"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Nur Talebeleri ve Demokratlar

İbrahim ERSOYLU
29 Kasım 2019, Cuma
Nur mesleği Ahrar/Demokrat siyasî akımı desteklemeyi gerektirir. Üstad Bediüzzaman, Risale-i Nur Külliyatı’nda bu siyasî akıma ve onun siyasetteki temsilcilerine desteğini beyan etmiş ve Nur Talebeleri’nden onlara destek vermelerini istemiştir. 1

O, Osmanlının son döneminde İttihad ve Terakki yönetimi zamanında Ahrarları, Cumhuriyet döneminde 1950’lerde Demokratları desteklemiş, Demokrat olmayan Eşref Edip, Necip Fazıl gibi dindar kimlikli siyasîlere asla iltifat etmemiştir. 2

Üstad’ın vefatından sonra Merhum Zübeyir Gündüzalp, Nur Talebeleri’yle birlikte Nur dairesinde istişare sistemini kurmuş, bu yolla onların imanî olduğu gibi siyasî vahdetini de tahakkuk ettirmiştir. Zübeyir Ağabey 1971’de vefatına kadar, seçimlerde Ahrar/Demokrat güçlere desteğini devam ettirmiş ve Nur Talebeleri’nin aynı güçlere destek vermeye devam etmelerini tavsiye etmiştir.

Nur Talebeleri, 1980’e kadar istişare sistemini işleterek birlik beraberlik içinde Demokrat güçleri desteklerken, Demokrat olmayan siyasî hareketlerden ve partilerden uzak durmuşlardır.

DEMOKRAT İKTİDARLAR TÜRKİYE’Yİ HER ALANDA KALKINDIRDILAR

Milletin teveccühüne mazhar olan, başlarında Adnan Menderes ve Süleyman Demirel’in bulunduğu Demokrat iktidarlar, bir yandan Demokrasiyi; adalet ve hürriyetleri ülkede tesis ederlerken, diğer yandan vatan sathını fabrikalar, yollar, köprüler ve barajlarla donatarak tarım ve sanayi üretimini teşvik ederek Türkiye’yi maddeten kalkındırmış ve ileriye götürmüşlerdir.

O dönemde yurt dışındaki imajımız da mükemmel idi; komşuları ve diğer devletlerle karşılıklı menfaatlere dayanan dostane ilişkiler kuran ülkemiz, hür medenî dünyada ve İslâm âleminde kendisine gıpta ile bakılan Demokrat, saygın ve müreffeh bir İslâm ülkesi olarak temayüz etmiştir. 

Onların bu başarılarını ve ülkenin ilerlemesini hazmetmeyen iç ve dış fesat şebekeleri, askerleri kışkırtarak 27 Mayıs 1960, 12 Eylül 1980 tarihlerinde darbe yolu ile onları yönetimden uzaklaştırmışlardır. Münafık 12 Eylül darbecileri, Nur Talebeleri’ni fitne – fesat oyunlarıyla birbirlerine düşürerek ayrıştırdılar, yollarına makam, mevki ve maddî imkân tuzakları kurdular.

Ne yazık ki Yeni Asya Camiası haricindeki diğer gruplar kurulan tuzağa düştüler. Demokratlardan desteklerini çekerek Demokrat olmayan ehliyetsiz, Vizyonsuz, ön görüsüz siyasilere ve cereyanlarına destek vermeye başladılar.

DEMOKRAT OLMAYAN İKTİDARLAR ÜLKEYİ GERİ GÖTÜRDÜ

Nur Talebeleri’nin desteği çekilince güçsüz kalan Demokratlar, derin odakların fitne oyunlarıyla geçici olarak siyasî sahanın dışına itildiler. Meydan Demokrat olmayan siyasîlere kaldı.

Bu siyasîlerin Türkiye’yi getirdikleri son durum içler acısıdır. İçte adalet, hak ve hürriyetler yerde sürünürken, ülke kaynakları üretim alanları yerine saraylar, dev alış veriş merkezleri, lüks devlet binaları, gökdelenler inşa etmek gibi geri getirisi olmayan ölü alanlara, israf ve şatafata harcanarak çarçur edilmiş, ülke fakirlik ve yoksulluğa mahkûm edilmiştir.

Türkiye’nin dışarıdaki imajı perişan bir haldedir. İzlenen yanlış dış politikalarla bir kaçı hariç İslâm Âleminde ve dünyada dostu olan bir devlet kalmamıştır.

Son söz: Nur Talebeleri’nden beklenilen, Demokrat olmayan siyasîlere verdikleri desteğin nelere mal olduğunu görüp özeleştiri yaparak artık onlardan vazgeçmeleri, Üstadın yaptığı gibi vatan, millet ve Kur’ân maslahatı namına zaman kaybetmeden Demokrat güçlere destek vererek onları ayağa kaldırıp tekrar iktidara taşımalarıdır.

Dipnotlar:

1- Emirdağ L. 2, YAN, s. 352; s. 535-36.

2- A.g.e., s. 364.

Okunma Sayısı: 2103
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdulkadir Turan

  29.11.2019 16:37:08

  Nur talebelerinin hedefi yalnızca hizmettir.Demokrat gruplar da her daim ülkeye ve millete hizmet odaklı hareket etmiştir.Dolayısıyla;Nur talebelerinin hangi şartlarda olursa olsun,Demokrat misyondan ayrı bir yol düşünmesi ve o yola tevessül etmesi yanlışları ve sıkıntıları da beraberinde getirecektir,ki getirmiştir de.Geçmişte bunun birçok örneğini gördü bu millet.Eksen kayması yaşamamak için;istikametten ayrılmamak lâzım hatta elzemdir.

 • Abdullah Tunç

  29.11.2019 10:11:22

  Temenniler tamam da,bunların ger çekleşmeleri o kadar kolay değil. Bir kere Nur talebelerinin büyük bir bölü münde hür düşünce ve demokratlık sorunu var.Hürriyet-i şer-iye ve de mokratlık tam anlaşılabilmiş değil.Dört parti izahında,her partinin(Her düşün ce akımının) konumu doğru anlaşıla mamış.Partiler bu şablona oturtulur ken yanlış yapılıyor. Bilhasa millet par tisi ve versiyonları ile ittihad-ı islam partisi, veya düşüncesi karıştırılıyor. Bazen demokratlarlada iltibas ediliyor. MNP,MSP,RP,SP,AKP ve MHP'nin her birisin millet partisini veya düşüncesi nin birer,versiyonu olduğu fark edilemiyor.Hal buki çok açık bir şekilde bu sayılan partilerin hür düşünce ve demokrat bir zihniyete,anlayışa sahip olmadıkları zaman ispat etti.Bunların icraatları, söylemleri,açık ve net olarak hürriyet çi ve demokrat olamadıklarını gösteri yor.Zanan kaydını koydu.İtiraz edilme meli.Yanlışlardan dönmeli,terciihler doğru mecraya yönelmeli ve oturtul malıdır.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı