"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Said Nursi'nin dikkat çektiği vartalar ve Evrenesoğlu

Kâzım GÜLEÇYÜZ
04 Aralık 2019, Çarşamba
Geçen hafta vefatı ve cenazesine katılanların görüntüleriyle bir kez daha gündeme gelen İskender Evrenesoğlu’nu da, yazdığı Risalet Nurları adlı kitabından hareketle Said Nursî ile irtibatlandırmaya kalkanlar çıktı.

Uzaktan yakından hiçbir şekilde zerre kadar alâkası olmadığı halde. Kendisini Mehdi, hattâ daha ötesinde “Resul” olarak niteleyen bir insanın, bu hassas ve kritik konularda  Kur’an ve Sünnet ölçülerini ve 14 asırlık İslam birikimini çağın gerçekleriyle harmanlayarak en sağlam şekilde yorumlar yapan Bediüzzaman’la ne ilgisi olabilir?

Ama üniversite mezunu ve DPT’de uzun yıllar görev yapmış bir insanın nasıl böyle bir sapmanın içine girdiğini açıklayan ipuçlarını Said Nursî’nin Mektubat’ında bulabiliyoruz.

Bu eserin tarikatla ilgili çok önemli tahliller ihtiva eden son bölümünde Bediüzzaman, tarikatın işlevi, önemi, getirdiği kazanımlar yanında vartalarına, yani bu yoldaki tehlikeli tuzaklara dikkat çekerken, konumuzu doğrudan ilgilendiren noktalara işaret ediyor.

“Sünnet-i Seniyyeye tamam ittiba-ı riayet etmeyen (tam olarak uymayan) bir kısım ehl-i sülûk (tarikat ehli), velâyeti (evliyalığı) nübüvvete (peygamberliğe) tercih eder, vartaya düşer”  tesbiti bunlardan biri. Oysa peygamberliğin ne kadar yüksek ve evliyalığın ona nisbeten ne kadar sönük olduğu Yirmi Dördüncü ve Otuz Birinci Sözlerde ispat edilmiş.

Keza “Müfrit bir kısım ehl-i tasavvuf, ilhamı vahiy gibi zanneder ve ilhamı vahiy nev’inden telakkî eder, vartaya düşer” diyen Üstad, vahyin derecesinin ne kadar yüksek, küllî, kudsî ve ilhamların ona nisbeten ne derece cüz’î ve sönük olduğunun On İkinci ve Yirmi Beşinci Sözlerle diğer bazı risalelerde gayet kesin bir şekilde ispat edildiğini belirtiyor.

Bir başka vartayı da, güneşin aynalardaki aksinde görünen misalî güneşlerin hakikî güneşe nisbeten çok zayıf olduğu örneğini nazarlara sunduktan sonra şöyle açıklıyor:

“Makamat-ı enbiya (peygamberlerin makamları) ve eazım-ı evliyanın makamatının (büyük velilerin makamlarının) bazı gölgeleri var; ehl-i sülûk (tarikat ehli) onlara girer, kendini o evliya-i azîmeden (büyük velilerden) daha azîm (büyük) görür, belki enbiyadan (nebilerden) ileri geçtiğini zanneder.” (Mektubat, Yirmi Dokuzuncu Mektub, Dokuzuncu Kısım)

Anlaşılan o ki, İskender Evrenesoğlu’nun durumunda tam da bu vartalar söz konusu.

Okunma Sayısı: 10783
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdulkadir Turan

  4.12.2019 16:06:27

  Nurlara kimse zarar veremedi ve veremeyecek.Kendini 'Mehdi ve Resûl' olarak lanse eden malum şahıs,ahirette sapık fikirlerinin hesabını zaten verecek.Kimsenin şüphesi olmasın.Bunun gibi daha birçok şahıs,bozuk ve sapık fikirlerini her tarafa sirayet ettirmeye çalışıyor.Ama akl-ı selim olan Nur talebeleri,bu tür şarlatanlara asla pabuç bırakmayacak.

 • HÜSEYİN İLHAN

  4.12.2019 09:42:02

  Bu şahsın cenaze haberinin muhtevasında 'RİSALEİ NURLAR,diyerek yazdığı eseri belirten basın organına direkt yanlış yaptıklarını ve haberi düzeltmelerini belirttim.Ancak daha sonraki haberlerde de aynı tarz haber yapmalarını görünce kasıt olduğu kanaatine vardım.Demek ki risalei nurlardan rahatsız olanlar boş durmuyor.Ya alenen yada entrikalarıyla hıyanetliklerini devam ettiriyorlar.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı