"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

O intiharın perde arkası

Kâzım GÜLEÇYÜZ
13 Ocak 2022, Perşembe
Elazığ’da cemaat evinde kalan bir tıp öğrencisinin şok ve sarsıcı intiharı gündemde. Öncelikle “Allah rahmetiyle muamele eylesin” diyor, ailesine sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Bu olayın arkaplanı çok iyi araştırılmalı ve Enes Kara’yı intihara götüren sebepler sorgulanmalı. Bu yapılmadan tek taraflı suçlama kampanyaları başlatılması son derece yanlış.

İntihar öncesi arkadaşlarıyla yaptığı paylaşımlardan anlıyoruz ki, Enes bir inanç krizine girmiş. “Ateist oldum, dinden çıktım” diyor.

Sorularına muhataplarından ikna edici cevaplar alamadığını belirtiyor. Belli ki, ailesi ve çevresiyle ciddî bir iletişim sorunu yaşamış.

Onu anlayan birileri karşısına çıkmamış.

Oysa aradığı cevaplar Risale-i Nur’da var. Ama bunların anlayabileceği bir dil ve metodla verilemeyişi Enes’i bunalıma sokmuş.

İçine girdiği psikoloji, okul başarısını da olumsuz etkilemiş. İntihar öncesi yakın bir arkadaşına yazdığı mesajda bu görülüyor:

“Dersleri anlamıyorum. Alâkam yok tıpa. Notlarım berbat. Mezun olunca TUS var, köpek gibi çalışman gerekiyor. Sonra asistan oluyor, mobbinge maruz kalıyor; uzun sürelerde sıkça nöbet tutuyor, şiddete maruz kalabiliyorsun. Sorunlar uzman olunca da bitmiyor. Aldığın maaş yoksulluk sınırını bile geçmiyor. Tıp okuyan herkesin hedefi yurtdışı.

“Başka bölüme geçsem işsizlik, düşük maaş. Devlette çalışmak istesen, torpilin yoksa mülâkatta eliyorlar. Düzgün bir iş bulsan bile ekonomik durum ortada. Köle gibi çalışıp kıt kanaat geçinip buna ‘hayat’ diyeceksin.

“Paraya düşkün biri değilim, ama çabalarının karşılığını, Türkiye’nin süper güç ve geçmişin çok kötü olduğunu söyleyip duran aptal insanlar oldukça asla alamayacaksın. Sen de gelecek kaygısını hep yaşıyorsun, Türkiye’de hiçbir genç geleceğe umutla bakamıyor...”

Enes’in yürek yakıcı intiharını yorumlarken bu tabloyu da sorgulamak gerekirken bayat ezberlere dayalı fanatik önyargılarla faturanın cemaatlere yüklenmesi olacak şey değil.

Enes’in intiharı yeni algı ve linç operasyonları için kullanılırken, 15-20 Temmuz sürecinde yapılan vahim hukuksuzlukların gerek cezaevlerinde, gerekse dışarıda yol açtığı, her biri ayrı bir insanlık faciası olan yüzlerce intihar olayının örtbas edilip gözden kaçırılması da.

İntihar istismarı ayrı bir insanlık ayıbıdır.

Okunma Sayısı: 9877
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Demokrat hukukçu

  13.1.2022 20:54:25

  Çocuklarımıza kendini ve derdini ifade edebilme kabiliyeti ve cesareti küçüklükten itibaren ailesi ve ilkokul/ortaokul öğretmenleri tarafından kazandırılmalıdır. Buna ilaveten şeffaf olması ve dertlerini paylaşması da öğretilmelidir. Bunlar yapılmazsa çocuklar içe kapanık ve pısırık olur ki bu da bu evladımızdaki gibi sorunlara yol açar.Cemaat evlerinde/yurtlarındaki görevliler/abiler/ablalar da yeterli bilgi, anlayış ve hoşgörüye sahip, sevgi ve sabır dolu kişiler olmalı, bu gençlerle arkadaş seviyesinde ilişki kurup kendini sevdirebilmeli ve bu tür problemleri zamanında farkedip ön alabilmelidir.Bu tür çok ders çalışması gereken öğrencilere anlayışlı ve ayrıcalıklı davranmalı katı olmamalıdır.

 • Şerife Tez

  13.1.2022 19:55:08

  Allah razi olsun Kazim abi sizi okumadan ,dinlemeden yorum yapmiyor ve konusmuyoruz ,Allah istikametli fikirlerinizi daima muhafaza etsin, cemaat düşmanlığını hedef yapanlara da firsat vermesin Rabbim....

 • Adem

  13.1.2022 14:29:52

  Tek İnsan ın aklı hitabeti karizması illüzyonu , Kollektif akla istişareye Galebe etti.Sebebi önceki yıllarda ki ekonomik refah.Durum tersine döndü.Değerler hatırlandı.Ancak geçmiş kötülüklere keffaret gercekten Bizi ancak Afet temizler.

 • Ahmet Zeki

  13.1.2022 13:55:44

  Tebrikler ve teşekkürler Kazım abi. Harika bir değerlendirme yazısı.Yetkililerin duyması gerekir.

 • Ali ok

  13.1.2022 13:36:23

  Ey CHP biliyoruz akp bir yanlışlar Toplami partisi Fakat olayı cemaat ve tarikat bakışıyla ele alıp akp ye vurma daha geniş sosyal eğitim hukuk eğitim aile perspektifiyle ele al .cemaat tarikat dersen sana ekmek çıkmaz. Akp ülke için bir sorundur kabul.ama,,,

 • İsmail Atak Cebecili

  13.1.2022 13:22:34

  Evet, konu etraf-ı erbaası ile araştırılmalıdır. Kimlerle, ne gibi paylaşımları, fikir teatisi yaptığı iyi araştırılmalıdır. Yıllar sonrasına dönük fikirleri kiminle paylaşmış, kim hangi telkinlerde bulunmuş, yanlış telkinler söz konusu mu? her ihtimal hesaba katılmalı.

 • Şerafettin Birol

  13.1.2022 12:16:42

  Öncelikle ruhi bunalıma girip intihar eden gencimize Allah tan mağfiret, ailesine sabırlar diliyorum. Bu olayı vesile edip cemaatlere hücum edenleri de şiddetle kınıyorum. Belirttiğiniz gibi intihar a götüren onlarca sebebi çektiği mesajlar da belirtmiş. Son beş altı yıldır birçok kesimce cemaatlere nefret söylemi, adeta, cemaatlere tarikatlara mensubiyet suç gibi algı oluşturulması ailesi yıllarca bir cemaate mensub ve dahi kendisi tahsiline devam ederken cemaate ait bir yerde kalan bir gencin ruh dünyasında nasıl travmalar oluşturduğu asla gözden uzak tutulmaması gerekir.bu gence R. NUR hakikatleri de ruh ve fikir dünyasına aksettirilmediği de anlaşılıyor. Bu vesile ile şu anekdotu da hatırlatmak isterim. Osmanlının son dönemdeki hekimlerinden Beşir Fuat : "takıldı kaldı nokta-i tevhid nazarımda" diyerek intihar ettiğini hatırlıyorum. Bu zat hakkında yanlış hatırlamıyorsam merhum Cemil Meriç :"Eğer Beşir Fuatın eline Risale-i nurlar geçseydi intihar etmez kurtulurdu."

 • Memduh

  13.1.2022 11:45:54

  Allah razı olsun. Aklıselimi gösteren bir yazı. Teşekkür ederiz.

 • Zafer

  13.1.2022 09:06:02

  İman hem nurdur, hem kuvvettir. Evet hakikî imanı elde eden adam, kâinata meydan okuyabilir ve imanın kuvvetine göre hâdisatın tazyikatından kurtulabilir

 • Müjdat Bayar

  13.1.2022 08:48:50

  Yürek yakan bu intihar, şapkayı önümüze koyup düşündürmeli. Bu elim vakayı bahane edip cemaatlere saldıranlara da Allah; insaf, idrak ve basiret nasip etsin. Kurt, dumanlı havayı sever.

 • Bülent Bektaş

  13.1.2022 08:22:29

  Çok güzel bir yazı olmuş Emeğinize sağlık

 • S.topuz

  13.1.2022 05:19:42

  Allah c.c. böyle fırsat düşkünlerine akıl,fikir,vidan ve sağlıklı bir muhakeme duygusu,kabiliyeti ve basireti ihsan buyursun. İnsanların hayatında kaç ceşid dertleri olduğununu da göz ardı etmeyin lütfen! Allah islah etsin böyleleri. Lütfen gözünüzden şu at gözlüklerini de çıkarıp atın ve etrafınızdakı gerçekleri görün ve ayılın kendi hayal dünyanızdan!.. eğer samimi ve ciddiyseniz?...Allah yar ve yardımcımız olsun. Bu ve bunun gibi genç ihtiyar vefat eden (?)vatan evlatlarına ALLAH C.c. rahmet etsin. Aile efradlarına sabr- ı Cemil ihsan etsin. Amiiin.

 • Selmani Faris

  13.1.2022 00:28:51

  Devletin aklı selim kadrolarını tasfiye edip, yola aklı kıt kadrolarla yola devam ederek, insanlarımızı maddi ve manevi sıkıntılara, karamsarlığa düşürenler, beyin göçünün yurtdışına kaçışına sebep olanlar, gençlerimizin hayallerini yıkanlar, suçsuz günahsız insanları cezaevlerine tıkanlar, ülkemizde KAST sistemini inşaa edenler kimler ise? Enes'i intihara götüren nedenleri de orda aramak gerekiyor.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı