"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İktidar gidici, seçmen arayışta

Kâzım GÜLEÇYÜZ
12 Ekim 2021, Salı
Genel atmosfer iktidar blokundaki gerilemenin de, muhalefetteki yükselişin de hızlanarak devam ettiği bir tabloyu gösteriyor.

Anketler, yorumlar ve sokağın nabzı, genel algının bu yönde şekillendiğine işaret ediyor.

İktidarın bütün devlet gücü ve imkânlarını sonuna kadar kullanmasına ve yandaş medyanın canhıraş çabalarına rağmen durum bu.

İktidar blokundaki çözülmelerin hızlanarak artması da bunun göstergelerinden biri.

Artık iktidara “gidici” gözüyle bakılıyor.

Elbette ki bu süreç kolay olmayacak. İktidar 19 yıldır alıştığı ve iyice yerleştiği konumu bırakmamak için elindeki bütün koz ve imkânları sonuna kadar kullanmak isteyecek.

Gitmemek için olabildiğince direnecek.

Ama artık halkın bıktığı ve istemediği bir iktidarın, ne yaparsa yapsın, hele Türkiye gibi bir ülkede ilânihaye devamı mümkün değil. 

Çünkü bütün arıza, kusur ve eksiklerine rağmen demokrasiyi benimsemiş bir toplumuz. Bu toplum AKP döneminde olduğu gibi bir süre için yanıltılsa ve adeta “hipnotize” edilse de, bir yerden sonra uyanıyor, gidişatın farkına varıyor, çıkış yolu arayışına giriyor ve bulduğu ilk fırsatı da iyi değerlendiriyor.

Tek parti CHP’sinin iktidarını 1950’de reyleriyle devirdiği ve 27 Mayıs darbesine hedef olan DP’nin devamı AP’yi 1965’te tek başına iktidar yaptığı gibi. 1983’te ANAP’ı, 2002’de AKP’yi iktidara getirmesine dahi bir cihetiyle böyle bakılabilir. (İkisinin de müdahale ürünü muvazaa partileri olduklarının sonradan icraatlarıyla anlaşılmış olması ayrı bir bahis.)

Girdiği ilk seçimde tek başına iktidar olmasını 28 Şubat hukuksuzluklarının toplumda biriktirdiği tepki ve infiale borçlu olan AKP, ne garip bir tecellîdir ki, iktidardaki 19. yılında, 28 Şubat’ı da fersah fersah geride bırakan hukuksuzluklara imza atan bir parti oldu.

15-20 Temmuz süreci ve tek adam rejimi, AKP’yi hem kendi içinde çatlattı, hem tabanından ve toplumdan uzaklaştırıp kopardı.

Durum bu noktaya geldikten sonra, Bekir Ağırdır’ın ifade ettiği gibi, AKP’nin eski gücünü yeniden yakalayabilmesi artık imkânsız.

Hal böyle olunca, gözler ister istemez muhalefete çevriliyor. Seçmenin doğru ve sağlıklı bir alternatif arayışına o cenahta tatminkâr bir cevap verilmesi son derece önemli ve hayatî.

Aynı zamanda tarihî bir sorumluluk.

Okunma Sayısı: 3173
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdullah Tunç

  12.10.2021 19:38:08

  "İnsaniyet-i Kübra" İslamiyettir.Evrensel hukuk ve demokrasi normları değildir.İslama en yakın sistem diyebilirsiniz ama islamiyetin yerine ikâme edemezsiniz.

 • Oğuz Yiğiter

  12.10.2021 10:42:25

  Yeni Asya Ekolü ve misyonuna yakışan bu netlikte, adetullah kanunlarına muvafık, bilhassa kainatta işleyen tedric kanunlarına riayetle, " İnsaniyet-i Kübran"nın tecellisi demek olan evrensel hukuk ve demokrasi normlarında bir idareyi milletimize layık görme çabalarına destek vermek, yolunu müheyya etmek. Hayalî ve mâlâ yutak tutum ve davranışlar, öncelikle sahibini nakz edip cevab-ı red alacaktır.

 • Ferhat ardıç

  12.10.2021 08:19:03

  Hocam çok teşekkür ediyorum inşallah Allah ne işi niz varsa ras getirsin

 • Feyzullah Ayhan

  12.10.2021 08:09:05

  Bunların dini değerleri sui istimal ederek 19 yıldır İslam'a verdikleri zararı telafi etmek hayli zaman alacak. Ekonok çöküntü yanında dini değerlere verdikleri zarar oldukça fazla. Eğitimde bina dışında hiç bir şey yapılmadı, dejenere edildi, kişiliksiz, maneviyatsız değerlerine uzak bir nesli netice verdi. Allah yaptıklarının karşılığını fazlasıyla verecektir inşaallah. Yeryüzünde samimi bir tek dostumuz yok devlet bazında. Dış politika tam bir fiyasko. Hak ve hürriyetler ayaklar altında. İsraf, sirkat, ahlaksızlık, tarafgirlik, kamplaştırma zirvede. Millet abbasın biletini kesmiş durumda inşaallah. Artık bunlar bu millete yüktür

 • Ali ok

  12.10.2021 07:46:16

  Dini demokrasiyi ekonomiyi adaleti hukuku ihale kanununu insan haklarını bu kadar suistimal eden bir topluluk elbette gitmelidir 2*2=4 eder derler

 • Karacaoğlan

  12.10.2021 07:10:57

  Halk gerçekleri elindeki nimetler gidince fark etti. Devletin kaynakları çar çur edilmiş, umurlarında bile değil. İktidar vergi affı getirsin, maaşlarda ekonomik iyileştirmeler yapsın. İnanın bu halk götürür yine ona verir. Cehalet en büyük düşman.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı