"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Arşiv unutmaz

Mehmet KARA
05 Şubat 2024, Pazartesi
Başaramayacağın, sonuçlandıramayacağın bir konuda kesin sözler söyleme anlamına gelen “Büyük lokma ye büyük söz söyleme” diye bir atasözümüz var.

Elektronik çağda yaşadığımız bu dönemde söylediğiniz sözler, yazdığınız cümleler bir yere kaybolmuyor. Hep bir yerde arşivleniyor. Gün geliyor karşınıza çıkıveriyor.

Özellikle siyasette bu duruma sıkça rastlıyoruz. Mahallî seçimlere iki aydan daha az bir zaman kalmışken, bu sözler bir bir ortaya dökülmeye başladı.

Siyasetçilerin geçmişte birbirleri hakkında ağza alınmayacak sözler söyleyip şimdi can ciğer olmalarına -maalesef- alıştık ya da alıştırıldık.

Yaşanan büyük ekonomik kriz dolayısıyla vatandaşlar büyük bir geçim sıkıntısı çekiyor. Emekliler için icat edilen kök maaş sebebiyle maaşlarında üç kez düzenleme yapılmasına rağmen en düşük emekli aylığı 10 bin lirada kaldı. Asgari ücret daha yeni uygulanmaya başlanırken “AÇLIK SINIRI”nın altında kaldı. İşçinin bu ücreti yılbaşına kadar alacağı düşünülürse çalışanların durumunun daha da kötüye gideceği görülüyor.

***

İşte bir kaç örnek

Ekonomide dar gelirlilerin durumunu anlatmak için hep çay-simit hesabı yapılır. “Fakirin yiyeceği” olarak bilinen simide zam geldiğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yıllar önce yaptığı çay-simit hesabı hemen dolaşıma giriyor. Bir simit 10, bir çay 15 lira. 3 çocuk anne baba 5 kişilik bir aile üç öğün bunu yese, bir öğünde 125 lira. 3 öğünde 375 lira. Aylık 11 bin 250 TL. En düşük emekli aylığı 10 bin lira…

Erdoğan o tarihte, ‘Bu zalim yönetim, bu aziz millete bir bardak çayla bir simidi bile layık görmüyor. Bunların peşinden nasıl gideceksiniz? Elektrik, su parasını kim ödeyecek? Çoluk-çocuğun okul masrafını kim karşılayacak? İşte ekonomik durum bu?” diye soruyordu.  

Yine Türk astronot uzaya gidince  Erdoğan’ın “Bir tarafta 810 milyon insan en temel gıda maddelerine ulaşamazken, diğer tarafta büyük sermaye sahipleri birkaç dakikalık turistik uzay seyahati için 100 milyonlarca doları harcayabilmektedir” sözleri hatırlandı.

Ayasofya Camii’nin üst katına turistlerin 25 Euro bilet ile girebilecek olması “cami mi, müze mi?” tartışmalarına neden olurken, 11 ay önce Erdoğan katıldığı bir canlı yayında, SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’na “Karamollaoğlu, ‘Ayasofya’nın bir bölümü müze olsun’ diyor. Yazıklar olsun sana” dediği arşivden hemen çıkıverdi.

Rahip Bronson, faiz, İsveç’in NATO üyeliği gibi örnekleri çoğaltmak mümkün. İşte bunun için atalarımız “Büyük lokma ye büyük söz söyleme” demişler. Özellikle siyasetçiler bin düşünüp bir konuşmaları gerekiyor. Yoksa arşiv unutmuyor. Gün geliyor önünüze çıkıyor.

***

Emekli halinden memnunmuş!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Emeklilerimiz bu düzenlemelerden memnun. Aday tanıtımlarında emeklilerimizin büyük bir kısmında büyük bir memnuniyet gördüm. Hepsi ayrı ayrı teşekkür ediyorlar hem Cumhurbaşkanımıza hem de hükümetimize. O açıdan ben çok olumlu görüyorum” demiş.

Işıkhan’ın kast ettiği sayıları 6 milyonu bulan 10 bin lira alan emekliler olmasa gerek. “Bakan bey acaba aday tanıtım toplantısında emekli milletvekilleri veya üst seviyeden emekli olanları mı kast etmiş” diye insanın aklına geliyor. Yoksa bu hayat pahalılığında 10 bin lira alan emeklinin memnun olmadığını görürdü…

***

22 yılın özeti

“Adalet dediler; haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik, liyakatsizlik, rüşvet, irtikap, yolsuzluk aldı başını gitti. Kalkınma dediler; yoksulluk, fakirlik, hatta açlık yaşlı genç milyonlara, topluma yayıldı gitti.”

Bülent Şahinalp (DP Genel Başkan Yardımcısı)

Okunma Sayısı: 1483
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  6.2.2024 04:17:40

  ..."Ben tahmin ediyorum ki: Bütün küre-i arzın bu yangınında ve fırtınalarında, selâmet-i kalbini ve istirahat-i ruhunu muhafaza eden ve kurtaran, yalnız hakikî ehl-i iman ve ehl-i tevekkül ve rızadır. Bunların içinde de en ziyade kendini kurtaranlar, Risale-i Nur'un dairesine sadakatla girenlerdir."... Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı Kastamonu - 123

 • S.topuz

  6.2.2024 04:12:17

  .."Sakın, sakın! Dünya cereyanları, hususan siyaset cereyanları ve bilhâssa harice bakan cereyanlar sizi tefrikaya atmasın. Karşınızda ittihad etmiş dalalet fırkalarına karşı perişan etmesin! اَلْحُبُّ فِى اللّٰهِ ٭ وَ الْبُغْضُ فِى اللّٰهِ düstur-u Rahmanî yerine, el'iyazü billah اَلْحُبُّ فِى السِّيَاسَةِ وَ الْبُغْضُ لِلسِّيَاسَةِ düstur-u şeytanî hükmedip, melek gibi bir hakikat kardeşine adavet ve el-hannas gibi bir siyaset arkadaşına muhabbet ve tarafdarlık ile zulmüne rıza gösterip, cinayetine manen şerik eylemesin. Evet bu zamanda siyaset, kalbleri ifsad eder ve asabî ruhları azab içinde bırakır. Selâmet-i kalb ve istirahat-i ruh isteyen adam, siyaseti bırakmalı. Evet, şimdi küre-i arzda herkes ya kalben, ya ruhen, ya aklen, ya bedenen gelen musibetten hissedardır, azab çekiyor, perişandır."... Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı Kastamonu - 122

 • S.topuz

  6.2.2024 04:05:17

  Ahirzamanda yaşadiğımız sebebiyle imtihanımız çok çetin, muhterm Demokrat kardeşim! Akşam Âlim yatan Sabaha Cahil olarak kalkabilir! Onun için Şeytan ve avaneleri ile, vazifeleri gereği, kimin Altın, kimin Bakır olduğu ortaya çıkana kadar, Kıyamet denk mücadele ve mücahede devam edecektir. Bilhassa SIYASÎ ve ictimaî meselelerde! Reçete hazır. Fakat bilmek yetmiyor, hayata da tatbik gerek, vesselam.

 • demokrat

  5.2.2024 17:06:43

  Sn.S:Topuz kardeşin risalelerden alıntıladığı ve asrın müceddidinin her konuya müthiş reçetelerini sunan derin fikirlerini-bırakın karşı mahalleyi,önce nurcu görünümlü suret-i hak'tancılar-görmezden geldiler.Hem de tahammüden...Oysa sadece Risaleler(iyi anlaşıldığında) hem sosyal,hem siyasal hem de tüm hayatı kapsayan tüm çetrefilli meselelere açık ve anlaşılır çözümler sundular.Ancak derin devlet;içten yapılarla,dahili kurtları vücuda sokup mukavemeti zayıflattı.Alet olanlar utansın.

 • demokrat

  5.2.2024 12:54:08

  Arşiv unutmaz,millet unutur.Hem de her seçimde....

 • S.topuz

  5.2.2024 05:33:59

  [22 yılın özeti “Adalet dediler; haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik, liyakatsizlik, rüşvet, irtikap, yolsuzluk aldı başını gitti. Kalkınma dediler; yoksulluk, fakirlik, hatta açlık yaşlı genç milyonlara, topluma yayıldı gitti.” Bülent Şahinalp (DP Genel Başkan Yardımcısı)] "Bazen zıd, zıddını tazammun eder Zaman olur zıd, zıddını saklarmış. Lisan-ı siyasette lafz, mananın zıddıdır. Adalet külahını {(*): Bu zamanı tam görmüş gibi bahseder.} Zulüm başına geçirmiş. Hamiyet libasını, hıyanet ucuz giymiş. Cihad ve hem gazâya, bağy ismi takılmış. Esaret-i hayvanî, İstibdad-ı şeytanî; hürriyet nam verilmiş. Zıdlarda emsal olmuş, suretlerde tebadül, isimlerde tekabül, makamlarda becayiş-i mekânî." Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı Sözler - 707

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı