"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Yerli ve millî hukuk” derken asıl hedef

Kâzım GÜLEÇYÜZ
14 Kasım 2023, Salı
AYM’nin Can Atalay için verdiği “hak ihlali” kararına Yargıtay’ın tepkisinde asıl hedef, AİHM’in Yalçınkaya kararı.

Bu kararla, Yargıtay’ın 15-20 Temmuz sürecinde onadığı bütün mahkûmiyetler, dayandırıldıkları kriterlerle birlikte ıskartaya çıktı. AYM Yalçınkaya kararının gereğini hâlâ yerine getirmemiş olsa da, Can Atalay davasındaki duruşuyla, sonuç olarak temelde o kararla örtüşen bir tercih yapmış oldu.

İşin özünde, terör tanımındaki farklılık yatıyor. 15-20 Temmuz yargısı terör tanımını iyice çığırından çıkararak, terörle uzaktan yakından en küçük bir alâkası olmayan insanlara “terörist” yaftası vurdu. Hukukîlikten çok uzak siyasî ve keyfî kriterlerle oluşturulan “cemaat eşittir terör örgütü” formülü üzerinden, görülmemiş hukuksuzluklara imza atıldı ve inanılmaz mağduriyetlere sebebiyet verildi.

Dahası, iş hedefteki cemaatle sınırlı kalmadı, çok farklı dünya görüşlerine ve siyasî tercihlere sahip oldukları halde muhalif duruşları veya biat etmeyişleri sebebiyle başka birçok insan da aynı kefeye konularak tasfiye edilmeye çalışıldı.

Merhum Demirel’in DYP Genel Başkanı olarak 1987’de Meclisteki bütçe konuşmasında “Temel hak ve hürriyetleri, özlük haklarını ilgilendiren konularda çıkarılamaz” deyip 28 Şubat’ta cumhurbaşkanı olarak geçit vermediği, halefi Sezer’in de uygun bulmayıp geri çevirdiği, ama 20 Temmuz OHAL sürecinde Erdoğan’ın imzasıyla yürürlüğe konulan KHK’larla nice insanın en temel kazanılmış hakları gasp ve nice aile perişan edildi.

“Terör örgütü üyeliği veya propagandası” suçlaması, bütün bu hukuksuzlukların dayanağı yapıldı. Ağır ceza mahkemeleri tarafından verilen mahkûmiyet kararlarının onanıp infaz edilmesinde de Yargıtay’ın, daha önce 16. Ceza Dairesi olarak görev yapan, ama o dairenin kapatılmasıyla 3. Daire olarak devam eden birimindeki heyet kilit bir rol oynadı.

AYM, son örneğini Can Atalay dosyasında gördüğümüz bazı “terör” davalarında verdiği “hak ihlali” kararlarıyla bu işleyişin tekerine çomak soktuğu için hedef oldu.

Ama asıl hedef, dediğimiz gibi AİHM. Yargıtay 3. Ceza Dairesinin “muhtıra”sına destek veren, ceza hukukçusu Prof. Dr. İzzet Özgenç’in “hukukçu geçinen çakallar” olarak nitelediği Saray danışmanlarının, Ümit Kardaş’ın “tam bir hezeyan” dediği “yerli ve millî hukuk”tan dem vurmalarının arka planında yatan düşünce bu. Ve belli ki niyet, Türkiye’yi tek adam rejiminde iyice uzaklaştırıldığı evrensel hukuktan tamamen koparıp “Ankara kriterleri”nde ifadesini bulan resmî ideoloji kıskacına hapsetmek...

Okunma Sayısı: 2738
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hüseyin İlhan

  14.11.2023 13:50:01

  Teknik ve hukuki terimlere girmeden basit şekilde ifade edeyim.28ŞUBAT Zulmünde tıpkı işgalci Fransız askeri gibi müslüman kadın ve kızlarımızın başını açtıran,eğitim,çalışma haklarını gasp eden siyasi irade ortağı olan bir parti adı altındaki ihanet şebekesinin başı ne diyor.AYM.Kaldırılmalı imiş.Yok ya,sen kendini Nazi Almanyası,terörist devlet İSRAİL yetkilsimi sanıyorsun.Gerçi bu bay ve onunla ikbal,menfaat ortaklığı yapan,müslüman şehidi katile satıp-masum binlerce müslümanı tıpkı İsrail zindanı gibi hapislerde tutan irade hukuk değil,hukuku vesayet ve tahakkümü altına lana çetedir çete.

 • Aysuna

  14.11.2023 11:21:51

  Perinçek'in bir sözü vardı(yargı,siyaset,kelp)..Yaşananlara şaşırmamak lâzım..Yeni kadrolar

 • Aysuna

  14.11.2023 11:17:28

  Anlaşılan o ki Kopenhag Kriterleri,Hak,Hukuk,Adâlet...söylemleriyle kabul edilen "Bireysel Başvuru"hakkına sınırlandırma getirilecek..İyi ki kabul edilmiş o dönem,yüzbinlerce dosya şimdi AİHM yolunda.. Allâh razı olsun Kâzım Abi

 • Oğuz Yiğiter

  14.11.2023 06:51:46

  "Iyice ádileşir ve uzun olur" denilen, "aldatmakla iş gören nifak cereyanının" dördüncü devresini temsil eden, "mareşal ekolü mirasçıları"; derinlerce muktedir vehmettirilen rollerini, iyice sevmişe benziyorlar. Kullanma süreleri dolduğunda, "beraber yürüdük biz bu yollarda" deyip, miras bölüşümünde çıkan kavgadan sonra terörist ilan ettikleri yol arkadaşlarından daha beter bir " men dakka dukka" durumuna düştüklerinde; "günahım neydi Allahım" şarkısını mırıldanmaya başlayacaklar...

 • Salih baş

  14.11.2023 00:26:14

  Bundan sonraki aşama ne acaba

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı