"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bir destandır Yeni Asya

Süleyman KÖSMENE
21 Şubat 2020, Cuma
Yeni Asya, Risale-i Nur’un naşir-i efkârı olmak mefkûresiyle yayın hayatına atıldı. Bu, yapılması zor bir görevdi; ama bir farizaydı. Küfür ve zındıka cereyanı bütün neşriyatıyla İslâm aleyhinde yayın yapıp aklı ve kalbi kirletirken, Risale-i Nur’un rahlesinden hakikat dersi alanların sessiz kalmaları düşünülemezdi.

Nurânî fikirlerin gazete sayfalarında yer almasını hayatî bir görev bilen Zübeyir Ağabey, Galata Köprüsü’nde bizzat İttihad Gazetesi’ni satıyor, gençlere örnek oluyordu.

Bayram Ağabey bir gün ona çıkıştı:

“Niye böyle yapıyorsun? Sen gazeteci mi oldun?”

Zübeyir Ağabey şöyle cevap vermekten kendini alamadı:

“Haklısın; ama Üstadı ve Risale-i Nur’u ne ile tanıtacağız?” 1

BİR VİCDAN BORCU

Asrın siyasî, içtimaî, şahsî, imanî, itikadî hemen bütün hastalıklarına şifa mahiyetinde devalar, merhemler ve çözümler sunan Risale-i Nur’un nuranî fikirlerinin gazetelerde ve neşir organlarında her gün sayfa sayfa yayınlanması ve hadiselerin nurun rengiyle yorumlanması gerekiyordu. 

Çünkü: 1- Risale-i Nur ile imanlarını kurtaranlar başkalarının da imanlarını kurtarmak için Risale-i Nur’u geniş kitlelere tanıtmakla mükelleftirler.

2- Risale-i Nur ile imanlarını kurtaranların Risale-i Nur’un hadiselere bakışını kamuoyu ile paylaşmaları Risale-i Nur’un hukuku gereğidir. Risale-i Nur’u tanımayanların ise bunları öğrenmek haklardır.

3- Risale-i Nur ile imanlarını kurtaranların, günlük sosyal ve siyasî hadiseleri Risale-i Nur’un gözüyle okuyarak geniş kitleleri aydınlatmak vazifeleridir.

4- Risale-i Nur’un hukukunu kamu nezdinde her gün savunmak, Risale-i Nur mefkûresini ülkemize, âlem-i İslâm’a ve dünyaya neşretmek Risale-i Nur’a karşı bir şükran borcudur.

Bu vazifelere en uygun neşir vasıtası ise günlük gazetedir. Dolayısıyla müstakim bir gazete çıkarmak Nur Talebeleri için Risale-i Nur’a karşı bir vicdan borcudur.

HEP FARKLI BAKTI  

Bu mefkûre ve gayelerle 21 Şubat 1970’te ilk sayısını çıkaran Yeni Asya elli yıldan beri Türk fikir tarihinde destan yazdı. Hep devlerle savaştı. En kudretli aktörlere karşı hakkı söylemekten çekinmedi. Bu yüzden başına gelmedik kalmadı. 1982 yılında darbe yönetimi tarafından 470 gün kapalı kaldı. Bu süre zarfında önce Yeni Nesil adıyla çıktı. Kapandı, Tasvir çıkarıldı. Kapandı, Hür Yurt çıkarıldı.

Bütün bu mücadeleler, askerî yönetimin yanlış icraatlarına karşı yapıldı. Askerî yönetimin hazırladığı anayasa taslağını demokratik bulmadı ve “hayır!” oyu verilmesini savundu. Yeni Asya’nın o günkü haklılığının anlaşılması için kırk yıl geçecekti.

28 Şubat Postmodern darbesinin bir tasarrufu bulunan başörtüsü yasağının yanlışlığını ve bu yasağın orduya zarar vereceğini yüksek sesle savundu. Kimse yine konuşmuyordu. Ağızları yine bıçak açmıyordu. Yeni Asya yine yalnızdı. Konuşan ve başörtüsünün hukukunu savunan Yeni Asya oldu. Yeni Asya’nın o günkü haklılığının anlaşılması ve askerî bir ağızdan itiraf edilmesi için yirmi iki sene geçecekti.

HEP HAKLI ÇIKTI   

Geçtiğimiz yıllarda sadeleştirmeye ve devlet tekelciliğine karşı Risale-i Nur’u savunmak yine Yeni Asya’ya düştü. Yeni Asya bu dâvâsını 666 gün sonra en üst mahkeme düzeyinde Anayasa Mahkemesi eliyle kazandı. Böylece, dürüstçe ve asıl metnine sadık kalmak şartıyla Risale-i Nur’u her basmak isteyenin önü açılmış oldu.

Yeni Asya hadiselere hep herkesten farklı baktı ve hep haklı çıktı. Yeni Asya bu isabetliliğini Risale-i Nur zaviyesinden bakmasına ve samimiyetine borçludur.

Ey Yeni Asya kahramanı kardeşim! Vazifen kudsiyedir. Hizmetin ulvidir. 2 Birliğini ve tesanütünü kırmak isteyenler olacaktır. Sakın mübayenete meydan verme! Kusur arayan değil; affeden ve setreden ol! Sana muhabbet yakışır. Üstadının, “Bin haysiyetim olsa, kardeşlerimin mabeynindeki muhabbete ve samimiyete feda ederim.” 3 sözünü kendine bin defa oku!

Elli birinci yılın hayırlı, nurlu ve onurlu olsun Yeni Asya’m! Kıyamete kadar yolun açık olsun inşallah!

Okunma Sayısı: 1155
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdurrahman AYDIN

  21.2.2020 07:44:56

  Belirttiğiniz gibi bu "HEP HAKLI ÇIKMA" vasfı önemli ve malesef birilerini memnun etmesi gerekirken nedense rahatsız ediyor. Elbette elinde Hak bir Kitabı olanlar ve Nur-u Kur'an'ın projektörünü hadisata tutanlar doğru teşhisi koymakta yanılmıyorlar. Onlara tavsiyemiz: "Y. Asya'yı alın ama okumayın!? 🤫 Sadece saklayın. 20 Sene sonra okursunuz. O zaman hak vereceksiniz. 🙄 Buna inanmıyorsanız, gidin 20 sene önceki bir kaç gazeteyi şimdi okuyun!" 🙂

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı