"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

19 yıl sonra geldiğimiz yer

Kâzım GÜLEÇYÜZ
05 Mayıs 2021, Çarşamba
AKP’yi 2001 yazında kurulduktan 16 ay sonra girdiği 3.11.2002 seçiminde iktidar yapan ortamı, o dönemi yaşayanlar iyi hatırlıyor. Bilmeyen gençlere özetleyelim:

2002 Türkiye’sindeki siyasî ortam 28 Şubat süreci olarak tarihe geçen asker merkezli müdahale ve baskıların zirve yaptığı bir tablonun “kurşun gibi” ağırlığını yansıtıyordu.

İktidarda Ecevit’in başbakan, Bahçeli ve Mesut Yılmaz’ın yardımcıları olduğu Anasol-D koalisyon hükümeti vardı. Asıl görevi “irtica ile mücadele” olan, münhasıran bunun için kurdurulmuş güdümlü bir hükümetti.

Başörtüsü yasağı imam hatipler ve ilahiyat fakülteleri dahil bütün okul ve üniversitelerle kamu kurumlarına yayılmıştı. Öğrencilere  de, öğretmenlere de, öğretim üyelerine de, diğer kamu görevlilerine de başörtüsü yasaktı.

“İrtica” ile suçlanan dindarların üzerine gidiliyordu. En çok uğraşılanlardan biri olan gazetemiz Yeni Asya DGM savcılarınca defaatle toplatılıyor, hakkında davalar açılıyordu.

Mehmet Kutlular Ağabeyin “Deprem İlahî ikazdır” dediği için 276 gün hapis yatması ve gazetemizin bir ay kapatılması da o dönemdeki baskıların unutulmaz örneklerindendi.

Aynı şekilde, 17 Ağustos 1999 depremi sonrasında kurtarma ve yardım çalışmalarında inanılmaz bir hantallık sergilemiş olan devletin, depremzedelere yardım için sür’atle seferber olan sivil inisiyatifleri “irtica” ile suçlayıp engelleme derdine düşmesi de.

Halkı iyice bunaltan bu son derece ağır baskı ortamına, dövizi bir anda üçe katlayan 2001 ekonomik krizi de eklenince, bıçağın iyice kemiğe dayandığı bir tablo ortaya çıktı.

Ve biriken halk tepkisi 2002 seçiminde “patladı.” Koalisyon partileri de, sürecin iyice etkisizleştirdiği muhalefet de sandıktan çıkamadı. Buna karşılık yeni bir alternatif olarak görülen AKP tek başına iktidara geldi.

Peki, 19 yıl sonraki tablo nasıl?

28 Şubat’a yönelik tepkilerin önünü açtığı AKP iktidarının 19. yılında ülke 28 Şubat’ta bile yapılamayan baskıların 15-20 Temmuz ve tek adam rejimiyle hayata geçirildiği çok sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Darbe dönemlerinde bile görülmemiş haksız uygulamalarla inanılmaz mağduriyetlere yol açılıyor.

Ve ekonomi de giderek bozuluyor.

2002’den 19 yıl sonra vaziyet böyle.

Bu gidişata da bir “seçim freni-ayarı” şart...

• Yeni Asya’daki 44, köşe yazılarındaki 30. yılımıza girmiş bulunuyoruz. Bizi böylesine ulvî bir hizmette istihdam eden Rabbimize sonsuz hamd ü senalar ederken, iman-hürriyet-adalet eksenindeki kırıksız çizgide son nefesimize kadar şahs-ı manevî ile beraber yürümeyi diliyoruz.

Okunma Sayısı: 3625
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Kadir Pehlivan

  7.5.2021 22:09:06

  Allah kaleminize kuvvet versin. Sağlık sıhhat afiyet içinde daha nice yıllar hak ve hakikati ilana vesile olursunuz İnşallah.

 • Ilhan

  5.5.2021 11:22:57

  Hakkı ve hakikati savunma adına ne büyük mutluluk. Sizi tebrik ederim.

 • galip

  5.5.2021 11:13:00

  Hakkı ve hakikati haykırma çizgisinde; Hakka hizmet davasında Rabbim sabit kadem kılsın.

 • Yahya YILDIZ

  5.5.2021 09:28:07

  Rabbim daha nice yıllara sağlık, sıhhat ve afiyet içerisinde İman ve Kuran çizgisinden ayırmasın....Son nefese kadar Nurun diğer kahramanları gibi bir ömür boyu İslamiyetten, İmandan ve İstikametten ayırmasın....

 • Muhammet

  5.5.2021 08:27:48

  Allah razı olsun köşe yazıları nizla bizi aydinlattiniz nice daha 30 senelere Kazım hocam Allah a emanet olun kalın sağlıcakla

 • Seyit Ali

  5.5.2021 06:01:42

  “Onlar (iplerini) atınca, Mûsâ dedi ki: *** (Allahu alem bu güne bakan yönüyle yalancı haberlerini, gazetelerini, tv dizilerini, oturumcularıni vs vs vs...) «–Sizin getirdiğiniz sihirdir. Allâh onu boşa çıkaracaktır. Çünkü Allâh, bozguncuların işini düzeltmez.»” (Yûnus, 81) Âyet-i kerîmeden de anlaşıldığı gibi sihirbazlık, yâni büyücülük, sâdece bir aldatma, yaldızlama ve fesatçılıktan ibârettir. “Sonra Mûsâ asâsını attı; bir de ne görsünler, onların uydurduklarını yutuveriyor!” (eş-Şuarâ, 45) “Biz Mûsâ’ya, «–Asânı at!» diye vahyettik. Bir de baktılar ki bu, onların uydurduklarını yakalayıp yutuyor!” Maşaallah Y.asya medyasıda bu sihirlerin bir yönü ile yutuverilmesine vesile oluyor. Ne yazarsam yazayım işin en doğrusunu Allah bilir.

 • Oğuz Yiğiter

  5.5.2021 05:04:33

  Allah razı olsun. Sağlık ıçinde daha nice yıllar bu kudsi hizmette istihdam olunmanız niyazımla; tebrikler, dualar...

 • İsmail Atak Cebecili

  5.5.2021 01:35:31

  Sizi tebrik ediyoruz, şahsınız ve Hizmetimiz için yaptığınız dualara milyonlar AMİN diyoruz Yazdıklarınız, bir zincir, olarak hadiseleri dikkate vermek olmuş. Yani, bugünkü sonuçlar; birileri, bir yerler, İfsat Komitesi/komiteleri tarafından bilerek, istenerek, hesaplanarak, tasarlanarak olaylar yönlendirilmiş bulunmaktadır. Çok kısa bir yakın tarih/40-50 yıllık- olmuş.

 • Demokrat hukukçu

  5.5.2021 01:01:14

  Siz hakkı haykırmaya korkmadan, bıkmadan, yılmadan devam eden adaketin savunucusu, hakkın ve mağdurun sesi ve nefesisiniz. Allah yolunuzu her daim açık etsin yâr ve yardımcınız olsun.

 • Cemil

  5.5.2021 00:16:08

  Allah razı olsun, nice yıllar bu çizgide yazılarınızı okuruz inşallah...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı