"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

En muhkem kanunlar, Sünnet-i Seniyyede

Risale-i Nur'dan
30 Eylül 2021, Perşembe
On Birinci Nükte

Üç Meseledir.

Birinci Mesele: Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmın Sünnet-i Seniyyesinin menbaı üçtür: Akvali, ef’ali, ahvalidir. Bu üç kısım dahi üç kısımdır: Ferâiz, nevâfil, âdât-ı hasenesidir.

Farz ve vacib kısmında ittibaa mecburiyet var; terkinde azap ve ikab vardır. Herkes ona ittibaa mükelleftir.

Nevâfil kısmında, emr-i istihbabî ile, yine ehl-i iman mükelleftir; fakat terkinde azap ve ikab yoktur. Fiilinde ve ittibaında azîm sevaplar var. Ve tağyir ve tebdili bid’a ve dalâlettir ve büyük hatadır.

Âdât-ı seniyyesi ve harekât-ı müstahsenesi ise, hikmeten, maslahaten, hayat-ı şahsiye ve nev’iye ve içtimaiye itibarıyla onu taklit ve ittiba etmek gayet müstahsendir. Çünkü her bir hareket-i âdiyesinde çok menfaat-i hayatiye bulunduğu gibi, mütabaat etmekle o âdâb ve âdetler ibadet hükmüne geçer.

Evet, madem dost ve düşmanın ittifakıyla, zat-ı Ahmediye (asm) mehasin-i ahlâkın en yüksek mertebelerine mazhardır. Ve madem bi’l-ittifak nev-i beşer içinde en meşhur ve mümtaz bir şahsiyettir. Ve madem binler mu’cizatın delâletiyle ve teşkil ettiği âlem-i İslâmiyetin ve kemalâtının şehadetiyle ve mübelliğ ve tercüman olduğu Kur’ân-ı Hakîm’in hakaikının tasdikiyle, en mükemmel bir insan-ı kâmil ve bir mürşid-i ekmeldir. Ve madem semere-i ittibaıyla milyonlar ehl-i kemal, merâtib-i kemalâtta terakki edip saadet-i dâreyne vâsıl olmuşlardır. Elbette o zatın sünneti, harekâtı, iktida edilecek en güzel numunelerdir ve takip edilecek en sağlam rehberlerdir ve düstur ittihaz edilecek en muhkem kanunlardır. Bahtiyar odur ki, bu ittiba-ı sünnette hissesi ziyade ola. Sünnete ittiba etmeyen, tembellik ederse hasaret-i azîme, ehemmiyetsiz görürse cinayet-i azîme, tekzibini işmam eden tenkit ise dalâlet-i azîmedir.

Lem’alar, On Birinci Lem’a, s. 139

LÛ­GAT­ÇE:

âdât-ı hasene: Güzel ve sevaplı âdetler.

ahval: Haller, durumlar.

akval: Sözler.

bid’a: Dine aykırı olarak sonradan uydurulan âdet ve davranışlar.

ef’al: Fiiller.

emr-i istihbabî: Bir şeyi veya bir işi mübah kılan emir.

feraiz: Farzlar.

hareket-i âdiye: Basit, sıradan hareketler.

harekât-ı müstahsene: Herkesin beğendiği güzel hareketler, davranışlar.

hasaret-i azîme: Büyük zarar ve ziyan.

ikab: Azap, ceza, eziyet.

işmam etmek: Hissettirmek.

ittiba-ı Sünnet: Peygamberimizin (asm) sünnetine uyma.

ittihaz etmek: Edinmek.

muhkem: Sağlam.

mütabaat: İttiba etme, birine tâbi olma.

nevafil: Nafileler; farz ve vacipler dışındaki ibadetler.

semere-i ittiba: Uymanın vermiş olduğu netice ve verimlilik.

Sünnet-i Seniyye: Peygamberimizin yüce sünneti.

tağyir: Değiştirme.

Okunma Sayısı: 1071
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Cenk Çalık

  30.9.2021 11:27:41

  "Elbette o zatın sünneti, harekâtı, iktida edilecek en güzel numunelerdir ve takip edilecek en sağlam rehberlerdir ve düstur ittihaz edilecek en muhkem kanunlardır. Bahtiyar odur ki, bu ittiba-ı sünnette hissesi ziyade ola." İnsanı ilgilendiren he r husus hakkında bir sünnet olması ve hatadan beri olması ne güzel bir nimettir. İnsanın şüphesini izale etmesi ve %100 güven vermesi yoruma hacet bırakmıyor. O zaman bu güvenli limandan ayrılmamak ve sımsıkı yapışmak gerekiyor vesselam...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı