"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yeni Asya ve ikinci 50. Yıl seferberliği

İbrahim ERSOYLU
17 Ocak 2020, Cuma
21 Şubat 1970 yılında Merhum Zübeyir Gündüzalp’in öncülüğünde Nur Talebelerinin meşveretiyle kurulan Yeni Asya gazetesi, Camiasının günlük lâhika mektubu olması yanında, Risale-i Nur’un Medyadaki dili olarak doğru İslâmiyet’i ve İslâmiyet’e lâyık doğruluğu basın yoluyla göstermektedir.

GAZETE RİSALE-İ NUR’UN DOĞRU MESAJINI YANSITIYOR

Gazete, meslek-meşrep hususunda doğru ve yeterli bilgiye sahip uzman bir kadro tarafından Risale-i Nur ölçülerine göre yayınlandığından, siyasî ve sosyal hadiselere müstakim ve gerçekçi teşhisler ve hal çareleri göstermektedir.

Diğer taraftan imana, İslâm’a, Üstada ve Risale-i Nur’a nadanlar tarafından bir hücum vaki olması durumunda cesaretle ona göğüs gererek, münasip cevabı veren yegâne gazetedir. O edepli üslûbuyla, okuyucusunun din ve dünya hayatına lâzım olan bilgilerle donatan, onları ifrat ve tefritten uzak müsbet harekete kanalize eden benzersiz bir yayın yapmaktadır.

YENİ ASYA GEÇMİŞTE BİZİ HİÇ YANILTMADI

Cenab-ı Hakk’a sonsuz hamd-ü senalar olsun ki biz, 1975 yılından beri ara vermemeksizin onun okuyucusu olmakla müşerref olduk. O yıldan bu yana köprünün altından çok sular aktı, çok sayıda askerî darbe, sosyal ve siyasî fırtına, kasırga ve depremler yaşadık. Ona rağmen Yeni Asya çizgisinden hiç savrulmadık. (Elhamdulillah, haza min fadli Rabbi.)

Gazetemiz, o hadiselere karşı aldığı tutumla bizi hiçbir zaman yanıltmadı. Dönüp geriye baktığımızda bize, “Şu meselede gazetenin tavrı yanlış oldu” dedirtmedi. İstisnasız hangi tavrı aldıysa, o meselede zaman onu haklı çıkardı.

Zaman zaman onun okuyucusu iken şahsî garaz, siyasîlerin bahşettiği makam- mevki, maddî destek sebebiyle  yayını beğenmeyerek ona kızanlar, ona ağır tenkitler yönelterek okumayı terk ettiler. Camiasından ayrılıp muhalif cepheye iltihak ettiler. Ama daha sonra zaman onu haklı çıkardığını gördükleri halde çoğu, hakperestlik gösterip “Yeni Asya haklı çıktı. Ben yanılmışım. Ona avdet etmeliyim” demedi.

“En katî fazilet odur ki, düşmanları dahi onu tasdik etsin” kaidesince, Gazetenin yaptığı önemli vazifeyi, 28 Şubat (1997) darbecileri, “Yeni Asya Gazetesi devamlı olarak topluma Nurculuk aşılamaktadır” kaydını MGK kararlarına tescil etmişlerdir. Darbeciler bunun farkına vardıkları halde, bazı dâvâ arkadaşlarımız diğer Nur grupları, bunun farkına ne yazık ki şimdiye kadar varamadılar. Onlar, medyada kendi dâvâlarına hizmet eden misilsiz, yegâne gazeteyi tebrik, tebcil ederek ona sahip çıkacakları yerde, onu görmezden gelmektedirler. Bazıları ise akıl almaz bir tavırla ona husûmet besleyip, onun susmasını temenni etmektedirler. Çok yazık.

GAZETEMİZ BASIN YOLUYLA MANEVÎ CİHAD YAPMAKTADIR

İnancım odur ki, Yeni Asya yaptığı doğru ve muktesit yayını sebebiyle, medya sahasında farz-ı kifaye manasında büyük bir manevî cihadı deruhte etmektedir. İdarecilerini, yazarlarını, çalışanlarını ve okuyucularını bu cihadın mücahitleri olarak görüyorum. Bu cihadın uhrevî sevabı azimdir. Başta Hz. Peygamber (asm) olmak üzere Hz. Üstadımız, Zübeyir Ağabey ve berzaha göçmüş diğer Nur Talebeleri, mana âleminden onları alkışladıklarını düşünüyorum. Camianın şahs-ı manevîsini temsil eden Umumî meşveret Heyeti’nin seçtiği Yönetim Kurulumuz, önümüzdeki 21 Şubat’ta 50. yılını bitirip ikinci bir 50. yıla girecek olan Yeni Asya için Bronz, Gümüş, Altın, Platin ve Elmas kartların verildiği bir kampanya başlatmış bulunmaktadır.

Son söz: Üstadımız ve Risale-i Nur’un daha iyi ve daha geniş çevrelere doğru bir şekilde tanıtılmasını istiyorsak, gücümüz nispetinde bu kampanyaya katılıp Yeni Asya’ya daha çok sahip çıkmamız lâzımdır. Gazetenin tirajı daha çok olur ve sesi daha gür çıkarsa, Türkiye’nin bozulmuş olan siyasî ve sosyal istikrarının düzelmesine vesile olması kuvvetle muhtemeldir.

Okunma Sayısı: 1138
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdulkadir Turan

  17.1.2020 17:42:15

  Yarım asırlık Nurlu yol,yine Elhamdulillah diyerek söyleyelim;Nurlu bir şekilde nihayete erdi.Şimdi ise;ikinci bi yarım asırlık yolculuğa çıkmaya hazırlanıyor,Yeni Asya.Ve yine; bu Nurlu yolda,son derece ehemmiyet arz eden bir kampanya başlattı.Bu kampanyaya;imkânı ve şartları yerinde olan herkesin katılmasında İnşaallah hayırlar vardır.Çünkü;Nur hizmeti makbûl ve büyüktür.Dolayısıyla;çorbada herkesin tuzunun olması,bu hizmetin daha da büyümesinde ve 7'den 70'e her kesime hitap etmesinde önemli rol oynayacaktır.Yeni Asya; "Risâle-i Nur'un Medyadaki Dili" olma hasebiyle,çok çetin şartlarda hizmet etmektedir.Bu durum herkesin malûmudur.Dolayısıyla;Yeni Asya Nur camiasını ve yayınlarını takip etmek ve sonuna kadar desteklemek;büyük kazançlara vesile olacaktır.

 • Abdullah Tunç

  17.1.2020 10:31:23

  Bu yazılanların tamamına yakın kısmı ma katılmakla beraber,meslek ve meşrep konusunda,dikkatli bir nazardan geçirme ihtiyacı var. Dikkatli diyorum çünkü bazı nüanslar gözden kaçırabiliyor. Genel yayın durumuna bakıldığında ve Risale-i Nur'un cihan şumul ve çok derin nazarıyla incelendiğinde meslek ve meşrebe münasip olmayan bazı yayın ve tavırlar görmek mümkündür.Detayını yazmıyorum.İrfan ehli anlar. Bunu vicdani bir borç olarak yazıyorum.Men sup olduğumuz meslek ve meşrep,o kadar büyük,,o kadar ince,o kadar hassas ve naziktir ki en küçük bir inhirafi kaldırmaz.Herkesin ona göre söz,yazı tavır,hal ve hareketlerine son derece dikkat etmesi gerekiyor. Bu yazdıklarımı ister yayınlayın,ister yayınlamayın,benim için fark etmez,çünkü vicdanımın sessini yazı ya döktüm.Kuvveden fiile çıkardım, gerisini Rabbime havale ediyorum.

 • Osman YILDIRIM

  17.1.2020 08:48:45

  Söylediklerinize aynen katılıyorum. Yeni Asya gazetesi Nurculuğun vicdanı mesabesinde üstad hz.lerinin ortaya koyduğu prensiplere sahip çıkma ve o prensipleri her hal ve şartta savunmayı kendine vazife addetmektedir. Bunu bilen bazı şer odaklar Yeni Asyayı kendi önlerinde büyük bir engel bildilerinden Nur talebelerini parçalamaya yeltenip kendi taraflarına geçirmeyi beceremediklerinden en yakın gurup olarak bildikleri siyasalislamcılar tarafına geçirmeyi becermişlerdir.Ama Yeni Asya herşeye rağmen görevini icra etmeye devam etmektedir elhamdülillah.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı