"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Kâinat bu geceyi alkışlıyor

Risale-i Nur'dan
18 Şubat 2021, Perşembe
LEYLE-İ REGAİBİNİZİ BÜTÜN RUHUMLA TEBRİK EDİYORUM

Aziz, Sıddık Kardeşlerim!

Evvelâ: Seksen küsur sene bir ömr-ü manevîyi sizlere kazandıracak olan Şuhur-u Selâse-i Mübarekeyi ve bilhassa bu geceki Leyle-i Regaibi tebrik ediyoruz. Sizin beraetiniz ve manen galebeniz zalimleri şaşırttı; cepheyi, burada değiştirdiler. Düşmanâne taarruzdan vazgeçip, dostâne hulûl edip, has talebeleri Risale-i Nur’un hizmetinden geri bırakmak için memuriyet gibi bir meşgale buluyorlar veya terfian işi çok diğer bir memuriyete veya diğer bir meşgaleyi buluyorlar. Burada o neviden çok vakıalar var. Bu taarruz bir cihette daha zararlı görünüyor.

Kastamonu Lâhikası, mektup no: 96, s. 154

***

Seksen küsur sene manevî ve bâkî bir ömrü kazandırmak sırrını taşıyan Şuhur-u Selâsenizi ve Leyle-i Regaibinizi bütün ruhumla tebrik ediyorum. İki üç gün evvel Yirmi İkinci Söz tashih edilirken dinledim. Gördüm ki içinde hem küllî zikir hem geniş fikir hem kesretli tehlil hem kuvvetli iman dersi hem gafletsiz huzur hem kudsî hikmet hem yüksek bir ibadet-i tefekküriye gibi nurlar var. Bir kısım şakirdlerin ibadet niyetiyle risaleleri ya yazmak veya okumak veya dinlemekliğin hikmetini bildim, “Bârekâllah” dedim, hak verdim.

Kastamonu Lâhikası, mektup no: 153, s. 260

***

HAZRET-İ RİSALETİN BİR DERECE, BİR CİHETTE ÂLEM-İ ŞEHADETE TEŞRİFİ

Aziz Kardeşlerim!

Size iki pusulayı Leyle-i Regaib’den altı saat evvel yazdım. Hizbü’n-Nuriye kâğıt ile teslimden sonra, kat’iyen benim kanaatimde bir nevi’ mu’cize-i Ahmediye olarak, iki aydan beri mütemadiyen kuraklık ve yağmursuzluk, her tarafta daima namazlardan sonra pek çok duâların akim kaldığı ve herkes me’yusiyetten derd-i maişet endişesiyle kalben ağlarken, birden Leyle-i Regaib –bütün ömrümde hiç mislini işitmediğim ve başkalar da işitmediği– üç saatte yüz defa, belki fazla tekrar ile melek-i ra’dın yüksek ve şiddetli tesbihatıyla öyle bir rahmet yağdı ki, en muannide dahi Leyle-i Regaib’in kudsiyetini ve Hazret-i Risaletin bir derece, bir cihette âlem-i şehadete teşrifinin umum kâinatça ve bütün asırlarda nazar-ı ehemmiyette ve rahmeten lil-âlemîn olduğunu ispat etti ve kâinat o geceyi alkışlıyor diye gösterdi. “Acaba duâlarımızda Isparta, bu memleketle beraberdi, bu yağmurda hissesi var mı?” merak ediyorum. Şimdiye kadar çok emarelerle Risale-i Nur bir vesile-i rahmet olmasından, bu rahmet îma eder ki, her halde ehemmiyetli bir fütuhatı perde altında vardır ve belki serbestiyetine bir işarettir. 

Hem burada Lem’alar’ın verdiği iştiyak cihetiyle yazıcıların çoğalması, inşaallah bir nevi’ makbul duâ hükmüne geçti.

Emirdağ Lâhikası, mektup no: 16, s. 65

LÛ­GAT­ÇE:

âlem-i şehadet: Gözle gördüğümüz, şahit olduğumuz âlem, kâinat.

bârekallah: Allah mübarek etsin, hayırlı ve bereketli olsun.

Hizbü’n-Nuriye: İmana dair tefekkürî hakikatleri ihtiva eden Arabî risale.

hulûl etmek: Girmek, içine sokulmak.

ibadet-i tefekküriye: Tefekkür ibadeti.

kesretli: Çokluğu olan, çok fazla.

küllî: Umumî, genel, bütün olan.

melek-i ra’d: Gök gürültüsü ile vazifeli melek.

muannid: İnatçı, ayak direyen.

Leyle-i Regaib: Regaib Gecesi, Recep ayının ilk Cuma gecesi.

rahmeten li’l-âlemîn: Âlemler için rahmet.

Şuhur-u Selâse: Üç Aylar; Recep, Şaban ve Ramazan.

tehlil: Allah’tan başka ilâh olmadığını ifade etme; lâ ilâhe illallah sözünü tekrarlama, zik- retme.

Okunma Sayısı: 2621
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Sezai MUMCU

  18.2.2021 19:11:41

  Binler tebrikler gayyur Cenk Çalık kardes. Allah'a ve O'nun Resûl'üne itaat Kul in küntüm tuhibbunallahe fettebiuni yuhbibkumullah, 3- Ali İmran 31 De ki; Eğer Allahı seviyorsanız bana uyun ki o da sizi sevsin Ve etîûllâhe ve resûlehû in küntüm mu’minîn(mu’minîne). 8- Enfal (Ganimetler) 1 Eğer mü'minlerseniz, Allah'a ve O'nun Resûl'üne itaat edin. Yâ eyyuhellezîne âmenû etîûllâhe ve etîûr resûle ve lâ tubtılû a’mâlekum. 47- Muhammed 33. Ey iman edenler! Allah'a itaat edin, Peygambere itaat edin. İşlerinizi boşa çıkarmayın. Kur'an'in ilk MÜFESSIRI Peygamberimiz Regaib Gecesi var ve kutsaldir demisse yukarida KAINATTAN AGIR ÜC AYET RESULULLAHIN DEDIGINI KABUL EDIP UYMAMIZI EMREDIYOR. Müterizlerin agizlarina TOKAT gibi AYETLER.

 • Cenk Çalık

  18.2.2021 01:03:03

  Yaşanmış bir ibret levhasını Üstadımız ne kadar da veciz özetlemiş. İki aydan fazla kuraklığın hüküm sürdüğü, duaların akim kaldığı, hemen herkesin geçim derdine düştüğü bir ortam hayal edelim. Regaip gecesine gelindiğinde Üstad Hazretleri başta olmak üzere hiç kimsenin ömründe şahit olmadığı bir vakıa meydana geliyor: Sadece üç saatte yüzden fazla gök görültüsü meleğininin tesbihatının işitilmesi ve ardından rahmetin yağdırılması en inatçılara bile iki ehemmiyetli dersi ikaz ediyor. İlki bu mübarek gecenin kudsiyeti. İkincisi ise Peygamber efendimizin yaşadığımız dünya olan âlem-i şehadete teşrifini ve alemlere Rahmet olarak gönderilmesinin ispatı. Kainatın dahi bu kutsi geceyi alkışlaması bizler için ehemmiyetli bir ders hükmündedir. Rabbim hakkıyla ibret almayı, bu mübarek gecenin feyzinden istifade eden kullarından olmayı cümlemize ihsan eylesin inşaAllah!...

 • Cenk Çalık

  18.2.2021 00:52:13

  “Aziz kardeşlerim; Size iki pusulayı Leyle-i Regaipten altı saat evvel yazdım. “Hizbü’n-Nuriye” kâğıt ile teslimden sonra, kat’iyen benim kanaatimde bir nevi Mu’cize-i Ahmediye olarak, iki aydan beri mütemadiyen kuraklık ve yağmursuzluk, her tarafta daima namazlardan sonra pek çok duaların akîm kaldığı ve herkes me’yusiyetten derd-i maişet endişesiyle kalben ağlarken, birden Leyle-i Regaip—bütün ömrümde hiç mislini işitmediğim ve başkalar da işitmediği—üç saatte yüz defa, belki fazla tekrarla melek-i ra’dın yüksek ve şiddetli tesbihatıyla öyle bir rahmet yağdı ki, en muannide dahi Leyle-i Regaibin kudsiyetini ve Hazret-i Risaletin bir derece, bir cihette âlem-i şehadete teşrifinin umum kâinatça ve bütün asırlarda nazar-ı ehemmiyette ve Rahmeten li’l- lemîn olduğunu ispat etti ve kâinat o geceyi alkışlıyor diye gösterdi.” (Emirdağ Lahikası, s. 65)

 • Cenk Çalık

  18.2.2021 00:51:03

  Son olarak, özellikle Regaip gecesi başta olmak üzere “Kuranda geçmediğini ve dolayısıyla böyle bir gecenin kutlamanın doğru olmadığını!” savunanlar “Müslüman kardeşlerimize!” Regaip gecesinde yaşanan ve kainatın dahi bu geceyi alkışladığını ispat eden vakıayı nazarlara sunalım:

 • Cenk Çalık

  18.2.2021 00:50:09

  “Aziz, sıddık kardeşlerim; Evvelen: Seksen sene bir mânevî ömr-ü bâki kazandıran şuhur-u selâsenizi ve mübarek kudsî gecelerinizi ve leyle-i Regaibinizi ve leyle-i Miracınızı ve leyle-i Berâtınızı ve leyle-i Kadrinizi ruh u canımızla tebrik ve herbir Nurcunun mânevî kazançları ve duaları umum kardeşleri hakkında makbuliyetini rahmet-i İlâhiyeden rica ve hizmet-i Nuriyede muvaffakiyetinizi tebrik ederiz.” (Emirdağ Lahikası, s. 452) Üstad hazretleri ezber bozmaya devam etmektedir. Bize öğretildiğinin aksine zamanı gelmeden öncede mübarek geceler tebrik edilebildiğini yukarıda metinde açıkça müşahede ediyoruz. Bu tebrikleşme yapılırken duaların kabulü için Rabbimize iltica ve Risale-i Nur hizmetininde bulunanların başarıları da ayrıca tebrik edilmesi bizler için kıymetli bir ders hükmündedir.

 • Cenk Çalık

  18.2.2021 00:49:05

  Görüldüğü üzere amaçlarına doğrudan ulaşamayan zalimler hizmet etmeye çalışan kişilere dünyevi meşgale bularak, makam vererek bir şekilde meşgul etmeye çalışıyorlar. Amaçları da , iman ve kuran hizmetinin ifa edilmemesi. Düşmanlıkla değil dostlukla yaklaşmaları da “münafıkhane” bir metot takip ettiklerini gösteriyor. Zira, gerçek yüzlerini gizleyerek aldatıyorlar. Bundan dolayıdır ki Üstad Hazretleri de “daha zararlı görünüyor!” şeklinde özetliyor. Zamanı gelmeden önce mübarek bir gece tebrik edilir mi? Topluca bütün mübarek gecelerin tebrik edilmesinde bir beis var mıdır? Toplu tebriğin sair nur talebelerine bakan yönü nedir? gibi sorulara kısa bir metinle Üstad Hazretleri yanıtlıyor:

 • Cenk Çalık

  18.2.2021 00:47:59

  “Aziz, sıddık kardeşlerim; Evvelâ: Seksen küsur sene bir ömr-ü mânevîyi sizlere kazandıracak olan şuhur-u selâlem-i şehadete âse-i mübarekeyi ve bilhassa bu geceki leyle-i Regaibi tebrik ediyoruz. Sizin beraatiniz ve mânen galebeniz zâlimleri şaşırttı. Cepheyi burada değiştirdiler. Düşmanâne taarruzdan vazgeçip, dostâne hulûl edip, has talebeleri Risale-i Nur’un hizmetinden geri bırakmak için memuriyet gibi bir meşgale buluyorlar, veya terfian işi çok diğer bir memuriyete veya diğer bir meşgaleyi buluyorlar. Burada, o neviden çok vakıalar var. Bu taarruz, bir cihette daha zararlı görünüyor.” (Kastamonu Lahikası, s. 154)

 • Cenk Çalık

  18.2.2021 00:46:24

  Bu dua ve tebrikten anlaşılıyor ki Regaip gecesi sıradan bir gece değil. “herbir geceyi sizin hakkınızda birer Leyle-i Regaib ve Leyle-i Kadir kıymetinde size sevab versin, amin” cümlesi bu gecenin ne kadar ehemmiyetli olduğunu ortaya koyuyor. Nithekim Peygamber efendimizde duaların geri çevrilmediği beş geceden birininde Regaip gecesi olarak ifadesi bu hakikatin en büyük ispatıdır. Vaziyetin nezaketi bazen tebrik ederken, uyarıda bulunmayı da gerektirmektedir. Zira, ifsat ve zındıka komiteleri sürekli olarak faaliyette bulunarak iman hizmetini engellemek için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Bu çabalar boşa çıktığında “taktik!” değiştirerek menfi çalışmalarına devam ettiklerini ve ne tür bir faaliyette bulunduklarını Üstad Hazretleri şu şekilde deşifre etmektedir:

 • Cenk Çalık

  18.2.2021 00:44:47

  Bizleri yeniden üç aylara ve hususan Regaip gecesine kavuşturan Rabbimize sonsuz hamd olsun. Günah işlemenin bu kadar kolaylaştığı ahir zamanda mübarek geceler bizler için temiz bir başlangıca vesile oluyor. Risale-i Nur metinlerinde Regaip gecesi nasıl tebrik edildiğine baktığımızda karşımıza sadece kuru bir tebrik değil aynı zamanda ehemmiyeti, dua ve keramet gibi konularda Üstad Hazretlerinin ifadelerinin olduğunu görüyoruz. Özet bir şekilde ve sırasıyla bu metinleri hatırlamaya çalışalım: Regaip gecesiyle ilgili ilk olarak tebrikle beraber önemine yapılan izahata bakalım: “Sizin, bu mübarek şuhur-u selâse ve içindeki kıymetdar leyali-i mübarekeleri tebrik ediyoruz. Cenab-ı Hak, herbir geceyi sizin hakkınızda birer Leyle-i Regaib ve Leyle-i Kadir kıymetinde size sevab versin, amin.”(Kastamonu Lahikası, s. 88)

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı