"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Darbecilere rahmet okunmuyor

M. Latif SALİHOĞLU
15 Haziran 2022, Çarşamba
Bu vatanda modern anlamdaki darbe geleneğini ilk başlatan kişi olarak bilinen zamanın Genelkurmay Başkanı (Serasker) Hüseyin Avni Paşa, 15 Haziran 1876’da uğradığı silâhlı sûikast sonucu feci şekilde can verdi.

Böylesine feci bir âkıbetle gitmiş olmasına rağmen, yaklaşık yüz elli yıldır ona rahmet okuyana rastlayamadık. Aynen, darbeci maşalardan Mahmut Şevket Paşaya, Cemal Gürsel Paşaya, General Madanoğlu’na, Kenan Evren Paşaya rahmet okunmadığı gibi.

Buna mukabil, kanlı darbelere mâruz kalan Sultan Abdülaziz’e, Sultan Abdülhamid’e, Adnan Menderes’e, Süleyman Demirel’e milyonlarca insanımız rahmet okumaya devam ediyor. 

Bu mazlum devlet adamlarından herhangi birine rahmet okumayan kimselerin, bir siyasî kin, garaz, taassup ve tarafgirlikle hareket ettiğine zerrece şüphem yoktur. Darbeye maruz kalmış bir devlet adamının siyasetini beğenmeyenler de, ona rahmet okuması lazım. Misal: Sultan Abdülhamid’in siyasetini beğenmediğimiz halde, onu daima rahmetle yâd ediyoruz. Ama, bir muhtıra ve bir darbeye mâruz kalan S. Demirel’e olan siyasî kin, düşmanlık ve tarafgirlik sebebiyle vicdanını satan, âhiretini cayır cayır yakan çok sayıda insan gördük, biliyor, tanıyoruz ki, yazıklar olsun.

Bu girizgâhtan sonra, tekrar günün tarihi itibariyle sadede dönüyoruz.

*

Türkiye’de yaşanan ilk askerî darbe, I. Meşrûtiyet’in ilânından yaklaşık altı ay evvel vuku buldu. Darbecilerin başında ise, zamanın Genelkurmay Başkanı (Serasker) Hüseyin Avni Paşa vardı.

30 Mayıs 1876’da Sultan Abdülaziz’i tahttan indiren askerler, ona çok kötü muamelede bulundu. Sonradan ortaya çıkan bazı resim bilgi ve belgeler, doğrusu tam da birer utanç vesikası hüviyetinde. Mazlûm padişahı bir odaya hapsettiren darbeciler, aynı zamanda ondan korktukları için, çok sinsice bir sûikast planını hazırladılar. Günlerce aç bırakıp önce o pehlivan yapılı sultanı takattan düşürdüler. Sonra da odasına kuvvetli cellâtları sokup ellerini bileklerinden kestiler. Bu yaptıklarına ise, ne yazık ki “intihar” süsü verdiler: 4 Haziran 1876.

Halkın ekseriyeti, hadisenin intihar olmayıp, düpedüz bir cinayet olduğuna inandı. Sorumlu olarak da, Hüseyin Avni Paşa ile yakın adamlarını bildi.

Zincirleme gelen ölümler

Sultan Abdülaziz’in vefatından 4 gün sonra, onun Çerkes asıllı hanımı Neş’erek Hatun da hastalanarak vefat etti. Bu hanım sultan, aynı zamanda Osmanlı ordusunda genç bir subay olan Çerkes Hasan’ın ablası idi.

Aradan 3-4 günlük bir zaman geçmişti ki (15/16 Haziran gecesi), bu kez darbe lideri Hüseyin Avni Paşa ile aralarında Hariciye Nâzırının da bulunduğu 5 kişi Çerkez Hasan tarafından vurularak öldürüldü.

Çerkes Hasan ise, 17/18 Haziran gecesi sabahın erken saatlerinde Genelkurmay Başkanlığının (şimdiki İstanbul Üniversitesi) Bayezid kapısında asılmak sûretiyle idam edildi.

Bütün bu gelişmeleri korku ve dehşet içinde takip eden yeni padişah Sultan 5. Murad, elinde olmadan evham hastalığına yakalandı ve sonunda cinnet geçirecek bir noktaya geldi. 31 Ağustos’ta doktorların raporuyla tahttan indirildi ve onun yerine Sultan Abdülaziz’in yeğeni Sultan II. Abdülhamid tahta getirildi.

*

Netice itibariyle, Çerkez Hasan, halkın nazarında bir kahraman oldu. Hüseyin Avni’nin ölümüne bir cihet sevinen halk, Sultan Abdülaziz’i ise hiç unutmadı. Onun için nice ağıtlar yakıldı, mersiyeler söylendi.

Okunma Sayısı: 1512
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Latif Salihoğlu

  15.6.2022 22:05:22

  TASRİH: Darbeciler hayatta ve bilhassa yönetimde olduklarında, onları birer kahraman gibi görüp alkışlayanlar çok olur. Aradan zaman geçtikten, ne mal oldukları anlaşıldıktan ve bilhassa vatana-millete-siyasete verdikleri zarar-ziyan ortaya çıktıktan sonra, onlara rahmetten ziyade lânet yağdıranların sayısı artmaya başlıyor.

 • Feyzullah Ayhan

  15.6.2022 17:31:36

  "... Rabbim kabrini gayya kuyusu eylesin.Rabbim müslümna ve vatanına ihanet eden hainin azabını şedit eylesin." Ben de: Amin elf u elfi amin ile birlikte, Müslümana da bâhusus nurculukla müsemma olanlara basiret, mahviyyet, sadakat, tesanüd, vifak ve ittifak nasip eylesin diyorum

 • Toygar

  15.6.2022 14:19:58

  Hüseyin Avni Paşa'dan Süleyman Demirel'e... Ne değişim ama. Isparta :) Üstad farkı olsa gerek :)

 • Hüseyin İlhan

  15.6.2022 14:05:06

  Feyzullah kardeş sende haklısın.Bu kanburlar ne yazıkki eksik olmuyor. Bizzat radyoda dinlediğim ve şahit olduğum bir ihaneti tekrar yazıyorum. Müslüman Bulgaristan Türküne zulmü ile nam salan JİVKOF rica ediyor.NETEKİM Hainide hemen başüstüne diyerek yerine getiriyor.Türkiye ve Bulgaristan arasında ihtilafı olan bir tepe var.Ve ülkemiz sınırları içinde olan bu tepeyi Bulgarlara verip,problemi çözüveriyor. Sonradan da öğrendiğim şu.Bu tepede maden yatakalrı var diye bilgi aldım. NETEKİM haininin şu ihaneti hala başımızda dert. Yunanistan cunta tarafından idare edilince NATO'dan ihraç ediliyor.Demokraisye geçince merhum Demirel başbaknlığında olan MC.iktidarları NATOiçin evet demiyorlar.KIBRIS,KTA SAHANLIĞI,B.TRAKYA problemleri için elindeki kozu iyi kullanıyor. NATO B.K.ROGERS rica etti diye netekim haini YUNAN NATOYA ALINSIN diyor. Rabbim kabrini gayya kuyusu eylesin.Rabbim müslümna ve vatanına ihanet eden hainin azabını şedit eylesin.

 • S.topuz

  15.6.2022 12:54:42

  Cenabu Allah c.c, Din,iman, Islâm, hak, hukuk, adalet, namus, VATAN ve Millet uğruna vefat eden ,öldürülen ve ŞEHİD olan cümle Mü'min ve mü'minata gani gani rahmet eylesin inşaallah. Allah c.c yar ve yardımcımız olsun. Amiiin.

 • Rasim

  15.6.2022 12:08:19

  Tarih ibretlerden ibaret.

 • Feyzullah Ayhan

  15.6.2022 05:09:23

  ......... Kenan Evren Paşaya rahmet okunmadığı gibi....... Latif bey bu cümlemize katılmıyorum. Haddini çokça aşan birileri "yaşasın ihtilal bizimkiler hızır gibi geldiler" dememiş miydi? Haddini çooook aşan hadsizler netekim darbecikenanın ailesi için sabahlara kadar cevşen okutmamış mıydı? Başka birileri muhtıracı yaşara mükâfat olarak zırhlı araç hediye etmemiş miydi?

 • Abdullah Tunç

  15.6.2022 04:01:11

  Darbeler; meşruiyetin dışı na çıkıştır.Zorbalıktır.Güce başvurmaktır.Devletin gü cünü kullanarak idareye el koymaktır.Zorla hakimiye ti ele geçirmektir.Aynı za manda milletin cehaletin den istifade etmektir.Mil let cehaletten kurtulursa kimse kokay,kolay darbe ye teşenbüs edemez.Te şebbüs eden kefenini boy nuna takar öyle eder.Çün kü bilir ki; darbe o na kâr kalmaz,hayatına mal olur. Onun için Üstad Bediüzza man,bir asır evvel üç bü yük soyut düşmanı naza ra verip, bunlardan kurtul maya insanları davet et miştir.Bu üç düşmanın en büyüyü cehalettir."Cehalet le hukukunu bilmeyen in sanlar,başlarındaki dindar insanları bile müstebid ya par "Darbeciler de bu cehaletten faydalanarak, cesaret alarak darbe ya parlar.Sonuç olarak; ilim, irfanla cehaleti yenip, dar becilerin telebnüsüne ma olmaktır.Bu da milletçe o kumakla olur.Cehaletin ila cı marifettir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı