"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Said Nursî ve HDP’liler

Kâzım GÜLEÇYÜZ
14 Haziran 2022, Salı
Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu, Risale-i Nur kampanyasına dair bir paylaşımı sebebiyle hedefe koyanlar, onun Said Nursî için öteden beri tutarlı bir şekilde aynı fikirlere sahip olduğunu biliyorlar mı?

Milletvekili değilken Yeni Asya’ya verdiği mülâkattaki sözleri bunun örneklerinden biri: “Bediüzzaman’ın görüşlerini son derece önemli buluyorum. Getirdiği öneriler müthiş bir düşünce ortamının yerleşmesine vesile olacak, demokrasi ve sivil toplum anlayışını sağlayacak, kardeşliğin ve barışın olduğu bir anlayışın yeşermesine vesile olacaktı. Çok eza ve cefa gördü. Gelinen noktada ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı.” (27.10.16)

Gergerlioğlu’nu Risale-i Nur paylaşımı sebebiyle, milletvekili olduğu HDP’nin yönetimine şikâyet edenlere ise, partinin önde gelen bazı isimlerinin sözlerini hatırlatalım...

Prof. Dr. Mithat Sancar: “Bugün ben dâhil Said Nursî gibi değerleri öğrenemediysek bu sadece bizim kusurumuz değildir. Hafızasızlaştırma politikasının başarısıdır. Gerçek açılım demokratik çözüm için Risale-i Nur’un referans gösterilmesidir.” (Yeni Asya, 31.3.10)

Sırrı Süreyya Önder: “Said Nursî’nin bende çağrıştırdığı en belirgin husus, dinden devlete kadar hayatın her alanında egemen ve muktedirlerin statükosuna bir gün bile baş eğmeyen ve onu veri kabul etmeyen bir dava adamı olmasıdır.” (Yeni Asya, 23.3.10 eki)

Ahmet Türk: “Kürtler dünyanın en dindar halkıdır. Büyük âlimler yetiştirmiş bir halktır. Said Nursî Hazretleri Kürtlerin gururudur.”

Selahattin Demirtaş: “Bediüzzaman’ın külliyatını okudum diyemem, ama ilgiliyim, bir sürü şeyini okudum. Çok net bir duruşu var. Etkileyici bir yaşam tarzı var. Yazdıklarından çok yaşamı, mücadeleci kişiliği mirastır.”

Türk ve Demirtaş’ın bu sözlerini aktardığımız 31.12.15 tarihli “HDP Said Nursî’ye kulak versin” başlıklı yazımızda şöyle demiştik:

“HDP önde gelenleri ve mensupları Said Nursî’ye kulak verip onu gerçekten anlamış olsalardı siyasette HDP diye bir parti olmazdı. HDP’lilere düşen, hiç değilse bu noktadan sonra Bediüzzaman’ı tanıyıp anlamak için yoğun ve yaygın bir seferberlik başlatmak olmalı. Külliyatını okumadan onu doğru anlayabilmek asla mümkün değil...” 

(Teröre Said Nursî Çözümü kitabımız, s. 33-5)

Okunma Sayısı: 3204
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  14.6.2022 15:00:01

  "Elbette ve elbette ve kat'î olarak şimdi bu memleketteki ehl-i siyaset garba ve ecnebiye verdiği siyasî ve manevî rüşvetin on mislini âlem-i İslâm'ın ileride cemahir-i müttefikası hükmünde olacak olan dörtyüz milyon müslüman kardeşlere, memleket ve milletin ve bu devlet-i İslâmiyenin selâmeti için gayet azîm bir bahşiş ve zararsız rüşvet vermesi lâzım ve elzemdir.   " İşte o makbul, lâzım ve çok menfaatlı caiz ve vâcib rüşvet ise: Teavün-ü İslâm'ın esası ve hediye-i Kur'anın semavî bir düsturu ve rabıtası ve kudsî kanun-u esasîsi olan اِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ اِخْوَةٌ ٭ وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّٰهِ جَم۪يعًا ٭ وَ لَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ اُخْرٰى ٭ وَ لَا تَنَازَعُوا فَتَفْشَلوُا وَ تَذْهَبَ ر۪يحُكُمْ kudsî, esasî kanunlarını düstur-u hareket etmektir."Said Nursî, Emirdağ-2 - 82

 • S.topuz

  14.6.2022 14:57:46

  "Hükûmet-i İslâmiye ile bu memleketin selâmetine çalışan ehl-i siyasetin mezkûr hakikatı nazara alması lâzımdır. Yoksa üç veya dört cereyanın muannidane muaraza etmeleriyle, o kuvvetler, muaraza sebebiyle zayıflar. Memleketin menfaatine ve asayişine sarfedilecek o zayıf kuvvetle hâkimiyetini -hattâ istibdad ile de olsa- asayiş ve emniyet-i umumiyeyi muhafazaya kâfi gelmediğinden, Fransız ihtilal-i kebirinin tohumlarının bu mübarek memleket-i İslâmiyeye ekilmesine yol vermektir diye telaş edilebilir." Said Nursi, Emirdağ-2, 82

 • S.topuz

  14.6.2022 14:55:56

  "Birinci Harb-i Umumîde üçbin adamın câniyane siyaset hatalarıyla otuz milyon bîçare nev'-i beşer aynı harbde mahvedildiği gibi, binler misaller var.    İşte bu vahşiyane irticaın bu dehşetli zulümlerine karşı gelen Kur'an şakirdlerinin Kur'anın yüzer kanun-u esasîsinden وَ لَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ اُخْرٰى âyetinin ders verdiği kanun-u esasîsi ile adalet-i hakikiyeyi ve ittihadı ve uhuvveti temin etmeğe çalışan ehl-i iman fedakârlarına "mürteci" namını verip onları müttehem etmek; mel'un Yezid'in zulmünü, adalet-i Ömeriyeye tercih etmek misillü en vahşi ve zalimane bir engizisyon kanununu, beşerin en yüksek terakkiyatına ve adaletine medar olan Kur'anın mezkûr kanun-u esasîsine tercih etmek hükmündedir." Said Nursî

 • S.topuz

  14.6.2022 14:54:00

  "İşte Kur'anın bu gibi kudsî kanun-u esasîsine irtica namını veren bedbahtlar, vahşet ve bedeviliğin dehşetli bir kanun-u esasîsi olarak kabul ettikleri şimdiki öylelerinin siyasetinin bir nokta-i istinadı şudur ki: "Cemaatin selâmeti için ferd feda edilir. Vatanın selâmeti için eşhasın hukuku nazara alınmaz. Devletin siyasetinin selâmeti için cüz'î zulümler nazara alınmaz." diye, bir tek câni yüzünden bir köyü mahvetmekle bin masumun hakkını nazara almaz. Bir tek câninin yüzünden bin adamın kılınçtan geçmesini caiz görür. Bir adamın yaralanması ile binler masumu sıkıntıya verdirir. Ve ikiyüz adamı kurşuna dizilmesini, o bahane ile nazara almaz." Said Nursi, Emirdağ Lahikası

 • Necati

  14.6.2022 01:36:37

  Bediuzzaman'ı tanımadan, o'nu anlamadan, "Kürt sorunu" denilen problem de, alevilik problemi de çözülemez.

 • Hüseyin İlhan

  14.6.2022 01:12:54

  HDP li siyasiler şunu iyi bilmeliler.Bu ülke ve insanını işine gelince MEGRİ MEGRİ diyenler,PKK katillerinin K.SURİYE'deki uzantısı olanalra yardıma geçirtenelr,HABUR kapısına bağımsız yargıyı götürüp yargının bağımsızlığına dinamit yerleştirenelri mi,yoksa ADALET-HAK-HUKUK-DEMOKRASİ ve İNSANA İNSAN DEĞERİ veren fikir ve kanaat sahipleri ilemi ülke huzur bulur. Milletin ve ülke insanının huzurunu,refahını isteyen her nefes sahibi şehitleri katillere satanalra,terörist devletle kolkola olanlara ve herdaim din istsimarı yapanalra,faizi yayanalra dur dmeek için doğru ve samimi beyan ve davranışta olmalılar.

 • Demokrat hukukçu

  14.6.2022 01:07:05

  Şimdi tam fırsatı. Cezaevinde bol bol vakti vardır okumak için. Hem bir yerde kader arkadaşı sayılırlar. Onu daha iyi anlamasını sağlayabilir. Yaşı da kemale erdi artık bazı şeyleri daha iyi görmesi lazım. Oradan hidayete ererek çıkması bizleri sevindirir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı