"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bu intiharların sorumlusu kim?

Ali FERŞADOĞLU
20 Ocak 2022, Perşembe
Dehşet verici bir haber daha:

“Babası Nurettin Odabaşı 4 yıldır ‘f..ö’ soruşturmaları kapsamından cezaevinde olan 16 yaşındaki Bahadır Odabaşı, gece saatlerinde evden ayrılarak intihar etti!” Cenab-ı Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabır ve taziyetlerimizi sunuyoruz.  

Neden intihar ediyorlar? En dehşetlisi Bediüzzaman’ın dikkat çektiği işkenceler: “Seksen küsûr senelik bütün hayatımda dünya zevki nâmına birşey bilmiyorum. Bütün ömrüm harb meydanlarında, esâret zindanlarında, yâhut memleket hapishânelerinde, memleket mahkemelerinde geçti. Çekmediğim cefâ, görmediğim ezâ kalmadı. Dîvân-ı harblerde bir câni gibi muâmele gördüm, bir serseri gibi memleket memleket sürgüne yollandım. Memleket zindanlarında aylarca ihtilâttan menedildim. Defalarca zehirlendim. Türlü türlü hakaretlere mâruz kaldım. Zaman oldu ki, hayattan bin defa ziyâde, ölümü tercih ettim. Eğer dînim intihardan beni menetmeseydi, belki bugün Said topraklar altında çürümüş gitmişti.” (Tarihçe-i Hayat, internet, s. 543)  

KHK’lıların hapse atılması, yapılan dehşetli hakaretler, işkenceler! Ya çoluk-çocuklarına yapılan emsali görülmemiş eziyetler 15-20 yaşlarındaki körpe dimağları intihara sürüklüyor! 

“Velateziru vaziretun vizre uhra”, cihanşumül hukuk prensibince kimse başkasının suçundan dolayı cezalandırılamaz. Zira, suçun şahsîliği esastır. Anne-baba çocukların, çocukların anne-babaların, kardeş kardeşin suçuyla nasıl cezalandırılabilir! En azılı katillerin bile masum eş ve çocuklarına bakmakla mükelleftir toplum, devlet, iktidar! Oysa emir verilmiş: “F..ö’cülükten hapse girenlerin çoluk-çocuklarının dilekçelerini kabul etmeyin, ısrar ederlerse alın; sümen altı yapın!” Şunu da demiş bu vahşiler: “İş vermeyin, ağaç kökü yesin!” Bu ne gaddarlık, bu ne vahşiliktir, bu ne canavarlık!.. 

Bunların intiharında asıl sorumlu, suçlu, masum anne-babalarını hapse atıp ailelerini darmadağın edip çocukları aç, sefil perişan ederek ümitsizliğe sevk edenler değil mi “essebebu kel-fail/sebep olan yapan gibidir” sırrınca! Elbette er-geç bu dünyada da ahirette de perişan olup dehşetli azap çekecekler. Zira, merhamet etmeyene merhamet edilmeyecektir! 

Bazılarının suçlar öylesine büyük ki, “Demek, bir mahkeme-i kübrâya bırakılıyor.” (Sözler, s. 57)

Okunma Sayısı: 2132
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • sefer Avci

  21.1.2022 22:47:29

  Mazlumun sesi olma ve hakkı haykırma konusunda şahsınız da bütün Yeni Asya grubuna şükranlarımı sunarım. Size minnettarım.Allah razı olsun. Ancak bir Risale-i Nur okuyanı olarak diğer grupların sessiz bir anlam veremiyorum. Hani haksızlık karşısın susan dilsiz şeytandı.

 • S.topuz

  20.1.2022 16:38:26

  Cenab- u Allah c.c.,hertürlü ZULÜM ve Tahakkümü def ve ref etsin. Zalim ve zorbaları islah etsin. İslahı mümkün olmazsa, kahru perişan etsin inşaallah. Mazlum ve mahzun ve de MAHKUM olarak vefat eden veya ölümden başka çıkış yolu göremeyenlere RAHMET ve MERHAMETİYLE muamele etsin. Yakınlarına da sabr- ı cemil ihsan etsin. Amiiin...

 • Ali

  20.1.2022 11:44:51

  Tavzih ve tebarüz: Sultan Reşad' ın altını, o günkü bildiğimiz çarşıda pazarda kullanılan altınTL. Bu da 24/ 22 ayar değil, daha alt seviyede bir alaşım para.( Bugünkü reşat altın değil yani! Bir bilen bu ayarı yazarsa çok iyi olur).

 • Mustafa coban

  20.1.2022 10:01:25

  Maalesef bir iki agac yüzünden ormanlar yakiliyor.yazik oluyor

 • Said

  20.1.2022 09:34:07

  Akp seçmeni artık kendi partisine lanet okur hale geldi. Bu nasıl adalet bu nasıl zulüm. Zulüm ile abat o an kahr ile berbat olur.

 • Hülya Kayaoğlu

  20.1.2022 08:54:49

  Hiç bir ah yerde kalmaz.

 • Ali

  20.1.2022 08:34:05

  Yine rahmetli Hüsrev Altınbaşak ile, 1971 de Eskişehir' de hapis yatan fesli Kadir, Hüsrev Abi' ye isnadla bunu vidyoyla yaydı. Nurcu araştırmacıya düşen bu zincirin ucundan sonuna ispatla deşifre edip sonlandırmak olmalı. Şimdi de kul hakkı boğazlarında düğümlü usa' lı Mücahid'in müritleri diline doluyor..

 • Ali

  20.1.2022 08:32:57

  Bu işte nurcuların da payı var. Sitesinde yazmış; üstad S.Reşat' tan 19/ 20 bin altını aldı diye. Oysa; 19/ 20 bin altın kağıt üzerinde tahsis ediliyor, ödenek ayrılıyor. Van Valiliiği emrine gönderilen bin altından Edremit' te temel atılıp,bin altından artan Valiliğe iade ediliyor.(Üstad kalbur altını yem sayacak insan değil). Özellikle, üstad: Ağustos 1918 ile Kasım 1922 arası İstanbul' da Darülhikmet üyesi ve 4 yıl maaş alıyor. İktisat bereket dediği paranın aslı bu.

 • Ali

  20.1.2022 08:31:40

  ( Dünkü yazı için. İnternet arızasndan dün çıkmadı) Bu işi ilk çıkaran kişi; DP ve AP milletvekili ve yöneticisi prof Osman Turan. Rahmetli Bekir Berk Abi, içinde Turan' ın da olduğu milliyetçi tayfadan ayrılıp nurcu olunca, bu takım içine sindiremeyip karalamaya başladılar. İlkin bu Prof Turan; Üstad Ankara' ya geldiğinde, eşinden S.2.Abdulhamid' in kızı Nemika Sultan' ın kızı Satıa Hanım' dan Abdulhamid' e vekaleten helalik ve özür dilediğini uydurdu. Bir röportajda " o an evde varmıydınız" sorusuna" hayır duydum" cevabını veriyor.

 • S.topuz

  20.1.2022 08:05:51

  İktidar hırsı ve muhalefetin seçimleri kazanıp, iktidarın bilerek veya aldatılarak yaptıkları yanlış veya gayrı meşru iş ve icraatlardan dolayı hesaba çekilme korku ve endişeleri, vede kurulmuş olan yüz küsür senelik malum sistemlerini bir nebze daha devam ettirebilme telaşından olsa gerek, DEMOKRASİnin yerleşmesinden korkuyorlardır! Onun için iktidardakilerden ciddi manada hiç bir müsbet adım beklemeyelim! Onlar paçayı Devletçi ve Cumhurculara kaptırmışlar. Anca beraber,kanca beraberlerdir mutlaka...Yanlışın neresinden dönersen KÂRDIR! Daha fazla gecikmedenTevbe edin ve helallık dileyin! Allah c.c. Ğafurdur, belki AFFEDER...Allah c.c islah etsin.Allah c.c yardımcımız olsun cümlemizin. Amiiin, elfü elfi Amiiin.

 • Abdullah

  20.1.2022 03:33:59

  Yazıyı yazdiran Allah'a şükreder sizin de Ellerinizden öperim. Allah sizden razı olsun. Allah sizleri ve arkadaşlarınızı iki cihanda aziz eylesin.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı