"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Düzmece anketle cemaat kapatmak!

Kâzım GÜLEÇYÜZ
13 Ekim 2020, Salı
Son dönemde yapılan çoğu anketin tersine Cumhur’u “yüksek” göstermeye devam eden bir anket şirketi, cemaat ve tarikatları da gündemine alıp, yaptığı “araştırma”nın sonuçlarını bir kısım medya organlarına servis etmiş.

Buna göre, “Cemaat ve tarikatlar için ne düşünüyorsunuz?” sorusuna % 57.2 “Top- lum için zararlılar, yasaklanmalı” demiş. “Cemaat ve tarikatları denetleyen bir kurum olmalı mı?” sorusuna “evet” diyenler % 65.9. Bu iki sonuç bile kendi içinde çelişkili.

“Denetlensin” diyenler, ne- den ayrıca yasaklanmasını ve kapatılmasını istesinler ki?

Kapatma niyeti varsa za- ten başlı başına abes. Cumhuriyet adı altında kurulan istibdat rejiminde yapılan devrimlerden biri güya tarikatları kapatıp tekkelerin kapısına kilit vurmaktı.

Peki, sonuç ne oldu? Kökü asırların ötesine uzanan tarikatlar ortadan kaldırılabildi mi?

Tekke ve zaviyeleri kapatan devrim kanunu bugün de anayasa korumasında; ama tarikatlar faaliyetlerini hâlâ devam ettiriyorlar...

Çünkü sosyal gerçekler kanunla, yasakla ve emir komutayla düzenlenemez, yok edilemez, değiştirilemez. O- nun için “kapatma” muhabbetini sürdürmek abesle iştigalden başka birşey değil.

Hele cemaatlerin kapatılmasından söz etmek tam bir saçmalık. Çünkü tarikatlardan farklı olarak cemaatlerin kapatılacak bir tekkesi de yok. Tamamen manevî birliktelikler.

Cemaatler resmî şablonlara göre kurulan tüzel kişilikler değildirler ki, kapatılabilsinler.

Denetleme bahsine gelince: Son dönemde birilerinin her fırsatta gündeme getirmeye çalıştığı bu konu da hele şu ortamda çok problemli.

Cemaat ve tarikatları kim denetleyecek? Tek adam rejimiyle kendisini denetime tamamen kapatan bir sistemin cendere ve kıskacındaki Diyanet mi? Özellikle son dönemde siyasetin ve derin müdahalelerin etki alanına iyice giren Diyanet’in kendisi sıkı bir denetime muhtaç hale gelmişken, cemaat ve tarikatları onun üzerinden kontrol altına alma niyet ve teşebbüsü kabul edilebilir mi?

Evet, bugün cemaat ve tarikatların çok ciddî sıkıntı ve problemleri var. Bunların başında siyasetle ilişkilerini mesafeli bir duruş menziline oturtamamış olmaları geliyor ve bu hal siyaseti onlar için tuzağa dönüştürüyor.

Bunun ve diğer sorunların, daha fazla gecikmeden sıkı bir meşveret özdenetimiyle masaya yatırılması lâzım.

Okunma Sayısı: 4684
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Yahya Evrin

  14.10.2020 00:12:45

  Yasak yasak yasak herşey yasak ,sanki milletin ruhuna işlemiş. Bir iki hokkabaz ve sakının yüzünden Dinimizi bile yasaklanmasını isteyecekler.Ama şeffaflık ve denetim şart.

 • Abdulkadir

  13.10.2020 17:28:08

  Devlet cemaatlerden,cemaatler de;devletten elini çekmekle yükümlüdür.İki kavram;birbirine karışmamalı,birbirlerinin iç işlerine müdahelede bulunmamalı.Devletin işi cemaatleri bölmek yahut kapılarına kilit vurmak değil,böyle bir hakkı da yoktur zaten.Hatta şunu da net bir şekilde söylemek gerekir ki;devlet,cemaat gruplarını denetlemekle de yükümlü değil;aynı şekilde böyle birşeye de hakkı yoktur.Cemaatler kendi vazifelerini bihakkın yerine getirmeli,devlet te aslî vazifesini yapıp;gerisini halkın takdirine bırakmalı.Diyanet teşkilatı da kendi içine kapanmış ve hiçbir oluşumu denetlemek yahut kapatmakla uğraşacak güce sahip değil,böyle birşeye yeltenmemelidir de.Din-devlet işleri tamamıyla birbirinden bağımsız şekilde yürütülmeli ve birbirlerinin iç işlerine asla karışmamalıdır.Aksi takdirde,kaos kaçınılmaz olacaktır.

 • Hayati

  13.10.2020 14:32:02

  Kazım kardeşimiz güzel bir mantık ile bir oyunu deşifre etmiş. Bu oyunun mevcut hükümeti aştığına inanıyorum. Akp bu ankete göre kendi ayağına sıkmış olacak. Ergenekonun hareketi olarak görülebilinir.

 • Ata

  13.10.2020 11:45:38

  Her şey bozulur yağ maya maneviyat Allah' ın gazabına gider düzeltir zalimle.Çünkü zalim Allah'ın kılıcıdır.Masumlar hariç sorumlular da sorunlu ve cezalıdır artık!..

 • Hüseyin İlhan

  13.10.2020 09:30:32

  AKP ve lideri kadar dindara,inanca,islama zarar veren yakın tarih siyasi hayatımızda başka biri yok.

 • Oğuz Yiğiter

  13.10.2020 09:01:30

  Cemaat meselelerine ; hem iç denetim, hem de devlet ve toplum olarak, Üstad'ın İttihad-ı Muhammedî cemiyetiyle ilgili dokuz maddelik değerlendirme kriterlerini, günümüz ihtiyaçlarını da dikkate alarak yeniden güncelleyip, evham ve ön yargıların izalesi için, referans bir kaynak olabilir...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı