haberdar olduklarını zannettiğimiz zevatın da aynı hataya düşerek dinî değerler üzerinden siyaset yapmayı meslek edinenlere aldanmalarının bir izahı var mı acaba!..

Üstad Bediüzzaman’ın; tam dindar olan siyasetçi olamaz; siyasetçi olan da tam dindar olamaz şeklindeki tesbitlerinden bihaber olan ve tahkik ehli olmayanların istismarcılara destek olması belki nazar-ı müsamaha ile bakılabilir. 

Ama Üstad’ın; “tam dindar siyasetçi olmaz; siyasetçi de tam dindar olmaz..” şeklindeki tesbitlerinden haberdar olduklarını zannettiğimiz çoğu dostlarımızın da günümüz siyasilerini teşhis ve değerlendirmelerinde avamdan farksız olarak malûm siyasileri dinin hamileri olarak görmesinin bir izahı olabilir mi?

Yine Üstad Bediüzzaman’ın; “yüzde altmış yetmişi tam dindar olmadıkça şimdilik başa gelmemeli; şayet başa gelirlerse dini siyasetlerine alet ederler..” mealinde haber vererek, ikazlarda bulunduğu ortadayken bunu görmezden gelmek anlaşılabilir mi?

Velâkin Üstad’ın başa gelmesinler; gelirlerse dinî değerleri siyasetlerine alet ederler ikazlarına aldırmadan ve gerçekten iktidarları boyunca her fırsatta dinin yüce değerlerini siyasetlerine alet ederek dine zarar veren iktidarın bu tahribatlarına şahit olan Üstad Bediüzzaman’ı örnek rehber ittihaz ettikleri iddiasında olanların Nurlar’daki içtimaî ve siyasî ölçü ve prensiplerle bağdaşmayan bu yanlış tavır ve tercihlerinin vicdanî ve inandırıcı bir tarafı var mı acaba! 

Yine Üstadın iyi niyetli ve samimî de olsalar bu zamanda siyaset ile iştigal edenlerin istenilen manada dine hizmet etmek bir tarafa dine ve samimî dindarlara zarar verecekleri şeklindeki tesbitlerinden haberdar olmayanlar gibi davranmaları anlaşılır mı?

Ama Üstad’ın; bir elinde siyaset topuzu; diğer elinde Nur tutanlar dine hizmet edemezler şeklindeki tesbitlerinden haberdar olup, Bediüzzaman’ı rehber ittihaz ettikleri iddiasında olanların bu kuralı unutmuş görünmeleri nasıl izah edilebilir ki!

Okunma Sayısı: 1337
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Bülent BİÇER

  22.11.2021 14:46:31

  İnsanlar on yıllarca bekliyor, sabrediyor ama bekledikleri siyasi ve içtimai tablo gelmiyor...Bu uzun bekleyiş siyasiyyunların ve içtimaiyyunların dalga dalga aklı, kalbi ve ruhu bulandıran oyunlarına bir çoğumuzun aldanmasına sebep oluyor...İnsanlar ölmeden önce güzel gelişmeleri ve neticeleri görmek istiyor...Ümitsizlik girdabından aldanışla çıkarak sahte bir "her şey yolunda" aleminin kıyısına çıkıp bir daha bu sahte adadan bir sal yapıp kurtulmaya da gerek görmüyorlar...Zira yine zahmet yine meşakkat...Ne gerek varki diye düşünüyorlar...Mutluluk ve huzur sahte bile olsa vazgeçilmesi zor...Çünkü onlarda bu dünyada artık cenneti istiyor sanki...Bir nebze sahte cennet karşılığında anlaşılan birşeylerde feda ediliyor...

 • Ferhat ardıç

  22.11.2021 02:34:01

  Fazla söze ne hacet üstad Bediüzzaman hazretleri çok güzel bir şekilde izah etmiş ancak anlaşılmamış olmasında önemli bir hikmet vardır diye düşünüyorum.yoksa çevremde gördüğüm kadarıyla insanlar uykuda gibi bakalım neler olacak

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı