"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Şahs-ı Manevî ve gayr-ı memnunlar

İbrahim ERSOYLU
14 Şubat 2020, Cuma
Yeni Asya Camiası’nın, gücünü Kur’ân, Sünnet ve Risale-i Nur’dan alan, şirket-i maneviye düsturu ile takarrur eden, şahıslara değil istişareye dayanan, bir Şahs-ı Manevî’si vardır.

Camiada asıl olan ihlâs, uhuvvet, tesanüt, sebat ve metanetle iman ve Kur’ân hizmeti yapmaktır. Bunu yaparken de, Şahs-ı Manevî’nin tecelli ettiği meşveretlere ve onların aldığı kararlara saygı ile uymak, gazete ve neşriyatımıza sahip çıkmaktır. Hizmet seyrinde hatalar ve aksaklıklar olması durumunda bu durumu, meşveret zeminlerinde nazikâne, nezihane ve kavl-i leyyinle, yapıcı bir üslûpla dile getirmek ve çözüm yolunu göstermektir.

Ne var ki bir buz parçası hükmündeki enaniyetini Şahs-ı Manevî’nin havuzunda eritemeyen bazıları, akıllarıyla hazmedemedikleri istişare kararlarını, bazı dâvâ arkadaşlarını, gazete ve neşriyatı meşveret zeminleri yerine, uluorta yerlerde veya sosyal medyada, ya da Whatsapp gruplarında gelişigüzel bir tarzda isim vererek eleştirme yoluna gitmektedirler.

Söz ve tavırlarıyla Nur Talebeleri arasında uhuvvet ve tesanüdün bozulmasına, hizmette şevk ve gayretlerin bozulmasına sebep olmak vebali ağır, manevî mesuliyeti olan bir iştir. 

Hatıralarda geçtiğine göre Aziz Üstadımız ve Zübeyir Ağabeyimiz, daire içinde uhuvvet ve tesanüdü bozarak, hizmete zarar verenlerden çok rahatsız olmuşlardır.

Ne yazık ki bu şekilde davranmaya devam edenlerin bir kısmı, daha sonra Camiada kıymetlerinin bilinmediğini, taleplerinin dikkate alınmadığını, dolayısıyla orada kalmanın bir faydası olmadığını düşünerek daireyi terk ederler ve muhalefet safına geçerler. Geçmişte bu şekilde Camiadan savrulmuş, çok sayıda temayüz etmiş kişiler vardır.

Çok iyi bilinen, burada ismini vermek istemediğimiz bu kişiler, daire içindeyken ihlâslı ve başarılı hizmetleriyle temayüz etmişlerdi.

Kendileri olmadan hizmetin devam edemeyeceğini, gazetenin ayakta kalamayacağını zannediyorlardı. Sonra Allah’ın yardımı, Üstad Hazreleri’nin himmeti ve Şahs-ı Manevî’nin kera-metiyle onların boşluğu dolduruldu. Hizmet kervanı tökezlemeden yoluna devam etti.

Dairenin dışına savrulan gayr-i memnunlar, orada gördükleri kabul ve teveccühü başka yerlerde görmek istediler, ama başarılı olamadılar. Bir kısmı kendi isimleriyle müsemma bir grup oluştururken, bir kısmı Nur Mesleği’nin zıddında hareket eden siyasî cereyanlara, diğer bir kısmı diğer dinî gruplara intisap etti. Bir kısmı da yıldızı sönerek kendi kabuğuna çekildi. Onların, bilerek veya bilmeyerek bu hareketleri zındıka hesabına geçtiği kesindir.

Son söz: Sadık bir Nur Talebesi, Üstada ve Risale-i Nur’a sadâkat gösterdiği gibi, içinde hizmet yaptığı camiasının birlik ve beraberliğine, dâvâ arkadaşları arasında uhuvvet ve tesanüdün tesis ve pekişmesine azamî derecede katkı yapmaya çalışır. Aklıyla telif edemediği hususlar varsa, bunları uygun meşveret zeminlerinde veya ilgili kişilere bizzat ulaşarak işin hakikatini öğrenmeye çalışır.

Cenab-ı Hak bizleri ihlâs, uhuvvet, tesanüt, istikamet ve Risale-i Nur’un meslek, meşrep ve Şahs-ı Manevî’inden ayırmasın. Amin.

Okunma Sayısı: 1995
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • can

  15.2.2020 18:48:43

  yangın var diye diye masumları yakmak doğru değil. istişare meşveret gibi manalar sadece okunmaz. aynı zamanda uygulanır. o bakımdan ibrahim abiye sonuna kadar katılıyorum. kim lafa gelince demokrat icraatte müstebit olursa ya gafildir ya da cahil.

 • Sema Nur Gül

  14.2.2020 09:01:50

  Allah razı olsun ağabey kaleminize kuvvet.. Birileri hizmete bir katkım olsun demek yerine, her ne kadar hizmeti yıpratmaya çalışsa da şahs-ı manevi yarardan çok zarar verenlere elbette karşılığını vericektir.. Hak daima üstün gelir..

 • Abdullah

  14.2.2020 00:25:11

  İbrahim hoca masum bir çoçuğun halet i ruhiyesiyle hareket ediyorsun.Prensip olarak yazdıklarına katılıyorum.Yalnız kesin olarak olup bitenlerin farkında de ğilsin. Kopan fırtınalardan habersizsin. Fikir ve düşüncelerdeki değişim ve dö nüşümleri bilmiyorsun.Ve bu sahadaki tahribatın çapını tahmin edemezsin .Çünkü bu konularda yeteri kadar bilgi sahibi değilsin.Olayların uzağındasın. İhlas ve samimiyetine inanıyorum.Yal nız şunu kesin bilin ki cemaat içinde manevi bir yangın var.Şiddetli bir muhalefet hükmediyor. Bu yangını sön dürmek için bir gayret gösterirseniz çok çok iyi olur. Tabi evvela doğru bil gilere sahip olmanız gerekiyor. Bu da tarafsız kalarak,objektif bir şekilde bir inceleme,bir tahkikat yaparsanız,doğru bilgilere ulaşabilirsiniz.Selam ve muhabbetlerimle...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı