"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hazret-i İsa bir İslâm Peygamberidir

Süleyman KÖSMENE
01 Mart 2021, Pazartesi
Necdet Atıcı: “İlk İsevilerin dinî inançları hakkında bilgi verebilir misiniz?”

Peygamberlere İman Rüknü

Biz Müslümanlar Hazret-i İsa’nın (as) Allah’tan vahiy alan, kendisine kitap indirilmiş bir Peygamber olduğuna inanırız. Bu inancımızda şüphe ve tereddüt olması imanımızı da sıkıntıya sokar. Çünkü Peygamberlere iman rüknü Hazret-i İsa da (as) dâhil bütün Peygamberlerin Allah tarafından gönderildiğine, Allah’tan vahiy aldıklarına ve hepsinin de birer İslâm Peygamberi olduğuna inanmamızı gerektirir.  

Hazret-i Âdem’den (as) itibaren bütün Peygamberlerin dinlerinin adı da İslâm idi. 1 Ancak sonradan birçok Peygamberin dini, içinde yaşadığı ve yayıldığı halkın inanç ve kültür yapısına göre, temel akidesi ile birlikte adı da değişikliğe uğradı. 

Hazret-i İsa’nın (as) tevhid inancı, ilk 300 sene, Roma İmparatorluğu dışında aslında pek fazla deforme olmadan yayıldı. Ama Putperest Roma İmparatorluğu’nun meseleye siyasî olarak el koyması ve o dönem Roma’lı din adamlarının siyasî rantı dinlerinin safiyetine tercih etmeleri neticesinde vahim sapma yaşanmaya başladı. Tevhidden sapmış Hıristiyanlık yasallaştı ve Tevhid inancı yasaklandı. İlk dönem İsevîlerinin Tevhid inancına dayalı her türlü belge ve bilgileri de yasaklandı. 

Barnabas İncili’nde Tevhid Bölümleri

Roma İmparatoru Constantinus, 300’lü yıllarda kiliseleri emri altında toplamaya başladı. Pavlus öğretisi bu siyasî emirlere boyun eğdi. Ancak Afrika’lı din adamlarının yoğunlukta olduğu İsevî kollar Tevhid inancını savunuyorlardı.  

Bu doğru tevhid inancı Afrika’da yüz yıllarca devam etti. Fakat Roma’nın siyasî olarak işin peşini bırakmaması, tevhid inancına sahip olan mü’minleri bulduğu her yerde ölüm cezasına çarptırması zamanla bu inancın zayıflayıp teslis inancının yayılmasına yol açtı. 

Roma’da yasaklanan kitaplar arasında Hazret-i İsa’nın gerçek İncili olduğu rivayet edilen Barnabas İncili de vardı. Bu İncil’de Allah’tan başka İlah’ın olmadığı, Allah’ın bir olduğu, Hazret-i İsa’nın (as) ilah olamayacağı, sadece peygamber olduğu 2 belirtilmiştir.

Keza takip eden âyetlerde, ilk yaratılanın Nur-u Muhammedî olduğu 3, kâinatın Hazret-i Muhammed (asm) hürmetine yaratıldığı 4 ifade edilmiştir.

Keza, Hazret-i Muhammed’in (asm) bütün dünyaya rahmet ve selâmet getireceği 5 gibi son peygamberle ilgili çok sayıda haber ve müjde yer almaktadır. Gerçi bunca tahrifata rağmen Hazret-i Muhammed (asm) haberinin diğer İncillerde de silinemediği görülmüştür. 6 

Hazret-i Muhammed’i (asm) Müjdeleyen Bir Bölüm

Barnabas İncili’nden bir bölümü buraya alalım: “Âdem, semada güneş gibi parlayan bir yazı gördü: “La ilahe illallah Muhammedür’Resulullah” Bunun üzerine Âdem ağzını açarak dedi:

“Şükür sana ey Rabbim Allah! Bana hayat nimeti verdin. Fakat bana söylemeni diliyorum: Bu adının yanına yazdığın ‘Muhammedür’Resulullah’ ne manaya geliyor? Benden önce yarattığın başka insan var mıydı?”

Bundan sonra Allah dedi ki: “Ey kulum Âdem. İlk yarattığım insan sensin! Ve senin görmüş olduğun, yıllar sonra dünyaya gelecek, benim Resulüm olacak ve her şeyi kendisi için yarattığım oğlundur. Geldiği zaman dünyayı aydınlatacaktır. Ruhu, hiçbir şey yaratılmadan altmış bin yıl önce semavî bir nur içine konmuştu.

Âdem şöyle yalvardı: “Rabbim! Bu yazıyı el parmaklarımın tırnakları üstünde bana bahşet!”

Sonra Allah, ilk insana başparmakları üstünde bu yazıyı verdi. Sağ elin başparmak tırnağı üzerinde, “La ilahe İllallah”; sol elin başparmak tırnağı üzerinde “Muhammedü’r-Resulullah”… İlk insan bu yazıyı babaca sevgiyle öptü. Ve dedi: “Senin dünyaya geleceğin gün mübarek olsun!” 7

Dipnotlar:     

1- Hac Sûresi: 78; Âl-i İmran Sûresi: 67.

2- Barnabas İncili: 1, 2, 4, 10, 11, 15, 19, 31, 44, 47, 52, 71, 82, 83, 96, 112, 156, 157. Bölümler.

3- Barnabas İncili: 12, 35, 39, 43. Bölümler.

4- Barnabas İncili, 43. Bölüm.

5- Barnabas İncili, 39. Bölüm.

6- Bediüzzaman, Mektubat, s. 201.

7- Barnabas İncili, Madde 39.

Okunma Sayısı: 1901
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Sezai MUMCU

  2.3.2021 21:56:52

  Hz. Isa AS'in tevhid dini bozulmadan Hz. Muhammed ASM'in Peygamberlikle müjdelenmesine kadar devam etti. Nitekim Müminlerin Annesi Hz. Hatice RA'nin akrabasi VARAKA bin Nevfel Hristiyan Rahibiydi ve TEVHID inancina sahipti ve Peygamberimizin karsilastigi Meleg'in Hz. Cebrail AS oldugunu ve kendisinin Allah'in peygamberi oldugunu müjdeleyen ilk insandir. MS 381 Istanbul Konsilinde cogunluk oyuyla Tanri sayisi Ruhul Kudüs ile 3 e cikarilmis ve mitolojik efsane gibi uyduruk bir TESLIS icat edilmis. Bunu Hac/Salip'i Imparator Konstantin'in SEMBOL ilan etme karari izlemis, Daha önce Kral Decianus'un mitelojik PUTLAR ve sembolleri zorlamasi 7 uyurlar hadisesiyle neticelenmistir, yani TEVHID Dünya'da daima varolmustur. Netice olarak Hz.Isa AS'in insanoglu olarak Allahin peygamberi olduguna inanan insanlar daima olmustur.

 • Sezai MUMCU

  2.3.2021 19:10:01

  Alman irki DOGU GOTEN KIRIM a MS 276 larda yerlesmis, kendilerini KIRIM-GOTEN olarak adlandirmislardir. 2. Dünya Savasinda Almanlar KRIMA kendi irklarindan olan KRIMGOTEN lerin vatanini geri almasi/kurtarmasi olarak GIRDILER. KIRIM-GOTEN kismen KIRIMDA kalmis kismen ise Anadoluya gecmistir ve TEVHID DINI olan ARIYANIZM dinini almislar ve MÜSLÜMAN OLMUSLARDIR, KIZILIRMAK, CORUM, ANKARA, BATI KARADENIZ sonralari Cenevizlerle Bati Karadenizi vatan edinmislerdir ve OSMANLI POTASINDA ERIMIS ve bugün cocuklari bizim icimizde aidiyetlerini bilmeden MÜSLÜMAN TÜRK VATANDALARI olarak torunlar olarak yasamaktadirlar.

 • Sezai MUMCU

  2.3.2021 19:01:49

  Iznik (Nicea) Konsilinde MS 325 Tanri-Ogul iki tanri görüsü oy cokluguyla kabul edilmesine ragmen Hristiyanligin Baslangic inanci monoteist, TEKTANRI, TEVHID inancini savunan Rahip Ariyan akimi Arianizm olarak devam etti. Yani TEVHID inanci MÜSLÜMAN Ariyan (ölümü MS.327) ve ARIYANIZM MÜSLÜMANLARIYLA DEVAM ETTI. MS 381 senesinde (1.ISTANBUL) Konstantiniyye Konsilinde Iznik Konsili MS 325 te oy cokluguyla kabul edilen TANRI-OGUL kararina 56 sene sonra KUTSAL RUHU da ILAH edinme karari alindi ve böylece ilk DEFA TESLIS (Üc Tanri Inanci) Tanri-Ogul ve Kutsal Ruh kabul edildi- dün ABD eski Baskani Kudüsü Israilin baskenti ilan etmesi gibi ipe sapa gelmez benzer bir kararla, TESLIS MS 381 sonrasi kendilerini Hristiyan tabir edenleri aslinda TEVHID DINI olan Hz. Isa AS DINI HAKKINDA ALDATTI.

 • Sezai MUMCU

  1.3.2021 05:29:31

  Iznik (Nicea) Konsilinde MS 325 de kendi aralarinda Hz. Isa AS Yunan ve Bati Roma mitelojilerinde Zeus'un oglu oldugu gibi Hz.Isa AS hasa Halik-i Küllisey'in oglu olduguna oy cogunluguyla karar verdiler. Bu tarihte TESLIS yani 3 tanri doktrini daha YOK. KUTSAL RUH baska bir Konsilde Konstantinopel Konsilinde yillar sonra 3. Ilah olarak TESLIS KARARIYLA DOGMUS OLACAKTI. O zamana kadar BU SACMA KONSIL KARARINA KARSI CIKAN Vahdaniyete/ Ehadiyete inanan Rahip Arius/Ariyanus vardir. Hz. Isa AS diger Peygamberler gibi insandir ve Allah'in elcisidir diyordu. Arius dislandi. Daha sonra KIRIM yöresinden ZONGULDAK, EREGLI, AKCAKOCA civarina hicret eden DOGU GOTEN Alman irki derhal ARIYANIZM diye Ehadiyet/Vahdaniyet görüsünü benimsedi ve ilerde Roma Imparatorlugunu yenecek bir irk olarak Anadoluya yerlestiler. Kendilerine muhtemelen GOTEN tabiri yerine muglata ile GALATALI denmesi 15 küsür asir sonra BAHTIYAR ALMANLAR tabirinden hissedar olmalari kuvvetle muhtemeldir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı