"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Dön gel artık ya Ömer!

Mikail YAPRAK
14 Mayıs 2020, Perşembe
Hocaydı, âlimdi, hatipti.

İslam’ın derdini kendisine dert edinmişti. Konuşurken, âdeta yüreğiyle konuşur; ağzından çıkan her kelimenin “anlaşılır” olmasına ve muhatabın yüreğinde makes bulmasına azamî dikkat gösterirdi. Bazen de bu dikkat ve arzu hissiyatını dalgalandırıp ağlamaya dönüşür, içine akıtmak istediği gözyaşlarının dışarı taşmasına mâni olamazdı. Kelimelerin yüreğinden kopup geldiğine, onu dinleyen herkes şahit olurdu.

Resulullah’a olan, sahabe-yi kirama olan aşkını ancak yazmakla, konuşmakla, Kâbe yollarına düşmekle, yüzünü Kâbe’ye sürmekle, Nebi Aleyhissalatü Vesselamın ve onun yol arkadaşlarının menzillerini ziyaret etmekle teskin ederdi.  Çocukluğundan, gençliğinden, ihtiyarlık dönemine ve ölüm için “genç” sayılacak yaşına kadar, gaiplerden “dön gel” hitabına muhatap olduğunu, ancak vefatından sonra anladık. Hakikaten dünya gidişatı ve memleket siyaseti onun aşk ve gayretini ve onun samimiyetini yerli yerince muhafaza etmekten uzak bir halde olduğu gibi, su-i istimale maruz bırakacak bir vaziyetteydi. Onun artık; kendisine “soyad” olarak bile verilmesine kaderin imkân verdiği “dön gel” hitabına kulak verip dönüp gitmesi gerekiyormuş ki, “koronavirüs” buna aracılık etti, Allah’ın emriyle..

Son “helalleşme” videosu ne kadar canlı, ne kadar yürektendi, Ya Rabbi! 

Şöyle diyordu, ağlayarak: 

“Can taşıyan her canlı mutlaka ölümü tadacaktır. Allah’ım büluğ çağımızdan şu ana kadar işlediğimiz bütün günahlara tövbeler olsun ya Rabbi!

Şu virüs, binlerce âlimin, milyonlarca ‘hocayım’ diye ortalıkta gezenlerin anlatamadığı, anlatamayacağı şeyi işte şu bir kaç ayda anlatmadı mı hepimize? Ve kıymetli kardeşlerim, böyle bir dünyada, şu dünyaya bundan sonra öyle dört elle sarılmaya gerek yok. Rızkımızı kazanalım helalinden, mü’minler ve Müslümanlar olarak üstümüze düşeni yapalım. Asıl yurt Ahiret yurdu. Efendimiz (asm) kızına diyordu ki, “Fatıma, Allah’a yemin ederim ki, asıl hayat Ahiret hayatıdır.” Asıl hayat Ahiret hayatıdır Müslümanlar! Bunu bazen biz kendi nefsimize bile anlatmadık yani. Güzel güzel konuştuğumuza bakmayın bizim. Güzel güzel anlattığımıza bakmayın fazla. Mesele, bu dini yaşayanlardır kazananlar. Allah’ın huzurunda zafere erenler, mutluluğa erenler, Darüsselam’a koşanlar; yaşadıklarını anlatmasalar bile Peygamberin (asm) arkasında yürüyenlerdir. Hadi gelin şimdi dua vakti. (..)” Videodan çözdüğümüz bu kadar, tamamı uzun sürecekti. Dinlemek isteyen bizzat dinleyebilir. Devamında, bu Ramzan imtihanımız ağır olacak, diyordu. Ve gerçek Bayram’a kavuşmayı Ümmet-i Muhammed (asm) için niyaz ediyordu. Demek ki kendisi açısından bu dua “ölüm” olarak tahakkuk etti. Ve dönüp gitti Döngeloğlu, arkasına bakmadan.. Arkasından çok yazanlar, konuşanlar oldu. Yazıyorlar, konuşuyorlar hâla. Ekseriyet lehinde olmak üzere, tereddütlü ve temkinli olanların yanında aleyhinde konuşup yazanlar da oldu. Çünkü o bu imanıyla ve bu heyacanıyla 15 Temmuz meş’um darbe ve fitnesinden hasıl olan tertipli ve dikenli siyaset tarlasına daldırıldığı süreçte olumlu-olumsuz tepkilere maruz kalmıştı.

Şimdi artık o bunları duymayacaktı. Nasıl bir Huzur’a ve nasıl bir Hesap Günü’ne yöneldiğinin fakındaydı. Allah’ın takdirine razıydı. Hatta o helalleşirken, hepimiz ebedî hayatta buluşacağız. Cennette derken, veya Cehennemde, diye ilave ediyordu. 

Ve virüs salgınına temas ederken, asıl salgını nazara veriyordu. Şöyle:

“Bu salgını, bizdeki başlayan salgının sonucu olarak görmek lazım. Bizde salgın namazsızlık vardı. Bizde salgın adam ayırma ve kayırma vardı. Bizde salgın bir merhametsizlik vardı. Bizde salgın bir zalime karşı susma vardı. Bizde salgın bir yalancılık vardı. Salgın bir yuva yıkma vardı. Müslüman Müslümanın yuvasını yıkar mı? Müslüman insanlar aileyi, kadını, çoluk çocuğu mahvediyorlar ve buna kanunî düzenleme diyorlar. Tabii ki Allah buna sabretmeyecekti. Yani ben Müslüman olarak şuna inanıyorum. Biz tövbe edersek, Allah bize merhamet eder. Çünkü azapla ilgili ayetlerin sonunda, “şayet geri dönerlerse” diyor. Yani kapıyı açık bırakıyor. Bu virüs de günahlardan dönmemize vesile olsun inşaallah.”

Bize gelince; biz henüz bu dünyada kalanlar olarak, önde giden mü’minlerin Rıza-ı İlahîye nail olmalarına ve onlarla Cennet’te buluşmamıza duaya devam ederiz. Zahiren mü’min ve Müslüman olarak yaşayışına şahit olunan bir kimsenin vefatından sonra, arkada kalan ve henüz vefat etmeyenlerin onu rahmet ve dua ile anması, yine mü’min ve Müslüman olmanın gereğidir.

Aslında o henüz dünyada iken, henüz Ahiret yurduna müteveccihen Berzah âlemine intikal etmeden, ona; içinde bulunduğun arenadan çık buraya gel, “dön gel” denildi. 

Ona bunu diyen de; dünyada seksen küsur yıllık ömrünü sadece Allah için, iman ve Kur’an için tamamlayan ve dünyada iken yüzünü Ahirete çeviren ve talebelerine de “Ahiret kardeşlerim” diyen Bediüzzaman oldu. 

Ömer Hoca hacda iken, Üstad’ın bir eseri onun eline geçti. Baştan sona okudu. Aynı eseri bir daha baştan sona okudu. Yani Döngeloğlu’nun dönüp dönüp aynı eseri bir daha okuması; o eserin herhangi bir kitap gibi bir defa okunduktan sonra kenara bırakılacak bir kitap olmadığını anladığına işarettir. Hem de eserdeki mânaların onun kalbine açıldığının göstergesidir. Yani o; bazı haddini bilmezler gibi kendini eşsiz (!) bir Kur’an yorumcusu olarak gören, bütün âlimlere tepeden baktığı gibi, Said Nursî’ ye de öyle bakıp hepten kaybeden ve Said Nursî’nin “Bediüzzaman” ünvanına dil uzatan (adı lazım değil, okurlarımız bilir) enaniyet küpü hoca gibi, “ben de Risale-i Nurları okudum ama dönüp dönüp bir daha okumam” demedi. 

Ömer Hoca şöyle dedi:

“İki yıl önce Hacda iken Küçük Sözler’i iki defa okudum. İmanım arttı. Ne zaman Risale-i Nur okusam, çok açık bir şekilde imanımın arttığını hissediyorum. Çünkü bu eserler tam da bu zamanın ihtiyacına göre yazılmış. Bediüzzaman Hazretleri, Peygamber (s.a.v.)’in hayatını kendine rehber edinmiş, onu model almış. Çok farklı tefsirler ve irşad kitapları okudum. Fakat Risale-i Nur bambaşka. Bu asrın insanının imanla ilgili bütün ihtiyaçlarına cevap veriyor.”

Allah’ın rahmeti ve mağfireti üzerine olsun. Giderken, herkesten helallik dilemesi, herkesin gönlünde makes bulsun inşaallah.

Okunma Sayısı: 5387
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ceylan basak

  15.5.2020 00:56:02

  Bir khk lı yım. O hakaret içeren videosundan sonra istediği kadar helalleşme videosu olsun. Ben hakkımı helal etmiyorum...

 • Mikail Yaprak

  14.5.2020 22:17:03

  İsmail Cebecili ağabey, ben onun (tabirimi Rabbim bağışlasın) Allah ile bakışmasına dikkat ettim.

 • Said Haktan

  14.5.2020 18:45:28

  Allah cc ondan razı olsun. Bu vesile ile senden de abim...

 • İsmail Atak Cebecili

  14.5.2020 18:14:26

  Hocam Soner Polat'ın Cenazesinde, Doğu Perinçek ile bakışmalarına dikkat etmemişsin.

 • Selman Toprak

  14.5.2020 14:15:04

  Yeni Asya Risale-i Nur gibi olmalı. Üslubu gayet nezihane olmalı. İman dersinde dost düşman tefrik edilmez. Bu hakikatlere her kesim muhtaçtır. Ömer hocayı tanıyıp sevenlerin nazarında bu yazı tam bir tamir vazifesi görmüştür. Zaten Kazım bey de “hepimiz hesap vereceğiz” yazısıyla aynı vazifeyi kendi tarzınca ifa etmişti. Kaleminize sağlık, Allah razı olsun.

 • Recep Güney

  14.5.2020 12:47:59

  Ömer Döngeloğlu aleni olarak TVlerde yayınlanmış, yapmış olduğu hakaretlerden, ahlaksızca konuşmalardan dolayı bir video yayınlamış olsaydı, pişmanlığını ifade etseydi sanirim bir çok hak sahibi hakkini helal ederdi. Risalei Nur da okumuş olsa, ona methiyeler de düzmüş olsa hak sahipleri haklarını helal etmedikçe işi çok çok zor. Allah'in cc huzuruna böyle bir hakla gitmekten Rabbim bizleri muhafaza eylesin.

 • Talha

  14.5.2020 09:23:40

  Muhterem amcam yazılarınız ve Risale i Nurlar dan almış olduğunuz mükemmel kelime hazinesini yaptığınız analizlere yerli yerinde yorumlamanız hertürlü takdire şayandır biz işimiz gereği sizler gibi bu davada aktif görev üstlenemedik Dünya hayatının üzerimize yüklemiş olduğu derdi maişet zahmetini bertaraf edip manevi cereyanlara özellikle rahmetli babamın rahmetli amcamın da hayatlarının son anına kadar dillerinden düşürmedikleri Nurlara hizmet yolunda eksik kaldık fakat ne mutlu bize Ailemizin medar ı iftiharı sizler varsınız Allah sağlık sıhhat versin saygılar hayırlı bayramlar

 • ibrahim

  14.5.2020 09:06:02

  15 temmuzda o yaptığı konuşma ve o konuşma dolayısıyla helallık aldımı.yok.çok ağır bir konuşma idi çoğu kişi hakkını helal etmedi etmezde mahşere kalır.bülbülde güzel öter ama gagasıyla pisliğ eşerse neye yararki.

 • Veli Kul

  14.5.2020 04:41:40

  Bir hadisin hükmünce mealen üc salih Mü'min'in bir merhum hakkinda iyi insan oldugu kanaatine binaen Allah c.c o kulu icin Cenneti vacib kilmistir. Birkac dakikaligina da olsa yayinini gecmiste izlemis ihlasli bir Mü'min olduguna kani olmustum. Mekani Cennet olsun.

 • Salih yalçın

  14.5.2020 04:39:03

  Eline diline sağlık,güzel olmuş.Guzel bir insanı başka guzel insan anlatmış.

 • Necati

  14.5.2020 04:26:53

  Ölenlere dönüm gidenlere, Allah rahmet eylesin. Ahhh birde keşke siyasete dalmasaydı, siyasi cereyanların, zalim siyaset rüzgarında savrulmasaydı hocalar, hacılar, kendini hoca alim, şeyh mürşit zannedenler. Ölmeden önce asrın manevî sultanına kulak verebilselerdi. Sadece konjektörel konuşmalarda degil her zeminde Kur 'an bu asra bakan yüzü olan Risale-i Nurları anlatsalardı. "Risale-i Nurları bir sene anlayarak okuyan zamanın mühim bir alimi olabilir" "Zamanın alimini tanımayan cehalet üzere ölür" hakikatını hakkıyla anlamak duasıyla

 • Bülent Derviş

  14.5.2020 01:28:31

  Inşallah biz ve ben de Üstadimin a.s.v. EFENDİMİZ zi rehber alması gibi büyüklerimizi rehber almak dileğiyle.. Yürekten okudum ve çok duygulandım, Emeğine sağlık. Allah razi olsun 🤲

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı