"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Kürt’üm, doğruyum, çalışkanım...

19 Mart 2021, Cuma
Şimdi, “Kürt” bir vatandaş da çıkıp böyle söylese ne olur? Ne yani, olamaz mı? Pek âlâ da olur. Sadece Türk unsuru değil, bu vatanın Türk unsurundan sonra gelen Kürt kardeşlerimiz doğru da olur, çalışkan da... Ama Rafizi ve dinsiz, anarşist Kürt’ler, hariç tabiî.

Hem sadece Kürtler değil, TC vatandaşı sıfatını taşıyan, hangi unsurdan, ırktan olursa olsun, doğru da olabilir, çalışkan da...

Son günlerde, sun’î bir şekilde ortaya atılıp, münâkaşa mevzuu olan, ”andımız”dan bahsedeceğimizi anlamışsınızdır her hâlde.

1960 senesinde başladığım ilkokulda, Ankara’nın o soğuk günlerinde bile, dışarıda  o siyah önlüğün içinde titreyerek, nasıl okuduğumuzu bu son hadiseler hatırlattı.

Asırların koskoca Osmanlı Devleti yıkılarak, yıktırılarak, Türkiye Cumhuriyeti olarak ilân edildikten sonra, esasında İslâmî bir idare şekli olmayan padişahlıktan, İslâmî bir idâre şekli cumhuriyete geçilince, meşrûtiyet sistemi, demokrasi ile idâre olacak zannedildi, ama maalesef, ismi “cumhuriyet” esas tatbikatı “İstibdâd-ı mutlak” olan bu baskı rejiminin en büyük hedefi din idi. Tabiî, dinin yanında da milletin örf, âdet ve gelenekleri idi...

Bunun için, milletin inançlarına, değerlerine ait ne varsa tırpanlamaya başladılar, çalıştılar. Hilâfetinden başlayıp, artık camilerine, Kur’ân’ına, ezanına kadar, herşeye musallat olmuşlar.

“Ezan” deyince,  asırlardır okunan ezan-ı Muhammedî’nin (asm) aslından kopartılıp, “tangır, tungur” diye okunmasına işaret ettik. Bunun mimarı da şu anda münâkaşası yapılan “andımız”ın da mimarı olan “Reşid Galib” denilen zat. Kemalizm’in yağcılarından olan bu zat, bir gün sivri akıllılık edip, mini mini çocuklara, sabah okula gelir gelmez, daha derse başlamadan edecekleri bir yemin, bir “and” ihdas etmiş. Ve hergün, bilmecburiye onu okutmuşlar.

Milletin birliğinden ziyade, ayrılığını ister bir tarzda sözlere havi bu saçmalığı bilmeyenimiz yoktur. Sonradan, ınkılabların tamamlayıcısı olarak yapılan ihtilâllerden 12 Martçıların ilâve ettiği şu inci gibi sözler; “Ey bu günümüzü sağlayan, Ulu Atatürk: açtığın yolda, kurduğun ülküde, gösterdiğin amaçta hiç durmadan yürüyeceğime ant içerim.” ve sonradan gelen hâin ihtilalcilerin ilâve ettiği ; “Ey Büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime and içerim. Varlığım Türk varlığına armağan olsun.”

Gördünüz saçmalığı. Tam bir putperestlik kokan bu sözler, birçok vatan evlâdını rencide ediyordu. Irkı farklı olanlardan başka, dindar Türkleri de (hassaten de, bizim gibi; baba tarafı Karamanoğullarına, anne tarafı da; Osmanlı’nın Karakeçili aşiretine dayanan, hakikî Türk unsurlarını) rahatsız ediyordu.

Hem bunu senelerdir söylettiniz de ne oldu? Milletin çoğunu, doğru, dürüst, çalışkan bir insan olarak mı yetiştirdiniz? Yoksa; hırsız, talancı, yalancı, tenbel, onun bunun sırtından geçinmeyi seven, “sen çalış, ben yiyeyim”ci tipler mi yetiştirdiniz? Yine şükür, herşeye rağmen, milletin ekseriyeti bozulmadıysa, bunda, başta Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri olmak üzere, bir çok muhterem İslâm âlimlerinin payı vardır.

Evet, nihayet seneler sonra, “vakt-i merhunu” geldi ve bu saçmalığa bir son verildi. Müsebbiblerini, millet alkışladı. Fakat fitne durmuyor ki, “ekalliyetin (azınlığın), ekseriyete (çoğunluğa) tahakküm (zorbalıkla baskı yapmak) ve tagallübüne (zor kullanarak galib gelmesine)” alışmış olan Kemalistler, yine ortalığı velveleye verip, bir kaşık suda fırtına kopartmaya çalışıyorlar. Haydi, bu 30’lu senelerin kafalarını anladık da, “Türkiye’ye demokrasinin gelmesini sağlayan” DP gibi bir partinin bazı mensublarına ne oluyor? Kezâ, milletin oylarına talip olmak isteyen diğer partilerden de, bu “menfi sesler”in korosuna iştirak etmesini anlamıyoruz.

Okunma Sayısı: 2288
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Feyzullah Ayhan

  19.3.2021 21:50:26

  Birileri böyle ırkçılık yapmakla masum millete kötülüğün en büyüğünü yapmaktadır. Irkçılık tefrikadır. Güzel vatanım çokça muhaceretlere sahne olmuş. Çok milletler bu güzel vatanda tavatun etmiş, birbirleriyle komşuluk yapmışlardır.Beşeri münasebetler daha da ilerlemiş birbirlerinden kız alıp vermişler. Kürt Türkten, Türk Kürttten, Arap acemden, Acem Araptan vs. kız almış. Söyleyin bakalım bu evliliklerde doğanlar hangi saf!! ırktandır, ayırt edebilirmisiniz? Ne saçmalık değil mi? Hangi haddini bilmez,Allah ve peygamberin ırkçılıkla ilgili bunca nehiyleri varken, bile bile Allah ve Peygambere hasım olmayı tercih eder? Irkçılık yapan iblisin veledleri levhi mahfuzu açıp baktılar mı ki kesin olarak ırklarını dile getirerek, başkasını yutmakla beslenen ırkçılığı bayraklaştırıyorlar? "Irkçılık yapan ümmetimden değildir" buyuruyor peygamber. Irkçıya da, ırkçılığa da elfu elfi lanet.

 • Rüstem garzanlı

  19.3.2021 18:08:33

  Osman Bey " Kürt'Üm, doğruyum çalışkanım'" demek te büyük bir meziyettir. Cesaretle kaleme aldığın bu makalen için sizi tebrik ediyorum .... Rahmetli Erbakan hoca bu meyanda Bingöl'de konuştuğu için partisini kapattırdılar..siyasi yasakçı oldu....Umarım bu makalen ilgili makamlarca itibar edilir .....menfi milliyetçiliği tetikleyen bu ve benzeri yanlışlara son verecekler ......

 • Omer arcok

  19.3.2021 18:00:44

  Guzel bir yazi olmus ust kimlik alt kimlik meselesi.isi ozu osmanliyi yikmak icin selanikte teskilatlanan masonlar ve sebatayistker cumhuriyet adi altinda ulkeyi ele gecirmisler yillarca bu ulkeyi muslumanlara dar getirdiler milletimiz yeni uyaniyor kendi ozune donmege calisiyor tabiki bu arada bazi kirilmalar yasaniyor

 • Ali

  19.3.2021 15:33:19

  "Türkiye’ye demokrasinin gelmesini sağlayan” DP gibi bir partinin bazı mensublarına ne oluyor?" Hayra alamet! Şöyle olabilir and;" Türkiyeli müslümanım. İnsanları vatan ve milletimi severim. Bu değerler için; doğru dürüst ve gayretle çalışacağıma Allah adına söz veriyorum" İyi dersler arkadaşlar..

 • Hilal

  19.3.2021 14:52:21

  Tebrikler, teşekkürler Osman abi. Gündemin son olayını çok güzel anlatmışsınız. Bu kinayeli anlatımınız, inşallah birilerine ders olur.

 • ömer ergün

  19.3.2021 10:28:09

  ne kadar zorlama teviller getirilsede, bu andımızla getirlmek istenen, menfi milliyetçiliktir, bu da memlekete her halü karda zarardır.

 • Sezai MUMCU

  19.3.2021 08:13:18

  Risalelerde gecen DESSAS INGILIZ tabirinin altini ve üstünü defalarca ciziniz. Osmanli’nin parcalanmasi ve bugünün Türkiyesi Osmanli gibi muhtesem kuvveti haiz olmamasi icin DESSAS Ingiliz resmen hakimiyet alanlari olan KANADA, ANZAK ve muazzam te’sir alani olan bas ortagi ABD ve SADIK SÜREKASI Fransa, Yunan üzerinden ambargolar, tehditler yagdiriyor ama bunlar NE TUHAF KI hicbir zaman DESSAS INGILIZIN beyaz eldivenlerini kirletmiyor. Ne tuhaf ki DESSAS INGILIZ gizli kanallarla her daim menfi milliyetci ve siyasal Islamci cenahi kendi kurdugu PKK cenahiyla irtibatli tüm unsurlarla mesgul etmeyi basariyor. TIPKI Menderes zamaninda kurulan Bagdat-Paktini faillerini idam ettirerek, öldürterek o milletleri tarümar ettigi gibi.

 • Sezai MUMCU

  19.3.2021 07:51:30

  Ingiliz'in Istanbul'u isgalinde hedef alinan ZIHNIYET belliydi DESSAS INGILIZ 1894 senesi Avam Kamarasinda elinde Kur'an ile ya biz bu Kur'ani ortadan kaldirmaliyiz veya Müslümanlari bundan uzaklastirmaliyiz diyen W.E. Gladstone'nin (4 sene sonra geberdi) PLANINI LOZAN'da harfiyyen kabul edip tatbik etmezseniz yeni kurulan Türkiye Cumhuriyetini tanimamakla kalmayip sair devletlerin de tanimamasini da saglayacaktir (Kuzey Kibris'ta sonradan oldugu gibi). Tanirsaniz size söhreti ve ganimeti te'min, te'sid eden unsurlarda (biri Kemalizm bir digeri PKK) yardimci olacagiz. Daha önce parasi Anne ve kizkardesine yardim icin yetmeyen bir SUBAY 19 senede yati, saraylari ormanlari, ciftlikleri olan bir KARUN oluveriyor. Ayni dessas Ingiliz bütün Cuntalari destekleyen Kemalizmin koruyuculari güruha yaptirip her defasinda ülkeyi 30-40 sene geriye döndürdü.

 • Sezai MUMCU

  19.3.2021 07:07:23

  Sayın OSMAN Bey, güzel isminize tevafuken OSMANlı da Etrak (Türkler) ve Ekrad (Kürdler) bir millet potasının içinde yüze baliğ unsurlarla karışan iki en büyük unsurdur, Türklerin ve Kürtlerin içinden DİNSİZ ANARŞİST TERÖRİST ve BATIL MEZHEBLİLER HARİÇ biz DİN KARDEŞİYİZ! Menfi milliyetçilik/IRKÇILIK başta VEDA HUTBESİYLE ona ittibaen Risale i Nur Külliyatında KALDIRILMIŞTIR! Üstünlük TAKVADADIR. TAKVA ise ALLAHı görüyor gibi kulluk etmektir. Turu Sina dan komşu dağa Allah ın tecelli etmesiyle tereyağı gibi eriyen dağı görüp tecellinin korkusundan bayılan Hz. MUSA ASa sormalı TAKVAYI.

 • Hüseyin

  19.3.2021 00:23:38

  Yahu Osnan kardeş, sen ne yapmışsın öyle? Tam arı kovanına çomak. Her söylediğini tasdik ediyorum. Bu akşam misafirim vardı, geç yatıyordum, bir bakayım dedim, senin yazıya tosladım. Varol, nurol sağol kardeşim. Bu Yeni Asya'nın kahraman yazarlarını tebrik ederim.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı