"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Dik duruş örnekleri

Kâzım GÜLEÇYÜZ
10 Nisan 2021, Cumartesi
17 Ağustos depremine “İlâhî ikaz” dediği için 28 Şubatçıların hedefi olduğunda asla geri adım atmayıp “Sözlerimin arkasındayım” diyen, DGM’de yargılanıp mahkûm edilen, hakkındaki hapis cezasının Yargıtay’da kesinleştiği haberini Avustralya’daki bir hizmet seyahatinde iken alınca “Cezamı şerefimle taşırım” diyerek hemen Türkiye’ye dönen ve 276 gün hapis yatan Kutlular Ağabey, bu dik duruşuyla bütün ehl-i imanın duasını almıştı.

(Sonradan o mahkûmiyet kararı AİHM tarafından haksız bulunmuş ve Türkiye haksız bulunarak tazminata mahkûm edilmişti.)

O dönemde konferans, panel veya ziyaret için memleketin neresine gitsek, karşılaştığımız birçok insan Yeni Asya mensubu olduğumuzu öğrenince sözü hemen Kutlular Ağabeye getiriyor ve takdirlerini ifade ediyordu.

Çünkü iyice tırmanıp bunaltan 28 Şubat zulümleri karşısında onun o  cesur çıkışıyla nefes almış, rahatlamış ve moral bulmuşlardı.

Hatıralarında, bu mert, kararlı ve sağlam tavrın camiamız içindeki yansımalarını da “Zulme karşı duruşumuz hizmetlerin önünü açtı” diyerek dile getirmişti Kutlular Ağabey.

Yeni Asya’nın şahs-ı manevîsi ile birlikte, camianın desteği ve dualarıyla ortaya konulan bu duruş, konjonktürel değil, yarım asrın tamamını kapsayan bir süreklilik arz ediyor. 

Ve ilk Yazıişleri Müdürümüz Sabahaddin Aksakal’ın defaatle vurguladığı iki örnek, bunu daha da netleştiriyor ve pekiştiriyor.

Gazetemiz Yeni Asya’nın 12 Eylül’e karşı verdiği kararlı mücadele ile, son süreçteki hukuksuzluklara karşı ortaya koyduğu duruşun önem ve değerine özellikle dikkat çeken Aksakal, “Şu dönemdeki mücadele çok daha zor, kıymetli ve takdire şayan; çünkü bu haksızlıklar ‘dindar’ bilinen siyasetçilerin iktidarında ve dindarların desteğiyle icra ediliyor” diyor.

Zübeyir Ağabeyin rahle-i tedrisinde yetişmiş bu iki öncü ismin bizzat yaşayarak dile getirdikleri örnek duruş, yine o kadrodan olan rahmetli Nureddin Tokdemir’in “Yeni Asya’sız bir Nurculuk asla düşünülemez. Yeni Asya’nın dik duruşuna muhtacız. Gazetemiz olmasa yolumuzu şaşırırız. Bu dava İlahî inayet altında ve Üstadımızın manevî tasarrufundadır” beyanlarıyla da teyid ve tahkim ediliyor.

Tavizsiz istikrar çizgisi işte bu duruşta. Yarım asırda defalarca tekrarlanan örnekleriyle.

Okunma Sayısı: 4008
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Recep gunay

  23.4.2021 13:51:38

  Bir şarki var. Yüklemiş postanın suçunu Askerlikte sevda çekmek zor diyor. Akpelbette çok suçlu, ama suçun tamamını ona yüklemek yanlıştır. Çünkü akp yı akp yapan hizmet hareketidir. Hocam gel bitsin bubsila hasreti derken Hocada mesaj veriyordu. Pensilvanyadan sevda çekmek zor diyordu. Kısaca bu günahın tek sorumlusu akp değil akp ile gayri-meşru ilişkiye giren hizmet hareketidir. Alenen seviştiniz, alenen doğurdunuz. Olay bu.

 • Neslinur

  10.4.2021 16:15:18

  Merhum mehmet kutlular ağabeyi iman ve kur an davasına harcadığı ömrünün yanısıra bir müslümanda olması gereken vasıflar olan düzgün tertipli giyim kuşamı cömertliği , vakur hali , gönül zenginliği azami derecede ki misafirperverliğiyle hatırlayacağım. Mekanı cennet olsun amin.

 • Demokrat hukukçu

  10.4.2021 15:43:46

  Evet dik duruşunuzu takdirle karşılıyor ve sizi ve camianızı tebrik ediyorum. Cenabı Allah yâr ve yardımcınız-yardımcımız olsun. Sn Kutlular'a da Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Sabi kuzusuna kavuştu. Ona karşı vazifenizi hakkıyla yaptınız. Bu kametlerin değerini tarih yerli yerine yerleştirecek ve Allah cc. karşılığını gani gani verecektir.

 • nabi turak

  10.4.2021 15:05:58

  Cenab ı Allah Mehmet Kutlular abimize Rahmet eylesin . Kabri ni nurlandırsın makamını ali ve Cennet eylesin . Yakınlarının ve Cemaatimizin başı sag olsun Bizlere de Kutlar abimiz gibi Risale i Nur un Hakiki meslek ve meşrebine uygun bir hayat yaşamayı nasip eylesin. Amin.

 • Ahmet Ersin

  10.4.2021 13:41:40

  Hüküm Allah'ın, bir nesil yaratır sahabe gibi, devir saadet olur. Allah'ın rahmetinden dolayı helak olmuyor toplumlar. Kurtuluş savaşı kahramanı Bediüzzaman'ın ve talebelerinin gördüğü muameleyi düşününce Allah'ın rahmetini anlıyoruz.

 • Hüseyin İlhan

  10.4.2021 13:33:10

  Merhum Kutlular ağabeyimiz iman ve kur'an davasındaki azim,gayret,müdakkik ve sarsılmaz bir sadakatini kendisine tevdi edilen günlük bir emanetinde dahi aynı hassasiyetle deruhte ettiğine şahitim. İman davası gibi mukayesesiz bir davada onun zalimlere karşı duruşu,sebatı,kahramanlığı alsa basit kelimelerle ifade edilemez. İnşaallah ağabeyimizin hayatı dzi,filmlerle yeninesillere aktarılır.

 • Omer

  10.4.2021 12:25:02

  Allah rahmet eylesin. Mükemmel ve ileri görüşlü bir nur talebesi idi.

 • Özdemiroğlu

  10.4.2021 12:05:04

  Ama aynı Merhum Kutlular; feraset ve basireti ile bazı yapıların farklarını da görmüş ve ifade etmişti. Elbette dik duracağız, ancak dönen fırıldakların da farkında olacağız diye düşünüyorum.

 • Ali ok

  10.4.2021 09:17:05

  Maalesef insanı üzen didar bilinen ve dindarların eliyle ve desteğiyle din harab iman turab oldu &oluyor müminler birbirinin ölümesine ve yokolmasina dua ediyor yüzü olan utanır 19 yıldır bu utanç katlandı

 • Şerife Tez

  10.4.2021 06:34:52

  Allah ebeden razi olsun,istikamet ve ihlasinizi muhafaza etsin,hakkinizi asla ödeyemeyiz, davası büyük olanin imtihani da ağır olurmuş....

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı