"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

15 Temmuz Mecliste nasıl karartıldı?

Kâzım GÜLEÇYÜZ
22 Temmuz 2022, Cuma
Üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen hâlâ karanlıkta olan meş’um 15 Temmuz kalkışmasını aydınlatmak için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu aylarca çalışarak bir rapor hazırlamıştı.

Ama gelinen noktada bu rapor, Meclis eski Başkanı İsmail Kahraman’ın ifadesiyle “âtıl:”

“Komisyon derinlemesine iyi bir çalışma yaptı, ama genel kurulda görüşülemedi.  Dosya tekemmül edemedi ve öylece kaldı.”

Şimdiki Başkan Şentop’un izahı ise şöyle:

“İçtüzük hükümlerine uygun olarak tüm süreçleri tamamlanmış bir Meclis Araştırması Komisyonu Raporu, TBMM Başkanlığına sunulmadı. Dolayısıyla hukuken (resmî anlamda) Meclis Araştırması Komisyonu Raporu niteliğini taşıyan bir rapor bulunmuyor.”

Komisyon Başkanı Petek farklı kanaatte:

“Tekemmül etmiş, fakat genel kurulda görüşülmemiş bir rapor var.  Meclis Başkanlık Divanının takdiriyle genel kurula indirilmemiştir. Niye inmemiştir? Ben bilmiyorum.”

Bu noktada İsmail Saymaz’ın bir AKP eski milletvekilinden ilettiği iddia dikkat çekici:

“Komisyonun bir evresinde (AKP Grup Başkanvekili) Elitaş devreye girdi. Özel çaba sarf etti raporun yayınlanmaması için. Meclis Başkanına baskı yaptı. Reşat Petek, yayınlanması gerektiğine dair ısrar etmesine rağmen Elitaş her seferinde devreye girdi. Cumhurbaşkanı da ikna edildi. Rapor kadük oldu.”

Petek bu konu için “Bilgim yok” diyor.

Peki, rapor tekrar gündeme gelebilir mi?

Kahraman’a göre, “Her zaman mümkün. Meclis kabul ettiği sürece yeniden incelenir.”

Petek ise “Bir dönemde görüşülmezse sonraki döneme intikali diye birşey yok” diyor.

Şentop da aynı şeyi ifade ediyor:

“İçinde bulunduğumuz 27. Yasama Döneminde TBMM İçtüzüğünün 77. maddesi uyarınca hükümsüz hale gelen söz konusu Meclis araştırmasına ilişkin olarak TBMM Başkanlığınca, 26. Yasama Döneminde yaşanılan süreçlerin açıklanması dışında, yapılabilecek yeni bir hukukî işlem bulunmamaktadır.”

Bu açıklamalar öncesinde Kahraman’ın topu attığı Şentop için “İlgileneceğini söyledi. Dönüş olmadı” diyen Petek’in asıl itirazı ise şu:

“Meclisin web sitesinde ‘Komisyon raporu vermedi, hükümsüzdür’ diye bir cümle yazılı; tarihî gerçekleri tersyüz eden bir açıklama.”

Sonuç: Karartma. Üstelik TBMM eliyle...

Okunma Sayısı: 3356
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Necati

  22.7.2022 18:04:37

  15 Temmuz bizim için bir lütuf oldu diyerek degerlendirenler bu karatma, gizleme olmasa altından nelerin cikacağını çok iyi biliyor olmamalılar.

 • Tarık Bey

  22.7.2022 12:22:17

  Rezillik diz boyu.

 • Seyit Ali

  22.7.2022 12:14:11

  Sahi koskoca 6 yıl geçmiş ortada rapor yok.

 • H.Bulat

  22.7.2022 10:21:11

  Kılıçtaroğlu desin. Biz geldiğimizde raporu tamamlayarak yani H. Fidan ve H.Akarı da komisyon dinleyecek ve son srkliyle biz mutlaka yayınlayacağız. Derse Erdoğan hemen yayınlatır.

 • Emir demir

  22.7.2022 09:44:47

  Yeniden araştırma komisyonu kurulur merak etmeyin....Tüm 15 temmuz yargilamalarının tarafsız ve baskı görmeyen mahkemelerce yeniden yapılması lazım. Olayın başrolünde olanlarında (akar,fidan...) mahkemelerde hesap vermesi lazım.O gece ne olup bittiyse anlaşmaları lazım. Akar in müebbet alan silah arkadaşlarıyla yüzleşmesi lazım

 • S.topuz

  22.7.2022 01:01:40

  Gerçekleri daha ne zamana kadar saklamaya devam edecekler. Ya 15 Temmuz darbesi şakaydı diyeceksiniz, veya raporu en ince DETAYLARIYLA KAMUYA AÇIKLAYACAKSINIZ. Aksi halde kendi kendinizi tekzib etmiş olur, meclisin itibarınıda zedelemiş olursunuz.

 • Aysuna

  22.7.2022 00:53:30

  "Kimseyi başkalarının anlattığı hikâyeye göre yargılama."demiş Platon...Demiş de kim dinlemiş.Dinlemiş de kim uygulamış,ne kadar uygulamış..İnsanların çoğu kulaktan duyduklarıyla oluşmuş zihinleriyle yargılar..Gerçeğin peşine düşen,araştıran,sorgulayan o kadar az ki !!!

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı