"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Koronalı Avrupa bayramlarının ardı sıra

Şükrü BULUT
01 Haziran 2020, Pazartesi
“Musîbet şerr-i mahz olmadığı, bazen saadette felâket olduğu gibi; felâketten dahi saadet çıkar” sözleriyle başlar, Bediüzzaman’ın Rüyadaki Hitabesi...

Tam yüz sene önce… Koronaya benzer bir salgının elli milyona yakın insanın ölümüne sebep olduğu Birinci Cihan Harbi’nden sonraki bir sonbaharda. Amerika’da bir domuz çiftliğinde imal edildiği halde, askerlerle Valencia’ya getirildiğinden, ismi tarihe İspanyol gribi olarak geçmiş o hadiselerdeki “saadetleri” inşallah başka yazılarda ifadeye çalışacağız.

Fakat Wuhan’lı Korona’daki gidişatın planlandığı gibi gitmediğinden her iki taraf da müttefik. Şu yazımızda bizim gibi Avrupa-Amerika diyarlarına düşmüş, Asya’dan koptuklarından daüssılaya müptelâlılarca yarım asırdır yaşayamadıkları “tatlı şuhur-u selâseyi mübarek Ramazanla” bize yaşattıran koronavirüsün sebep olduğu bayramları, bir haftalık bir gecikme ile sizinle paylaşacağım. Bu güzel resimlerin bizden sonraki nesillere ulaşmasının vebalinden kurtulmak için...

Avrupa ve Amerika’daki devlet saraylarından Müslümanların yaşadıkları köylere kadar, her Ramazan icra ettiğimiz iftar sofralarına koronanın mani olması en çok bu kıt’alardaki Hıristiyanları üzmüştü. İseviler Müslümanlara üzüntülerini çeşitli vesilelerle bildirmişlerdi. Son on güne girdiğimizde, Almanya Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla camilerde teravihler ve Cumalar kılınmaya başlanmış ve mekânların koronaya dar gelmesiyle şehir belediyeleri bayram namazları için parkları, futbol sahalarını ve meydanları tahsis etmişlerdi. Her sene, bir milyona yakın ahlâksızı Berlin’e dâvet eden neoliberal ahlâksızlara koronanın attığı tokadın sesi Çin’de yankılanmıştı. Bu defa Berlin’in meydanları tekbir, Kur’ân ve secdelerle süslenmişti. Bazı kilise idareleri de bayram namazları için ibadethanelerini açarak tevhide katkıda bulundular.

Amerika’da başkanın çıkışı yeni dünya bayramlarını renklendirdi. Yeni Asya’nın manşetini aldığı “şimdi daha çok duâ zamanı… Eyalet valileri ibadethaneleri açmakta gecikirlerse yetkilerimi kullanırım” sözleri, koronalı bayramların unutulmaz hatıraları arasına girdi. Koronalı Avrupa bayramlarında, en ziyade nazarımıza çarpan karelerin birkaç tanesini sizlerle paylaşacağız. Evvelâ küresel çatışmaların bütün planlarını yüzer cephe için hazırlayan deccaliyet ve süfyaniyet taraftarları; Libya’da, Suriye’de, Irak’ta, Hindistan ve Yemen’de emellerine ulaşmadan inlerine çekildiler. Almanya hariciye bakanı ile NATO sekreteri Stoltenberg gayet kolayca insiyatifi ele aldılar. Her Ramazan’da zincirlere vurulan şeytanlar, ehl-i imanın ibadetlerini rahatça yapmalarına mani olamıyorlardı. Ne gariptir ki bu Ramazan’da Korona, Avrupa-Amerika’daki insi şeytanları da zincire vurdurunca, insanlık biraz daha barış ve sekînete yaklaşmış oldu. Sekîneti bu Ramazan-ı Şerif ve bayramda yaşayanlar yalnız insanlar değildi; bitkiler, ağaçlar, kuşlar ve bütün hayvanlar-araştırmacıların itirafıyla-bayramı hissederek yaşadılar. Zira canavarlaşan insan korona korkusuyla tabiattan bir müddet el etek çekmiş oldu. Bu bayramın sevince medar bir yönü de bütün İslâm âleminin aynı günde iftar etmeleriydi.

Koronalı bayramların bize gösterdiği güzel hakikatleri de unutmamalıyız: Küllî iradenin yanında bizim irademizin bir değeri yokmuş. Milyonlarca seyahat, iş, proje ve seyahat planlamasını korona bir hafta içinde iptal etti. Asıl planlayıcıyı düşünmeye başladı insanlar. Ve bizler otuz Ramazan boyunca gıll-u gışından azade bir saadet içinde oruçlarımızı tuttuk, online dersleri takip ettik ve Kur’ân’ımızı hatmettik. İtikâflardan öte manevî huzurlarla bayrama girdik. Bu arada, koronanın sebep olduğu temizlik de gözlerden kaçmadı. 

İnsanlığın ilkelerini çiğneyen nice hadsizlerin korona sebebiyle sorgulanma merkezlerine gitmeleri hadiseleri bilenlerin gözlerinden kaçmadı. 

Ahlâksızlığı bayraklaştıran eski Berlin belediye başkanından ta Libya’yı neoconlara peşkeş çeken NLP’ci tetikçiye kadar. 

Netice olarak diyebiliriz ki, Batı dünyası Ramazan Bayramını çok farklı yaşadı. Tahribatçıların kontrolünden çıkan korona, önce onların oyunlarını ve sonra da menfaatlerini insanlığın zararlarında arayan zalim haysiyetsizlerin planlarını bitirdi. İslâm’ın yükselen değer ve Kur’ân’ın yegâne mesaj olarak yükseldiği bu bayramın bu denli bereketli ve güzel geçeceğini ne buradaki Hıristiyanlar ve ne de Müslümanlar asla hayal edememişlerdi.

Okunma Sayısı: 1574
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hikmet Altan

  1.6.2020 21:16:59

  Selamun aleyküm aziz ve kadim dostum,yazılarınızı günlük takip ediyoruz yorumlar harika,tabiki kaynak risale-i Nur olunca parlıyor..." Fırtına,zelzele,veba,( corona) gibi hadiselerin perdeleri altında gizlenen pek çok manevî çiçeklerin inkişafı vardır."....

 • Zeliha

  1.6.2020 20:35:15

  Allah razı olsun, biraz daha Risale-i Nur da yerlerini bulabilir miyiz bu coronanin merak ediyor bekliyorum. Tesbitler sonrasi nurcular nelere çalışacak onu da merak ediyorum. Risale-i nurun aracılığı ile anlatmamız gereken hakikatleri Corona gelip anlattı. Biz şimdi ne anlatacağız, neyi okuyacağız,. Hizmet bu dan sonra nasıl olmalı? Bunları da yazarsanız çok memnun oluruz. Tebrikler.

 • Osman

  1.6.2020 20:02:13

  Mevcut dünya düzeni küreselci karteller deccslist ve süfyanisttir Bunlara karşı dikkatli olalım Birinci avrupaya destek olalım İnsan lık uyanıyor inşallah

 • Veli Kul

  1.6.2020 16:20:03

  Korona ile litaratürde vicik vicik Türkce kelimeler türetilmeye, üretilmeye devam ediliyor. Bizim 50 küsür yildir kullandigimiz " Bulaşıcılık' kelimesi mutasyona uğrayıp BULAŞ oluvermiş. Osmanlıca . Türkçe Yeni Lugat ın müellifi merhum Abdullah Yeğin Ağabeye ...bunu nasıl yorumlarsınız ? diye bir soru yöneltilmişti. Türkçe' de yorum kelimesi uyduruk bir kelimedir diye cevaba başlamıştı. Şimdi salgın kelimesindeki Latince Pandemi kelimesini pandem derlerse şaşırmayın ama istimal de etmeyin. Lisanımıza ulviyet kazandıran Kur'an lafızları Risale i Nur Külliyatıyla muhafaza edilmiştir onları okuyalım hem uyduruk Agop Martiyancadan kurtuluruz hem de dinimizi ve imanımızı muhafaza ederiz; kimin iblisin tilmizi kimin Kur'anın tilmizi olduğunu kolayca ayırdederiz. Korona kimi insanları şehadet mertebesine yükseltti kimilerini acilen Cehennemin yakıt malzemesi derekesinde aldı götürdü. Korona Hengamesi... Bu da geçer Yâ Hû!

 • Dr. Bahtiyar Aziz

  1.6.2020 15:38:56

  Gurbetin bayramlarını renklendiren ve müslüman-hristiyan ittifakına kuvvet veren coronaya selam.

 • Fatma

  1.6.2020 14:37:48

  Üstadımızın bahtiyar almanya 60 yıl öncesinde verdiği o müjdeyi sanki bu korona günlerinde daha net anlıyoruz korona belki ser gibi gözüksede cok hayırlar barındırdığini acık ve net gördük elinize yüreğinize sağlık

 • Hüseyin Yılmaz

  1.6.2020 14:27:09

  Bediüzzaman'i bakış açısı, farkımız işte!

 • LeylaNur

  1.6.2020 14:27:02

  Kıyamet yaklaştıkça, Batıdaki islami inkişaflar artıyor. İnşaallah kopmadan önceki güzellikleri yaşarız, buradan. Ve Avrupa’daki kardeşlerimize dua ederiz Ellerinize sağlık

 • Nura

  1.6.2020 14:20:53

  Coronanın birinci Avrupa’ya yardımcı olduğunu düşünüyorum, yanılıyor muyum?

 • Hüseyin

  1.6.2020 13:38:21

  Üstadımızın veciz ifadesi ile :“Hayat musibetlerle, hastalıklarla tasaffi eder, kemal bulur, kuvvet bulur, terakki eder, netice verir, tekemmül eder; vazife-i hayatiyeyi yapar.” Coranavirüse bu hakikat ve minvalde baktığımızda, yaşadıklarımız küresel ve umumi bir musibeti işaret ediyor... Neticeleri de elbette umumi olacak, herkesi etkileyecektir. Her musibet, kendi içerisinde ilahi bir ikazı, derin bir tefekkürü dillendiriyor aslında ...çok kıymetli yazarımızın da ifade ettiği gibi ; donmuş, kitlenmiş, kirlenmiş, raydan çıkmış gafil ademoğluna çıkış için sıratı müstakimi işaret ediyor..

 • Mehmet Demir

  1.6.2020 13:33:14

  Süper tesbit kaleminize sağlık hocam.

 • Hayati

  1.6.2020 13:22:52

  Avrupa insanlıkta mesafe aldıkça, gözle görülür biçimde İslamiyete yaklaşıyor. Bu yaklaşımların Müslümanlarca güzel değerlendirilmesi lazım: Fıtrat, temizlik, ahlak, milli devlet, iktisat, dayanışma ve faydalı ilim noktalarında Müslümanların ortaya proje koymaları lazım.

 • Ahmet Danışmaz

  1.6.2020 12:27:34

  Evet, bu korona sayesinde dini ve manevi değerlere karşı bir hassasiyet oluştu. İnşallah bu kazanımlar daimi olur. Selamlar

 • Bülent

  1.6.2020 12:11:14

  Üstadımızın Avrupa İslamiyet ile hamiledir, müjdesi; ufuktan yavaşça başını çıkararak yükselen güneş gibi küçük kıtayı ışıtıyor mu,ne?

 • Hilal Tahir

  1.6.2020 10:34:30

  Çok güzel tesbitler...👌🏻😊 Allah razı olsun...

 • Abdullah

  1.6.2020 10:23:25

  Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılabı içinde en yüksek gür sada İslamiyet'in olacaktır.

 • Haşim Özkan

  1.6.2020 05:23:38

  Korona, kendisini gönderen ve yapması gereken görevleri tamamladıktan sonra küremizdeki müsafirliği sona erecektir.

 • İsmail Atak Cebecili

  1.6.2020 01:32:45

  Müsbet Avrupa'ya, Bahtiyar Almanlara selâm olsun. Ulaştıkları insanî değerlerin bize de ihracını istiyoruz. Özellikle demokrasi ve adalet konularında Ülkemizin desteğe ihtiyacı var.

 • Rıdvan Ercan

  1.6.2020 00:28:34

  Tebrikler, bu gibi müjdeli haberleri bekliyoruz.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı