"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hakka hizmet iddiasındakiler, daha neyi bekliyorsunuz?

Kâzım GÜLEÇYÜZ
14 Kasım 2021, Pazar
Ehl-i dalâletin tam bir tesanüd halinde, adeta cemaatleşmenin getirdiği bir şahs-ı manevînin dehasından aldığı ilâve güçle hücumuna karşı, ehl-i hakkın o kuvveti dengeleyip göğüsleyecek güç ve ağırlıkta bir “mukabil şahs-ı manevî” çıkararak hakkaniyeti muhafaza ve hakkı bâtılın savletinden kurtarma vazifesi son derece önemli.

Bunun için, meşrep ve metodları farklı olsa da maksat ve hedefleri aynı olan hizmet ekolleri arasında “rekabetkârane ihtilâfın bulunmaması” yetmez. En bedevi aşiretlerin dahi haricî taarruz karşısında aralarındaki kavga ve ihtilâfları bir kenara bırakarak kenetlenen tavrının gerisinde kalmayarak, hakikî ve samimî muhabbete dayanan kuvvetli bir ittifak ve dayanışma içine girilmesi gerekir.

Üstad Bediüzzaman, Birinci İhlâs Lem’asında, haricî düşmanın hücumunda dahilî münakaşaları terk edip, ehl-i hakkı mağlûbiyet ve zilletten kurtarmayı en birinci ve en mühim bir uhrevî vazife telâkkî ederek, yüzlerce âyet ve hadisin şiddetle emrettiği kardeşlik, sevgi ve yardımlaşmayı yerine getirmemiz gerektiğini ifade ederek şöyle diyor: “Bütün hissiyatınızla ehl-i dünyadan daha şiddetli bir surette dindaşlarınızla ittifak ediniz.”

Bu ittifakın başarılamayışı, tam tersine ihtilaf ve fitne tuzakları sebebiyle, maruz kalınan sıkıntılar bir türlü aşılamıyor. Artarak devam eden hukuksuzlukların yol açtığı son derece ağır ve vahim mağduriyetler giderilemiyor.

Musibetin devamı için kadere fetva verdiren bu hazin durumun artık mutlaka sona erdirilmesi gerekiyor. Yaşanan tecrübeler şunu öğretmiş olmalı: Siyasetle bu işler olmuyor. Aynı inanç ve değerleri paylaşıp “hakka hizmet” ortak paydasında buluşan insanların siyasî tarafgirlik ve karşıtlıkları bir kenara bırakarak siyaset dışı zeminlerde safları sıklaştırmasının zamanı çoktan geldi de geçti bile.

Hedef ve misyonunu rıza-yı İlâhîye erişmek ve önce kendisinin, sonra başkalarının imanlarını ve ebedî hayatlarını kurtarmak olarak tarif eden hizmet erbabı, başına sarılan dehşetli fitneleri bir an önce söndürüp bunca insanın, özellikle gençlerin kendilerine ulaşacak iman hizmetini beklediği günümüz ortamında, tevhid-i imanîye dayalı bir gönül birliği üzerine inşa edilecek “vahdet-i içtimaiye”yi gerçekleştirmek için daha neyi bekliyor?

Okunma Sayısı: 3178
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Mustafa

  14.11.2021 23:52:45

  Sadece kendi içinde değil, bütün cemaatler arası bir ittifak ve mesvereti gündemde tuttuğunuz için sağolun. Allah razı olsun.Özellikle nur talebeleri olmak üzere bu başarılirsa, Allah'ın izniyle sıkıntılardan kurtulmaya vesile olacağına inanıyorum. Ama bunun için ne yapmak gerekir onun çaresi bulunmalı.Rabbim göz açıp kapayıncaya kadar bizleri nefsimizin eline bırakmasın. Amin

 • Ali ok

  14.11.2021 15:05:35

  Kurban vermiş bağışta bulunmuş olabilir okulunda dershanesinde çalışmış olabilir bankasına para yatirmis olabilir.bir bir yanılma aldanma da olabilir asla kata tetorist olamaz. Terörist denilenleRde degil diyenlerde sorun var.

 • Ali

  14.11.2021 14:25:59

  Din yorgun. Atta süvari de yorgun. Siyaset ve sahtekarlık yorgunu..

 • Hacı Ahmet

  14.11.2021 09:14:53

  Bütün cemaat ve tarikatlar ne hikmetse çok sususkun . Herkez kendi doğrusunda gitsin ama Allah ve Peygamber hakkı için hakkı ve adaleti kaldırmak lazım. Zulme susarak sessiz olmamak lazım.

 • Ali ok

  14.11.2021 07:52:50

  Masum tek gayesi dine hizmet etmek olan Hayırseveri esnaf işçi memur öğretmen doktor mühendisleri işinden atan yetmedi hapse attiranlarin din ile bir alakası var mıdır? Bence yoktur olmadığı ortada.bir esnafın terörü finanse etme gibi nasıl bir suçu var bunu ispatlamadilar. Kurban verenler bağışta bulunanlar terörist olamaz.ama sizi birtakım güçler gırtlaktan yakalamissa hele bunlar din dúşmaniyasa.sorarlar ne yaptınız da bu adamlar sizi teslim aldı.perincek ve adamları niçin AKP'yi destekliyor. ? Doğru Kömürcüler makarnacilar bunu düşünmezler.ama düşünenler bilenler olabilir. Ahlar iniltiler gözyaşları arşa ulaştı. Müslümana terorist demek neymiş görecekler.insaallah

 • Abdullah

  14.11.2021 07:30:22

  Ben 60 yaşındayım malesef Türkiye deki dini cemaat lerin çok kısa bir dönem hariç birlikte hareket ettiklerini görmedim akp zaten bütün cemaat lerin üzerinden silindir gibi ezdi geçti bahaneside kendi icadı fetö oldu,alemi islamın durumu ortada kısacası islam alemi asrı Saadet ve osmanlının parlak dönemi hariç huzur yüzü görmemiş demem oki üstadımızın zikrettiği erken bir kıyamet kopmazsa ifadesi boşuna değil.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı