"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Bedelli”nin dünü, bugünü, yarını...

M. Latif SALİHOĞLU
01 Eylül 2017, Cuma 00:48
Ara ara çok yoğun bir şekilde gündeme gelen “Bedelli Askerlik” meselesi, bugünlerde yine gündemin önemli maddeleri arasında.

Ayrıca, şunu da ifade edelim ki: Haftalardır, bu konuda çok fazla sayıda mesajlar geliyor. Bazı günler, adeta mesaj bombardımanına tabi tutulmaktayız.

Halkın fikir ve hissiyatına tercüman olmaya çalışan bizler, haliyle bu konuya da ayna tutmak durumundayız.

* * *

Öte yandan, şu bedelli askerlik meselesi, Osmanlı döneminde de zaman zaman gündeme gelmiş ve uygulaması yapılmıştır.

Bir Yemen Türküsü’nde ifade edilen aşağıdaki mısralar, bu konuda gayet açık ve net bir fikir veriyor:

Yemen yolu çamurdandır

Karavanam bakırdandır

Zenginimiz bedel verir

Askerimiz fakirdendir

 

Tarlalarda biter kamış

Uzar gider vermez yemiş

Şol Yemen’de can verenler

Biri Mehmet, biri Memiş

Şüphesiz ki, şu “can verme” bedelinin yerini başka hiçbir şey tutmaz, tutamaz...

* * *

Her şeye rağmen ve her hal û kârda, bedelli askerlik kapısını yine de kapatmamalı ve daima açık tutmalı. Çünkü, ister istemez, yani elde olmayan sebeplerle buna ihtiyaç hasıl olabiliyor.

Bu ihtiyaç, bazen de şiddetleniyor ve adeta zaruret halini alıyor.

İşte, biz de bu ihtiyaca binaen, bundan tam yedi sene evvel (1 Eylül 2010) bugün “bedelli askerlik kapısının” niçin açık tutulması gerektiğine dair bazı sebep ve gerekçelere temas etmişiz.

Şimdi, söz konusu o yazının geniş bir özetini takdim ediyoruz.

* * *

Bedelli askerlik kapısı, ihtiyaca binaen hep açık tutulmalı.

Zira, o kapıyı bütünüyle kapamak, özellikle yaşı 30'u geçmiş on binlerce vatandaşın ümidini, hayalini kırmak, hesap ve beklentilerini alt üst etmek demek anlamına gelir.

Askerlikten keyfi sebeplerle asla kaçmamalı. Bu türden kaçmaların önünü her türlü meşrû yollarla kapamalı, kapamak için tedbirler alınmalı.

Fakat, sayısız insanın "özel durum"ları da göz ardı edilmemeli.

Kaldı ki, dünyanın gelişmiş birçok ülkesinde zarurî askerliği kaldırma, yerine bedelliyi ikame etme cihetine gidiliyor.

Dolayısıyla, fiilen askerlik yapmamayı, sanki vatana ihanet etmekmiş gibi algılanmamalı.

Dünyadaki uygulamalar da bir yana, Türkiye'de geçmiş dönemlerde defaatle tatbik edilen bir "bedelli askerlik" vakıası var karşımızda.

Eskiden "bedel-i nakdî" denilen bu vak'aya, yakın tarihte, hatta 12 Eylül (1980) Darbesinden sonraki dönemlerde de çok bariz şekilde şahit olduk.

Bir kere, 1980’lerde çok büyük bir yığılma hasıl olmuştu. Vakti gelip geçtiği halde, askere gitmeyen, yahut gidemeyenlerin sayısı yüz binleri bulmuştu.

1981'in hemen başlarında süre kısaltıldı ve "dört ay askerlik" uygulaması başlatıldı.

Hasıl olan yığılma bununla da telâfi edilemedi ve "bedel ödemek şartıyla" süre alabildiğine kısaltıldı.

Bundan da, ne ülkenin, ne de münhasıran askeriyenin herhangi bir kaybı, bir zararı olmadı.

O halde, imtiyazlı, keyfiliğe kaçan ve meşrûiyet dışına çıkan bütün yolları kapamak şartıyla, bedelli askerlik her zaman için Türkiye'nin gündeminde olmalı; yani, bedellinin kapısını asla kapama cihetine gitmemeli.

Kapı kapatıldığı takdirde, zarar ve mahzurun çok daha büyük olacağı hatırdan çıkarılmamalı.

***

@salihoglulatif:

Önce tarik mi, refik mi?

Şüphesiz ikisi de önemli. 

Fakat "Zaman şahıs 

zamanı değil..." 

Ferde-şahsa güven kalmadığı için, öncelik sırası yol, tarik, kıble, istikamette olmalı.

***

Eski Said'in İstanbul'da ve kendi memleketinde binlerce talebe, refik ve yardımcıları vardı. Yine de hizmeti sınırlı ve nisbeten tesirsiz kalıyordu.

Yeni Said döneminin Barla'sında ise, ihlâs temelli kardeşlik (bir şahs-ı mânevîyi temsil eden cemaat) mesleğinin şuuru mayalandı.

***

Hayırlı, huzurlu bayramlar dileğiyle, tebrik ve duâlar.

Okunma Sayısı: 12625
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • furkan

  1.10.2018 17:27:22

  21 gün bedelli askerliğin biz gençlere şuan ki durumuyla bi anlamı yok ALLAH rızası için bu 21 günü de kaldırın

 • Cemal

  5.9.2017 23:41:36

  Bedelli askerlik isteyenler uygun bir dille bu isteklerini bimer ve cimerden devlet büyüklerimize iletsinler. Hatta sadece erkekler değil, evli olanların hanımları da eşleri için bedelli askerlik konusunda bimer ve cimere yazsınlar. Çekinmeyelim yazalım. Sesimizi duyurmanın en uygun yolu bu. Devletimiz de bedelli askerliğe sıcak bakıyordur ama bunun için bir zemin oluşturup bedelli çıksın diye destek olmak lazım.

 • burak

  3.9.2017 22:06:35

  yaş 30 universite mezunuyum 1.5 yıllık evliyim ve 6 aylık bebeğim var. aynı zamanda da taşeron da kadro bekliyorum nasıl gitmeli askere bedelli şart

 • Kerim

  1.9.2017 21:00:50

  Bugüne kadar çıktı istenirse yine çıkar. Tepki yok talep yok istek yok, böyle olursa zor çıkar. Gidenler de gitmek zorunda değil. Asıl sosysl adaletsizlik askerliğin zorunlu olmasıdır. Kim ne istiyorsa onu yapsın. Bu güne kadar defalarca bedelli çıktı da ne kaybettik. Askerliğini yapıp gelen "ben çektim başkası da çeksin" mantığıyla düşünüyor. Bırakın bu kafayı artık. İllaki bedelli olması gerekmez. Gönüllülüğe göre olsun bu iş. Gönüllü gidenin de maaşı bol olsun. Gör bakalım işsizlik nasıl da azalıyor.

 • İshak bey

  1.9.2017 19:03:07

  Yaş 20-30 arasi hersene 3000 tl vermek suretiyle toplamda 10 senede 90 000 tl askerlik cagina giren her ferd verip hem devlete hem millete hem askeriyeye kuvvet verebilir!

 • Emre zeybek

  1.9.2017 17:46:48

  Valla bedelli ile ilgili şu ana kadar gördüğüm en doğru en güzel yazı tebrik ederim.

 • Ahmet Ünsal

  1.9.2017 17:10:42

  Bedelli askerlik sosyal adaletsizliktir. Katiyen çıkmamalı.

 • Nurullah

  1.9.2017 02:34:31

  Yazınız bedelli askerlik konusunda harikulade bir yazı olmuş. Kesinlikle bedelli askerlik uygulaması mantıklı temeller üzerine oturtularak ülkemizdeki gençlere sadece belli zamanlarda değil, tıpkı 3 yıl yurt dışında ikamet etme şartını sağlamış olanların 1000euro gibi küçük bir ücret ödeyerek herhangi bir yasa khk çıkmasını beklemeden dövizli askerlikten yararlandırılması gibi, ülkemizdeki vatandaşlarımız da belli şartları sağladığı vakit meclisten bir yasanın geçmesini bakanlar kurulundan bir khk çıkmasını beklemeden ortalama bir ücretle bedelli askerlikten yararlandırılmalıdır. Hem ekonomiye can verir hem teknolojiye hem de toplumdaki maddi manevi hayat sirkülasyonunu hızlandırır. Bedelli bekleyenler de boş durmamalı, bimer ve cimerden başvurarak hükümetimizin de yapmaya gönüllü olduğu bu çalışmaya başvurularıyla destek olmalıdırlar.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı