"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Nur’un kutup yıldızı: Zübeyir Gündüzalp

Abdullah ŞAHİN
28 Mart 2016, Pazartesi
Baharın bütün ihtişamıyla diriliş destanlarına sahne olduğu Çukurova’da bir Cumartesi sabahı, kendi kendime bir tefekkür dünyasına dalıyorum:

Hayalen hava zerrelerine binip, meleklerle birlikte yüz binler çiçeklerin Gül-ü Muhammedi’den (asm) aldığı bin bir çeşit rahiyalarını etrafa sunup, açılan elleri ve bir çoğu bizzat tesbihat dilleri ile Hâlıklarını zikredip, şükreden ağaçların bahar dallarına konuyorum, arılar, kelebekler, kuşlar ve böcekler misali.

Her birinin renkleri şekil ve kokuları ayrı, yaprak ve çiçekleri ayrı, zikirleri ayrı ve her biri taklit edilmez Kudret mu’cizeleri. Bu ulvî halde göz, kulak, akıl, hayal ve bütün duygularıma bir tefekkür ziyafeti çekiyorum.

Bir an hayalimle uzaklara, ta Nur’un Baş Kahramanı Zübeyir Gündüzalp’in doğduğu diyarlara gidiyorum ruh sür’atinde. Oranın kırlarında ve yanı başındaki Barcın Yaylası’nda karların erimesiyle birlikte arz-ı endam eyleyen çiğdem ve kovanlık çiçeklerine, kardelen ve sümbüllere şırıl şırıl akıp zikreden sularına ulaşıyorum. 

Aklım ve hayalim bu nezih ve lahûti hallerde hemhâl iken, gayr-i ihtiyari olarak bir elim telefonuma gidiyor. Karşımda Nurun Kahramanı Zübeyir Ağabeyin kardeşi Haydar Gündüzalp Ağabey var. Bir asra çok yakın yaşına istinaden, “Acaba beni duyup anlar mı?” diye tereddüt ederken, bu muhterem ağabeyin “buyur kardeşim!” diye yankılanan ağlamaklı sesi beliriveriyor karşımda.

Bana “kusura bakma kardeşim, ihtiyarlıktan iyice duyup anlamıyorum” diye ifade ettiği duygularına karşı “Abi maşallah çok iyi duyuyorsun, sesin de çok güzel geliyor; geçici olan dünya kulakları ancak bu yaşta bu kadar duyabilir; bunların sağlam ve hiç eskimeyecek olanları ancak cennette bulunur” deyince karşılıklı gülüşüyoruz.

Ermenek bir kutlu şehrin adı, medeniyetlere başşehirlik ve beşiklik yapmış bir şehir. “Ermenek” adı “cennet bağları’’ anlamındaki “iremnâk’’tan gelmiş. Asrın Bedi’sinin “Onu dünyalara değişmem!’’ dediği Zübeyir’in (Zübeyir Gündüzalp) doğduğu yer. Dr. Tahir Barcın, İbrahim Canan ve Mustafa Özsoy, Haydar Gündüzalp (halen hayatta), Mustafa Demirci vb. Nur dâvâsının Büyük Üstad Bediüzzamanla, omuz omuza, at koşturan saff-ı evvellerinin doğup yaşadığı topraklar.

Ermenek’e her gidişimde öncelikli vazifemin Büyük Üstad Bediüzzaman ve Zübeyir Ağabey’in hatıra ve emaneti olan Haydar Gündüzalp Ağabey’i ziyaret olduğunu düşünürüm. Onu her ziyaretimde ise, nurun kahramanlarına bîhakkın yakışan ifade, eda, samimiyet ve ihlâsıyla kendimi Üstad ve Zübeyir Ağabey’in yanında hissederim. 

O ki Kur’ân ve iman dâvâsına en sinsi ve yoğun hücumlarına yaşandığı zor şartlar altında, etrafındaki koruma zincirlerini şerefle yararak, Üstadına ulaşan ve bir asırlık nurun çınarı olarak imanî ve içtimaî itikadından zerrece taviz vermeden istikametle yürüyen nurun muktesit bir kahramanıdır. 

Muhtelif ziyaretlerimizde, kendi isteği dışında, bir-iki kez elini öpüp, defaatle ve muhabbetle birlikte kucaklaştık. O’nun Üstadının elini öpüp kucaklaştığı gibi.

Bu şartlar ve duygu yoğunluğu içinde 2 Nisan 2016’da başta âlemlerin Efendisi (asm) olmak üzere Muazzez Üstadımız ve hususan Ermenekli Zübeyir Gündüzalp Ağabeyin ruhuna ithaf edilmek üzere, Merkez Sıpas Camii’nde, öğle namazına müteakiben okunacak mevlid-i şerife, eğer o güne ulaşırsak, iştirak etmemin ehemmiyetli bir vazife olduğu kanaatine vardım.

İnşallah, bundan böyle her yıl mutad olarak yapılacak olan bu teşebbüs, bahar çiçekleriyle birlikte Ermenek’te Nur’un bayramı olacaktır.

İnsanların ta Amerika’dan, Kanada ve Avustralya’dan, bin bir güçlükle, Hz. İsa’nın (as) bir havarisi olan Hatay’daki Sen Piyer Mabedi’ni ve benzeri mekânları ziyarete gelebildiği bir dünyada, her halde Anadolu’nun yakın ve uzak köşelerinde bulunan Nur kahramanları, felâket ve helâket asrının Kahramanı Bediüzzaman’ın en yakınındaki arkadaşlarını ziyarette tereddüt göstermezler diye ümid ediyorum.

Hem yarına ve gelecek seneye kim öle, kim kala. Hz. Resulullah (asm) “Hayırlı işlerinizi yapmakta acele ediniz!” diye ikazda bulunmuyor mu?

Acizâne bu yörenin bir ferdi olarak, Ermenek Nur kahramanları ve hususan Haydar Gündüzalp Ağabey adına dâvet bizden, Ermenek’te Nur’un bayramını birlikte yaşamak his ve ihtiyacı sizden...

Yeni Asya'nın manevi mimarı, sadakat ve istikamet örneği: Zübeyir Gündüzalp

http://www.yeniasya.com.tr/gundem/yeni-asya-nin-manevi-mimari-sadakat-ve-istikamet-ornegi-zubeyir-gunduzalp_363510

 

 

Okunma Sayısı: 3054
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • vefa umurca

  29.3.2016 09:50:05

  Ya Rabbi ! gözümüze perde koyma, kalbimizi karartma, güneşimizi kaybettirme, gökyüzünü açık tut ki yıldızlarımızı kaybetmeyelim. serseri, başıboş divane olmayalım. Amin Amin Amin.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı