"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

"Çelişki değil mi?”

Ali FERŞADOĞLU
04 Mart 2024, Pazartesi
31 Mart mahalli seçimleri vesilesiyle bir kardeşimiz, “…Anlaşılıyor ki, bu bahar fırtınasında iki harici, iki dahili dört cereyan, herbiri bir maksada göre ve Nurcuların şevkine ve sa’ylerine ilişmek ve ‘yüzlerini dünyaya ve siyasete çevirmek’ istemelerinden kuraklık başladı, inşaallah yakında ref olur.”1 pasajını gönderdi ve “Buna göre bizim siyasetle iştigalimiz bir çelişki değil mi?” diye sordu.

“Nurcuların yüzlerini dünyaya ve siyasete çevirmesi” sözünü doğru analiz ve tahlil etmeli. Burada “maddi dünyadan” tamamen sıyrılmak kastedilmiyor. Nurcular da dünyada yaşıyorlar ve “yüzlerini dünyaya çevirmek” zorundalar! Öyle ise, hangi dünyaya yüzü çevirmeli?

“Dünyanın üç yüzü var. Birinci yüzü, Cenâb-ı Hakkın esmâsına bakar; onların nukuşunu gösterir, mânâ-i harfiyle, onlara âyinedarlık eder. Dünyanın şu yüzü, hadsiz mektubât-ı Samedâniyedir. Bu yüzü gayet güzeldir; nefrete değil, aşka lâyıktır.

“İkinci yüzü, âhirete bakar; âhiretin tarlasıdır, Cennetin mezraasıdır, rahmetin mezheresidir. Şu yüzü dahi, evvelki yüzü gibi güzeldir; tahkire değil, muhabbete lâyıktır.

“Üçüncü yüzü, insanın hevesâtına bakan ve gaflet perdesi olan ve ehl-i dünyanın mel’abe-i hevesâtı olan yüzdür. Şu yüz çirkindir. Çünkü fânîdir, zâildir, elemlidir, aldatır. İşte, hadîste vârid olan tahkir ve ehl-i hakikatin ettiği nefret, bu yüzdedir.”2

Aynen bunun gibi, “yüzlerin çevrilmemesi” gereken; Risale-i Nur’un takip ettiği “yüksek İslâm siyaseti, Kur'ân siyâseti”3 değil, “tarafgir, yalancı, gaddar, menfaat üzerine dönen canavar siyasettir.” Ve, “Kurtuluş siyasetle yoluyla olacak!” deyip, Deccalizm/Süfyanizm, Kemalizmin kurguladığı siyaset metotlarıyla hareket etmek; “dindar siyasalcı/siyasal dinci”lerin peşine takılmak ve ülke yönetimine soyunmaktır! Himmet, gayret, enerji, vakit, nakit ve imkanlarını “husulü meşkuk siyasete” yatırıp heba etmektir. Ve Nebevi şu ikaza kulak vermemektir: "O zamana (Deccalizm/Süfyanizme) yetiştiğiniz zaman, siyaset canibiyle onlara galebe edilmez; ancak manevî kılınç hükmünde i’câz-ı Kur’ân’ın nurlarıyla mukabele edilebilir."4

Dikkat edelim ki, Risale-i Nur, baştan sona Kur’an ve Sünnet-i Seniyyenin içtimai, siyasi ölçüleriyle dolu. Bir müceddid olarak “Risale-i Nur sadece iman dersi değil, içtimai ders de verir.”5 “Şu Münâzârât, hem de siyâset tabiblerine, teşhis-i illete (hastalıkları teşhise) dâir hizmet ile mükellef ve muvazzaftır (vazifelidir).”6 Ve benzeri yüzlerce beyan…

Şu halde, Kur’ân ile Sünnetin bu zamandaki içtimai, siyasi ölçülerini anlamak için yüzümüzü bu yüze çevirmemiz gerekmiyor mu?

Dipnotlar: 

1-Emirdağ Lâhikası, Enst./intr., s. 200.; 

2-Sözler, s. 571.; 3-bknz., İşârâtü'l-İ'câz, s. 84.; 

4-Hizmet Rehberi, s. 54.; 5-Münazarat, s. 46.; 

6-Tarihçe-i Hayat, s. 131.

Okunma Sayısı: 1425
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ömer

  4.3.2024 19:12:31

  Nasılki Üstad; Cumhuriyet için "mânâsız isim ve resimden ibaret olmayan" kaydını düşüyor. Demokratlık için bizlerde o kaydı düşmeliyiz. Risale-i Nur külliyatı bütündür. Fikri birliğimizide ancak böyle sağlarız.Zübeyri çizgimiz bellidir. Hususan oradaki eski tahribatı tamirata başlayan hakikî vatanperverler olan Demokrat namında hamiyetli Ahrarlar (hürriyetçiler), yani hürriyetperverler, Nur ve Nurcuları takdir etmelerine çok minnettarım. Onların muvaffakiyetine çok dua ediyorum. İnşaallah, o Ahrarlar istibdad-ı mutlakı (sınırsız bir baskıyı, mutlak diktatörlüğü, despotluğu) kaldırıp tam bir hürriyet-i şer’iyeye (dinin, şeriatın, İslamın öngördüğü şahane hürriyete) vesile olacaklar.”-Emirdağ Lâhikası, Enst./inter., s. 267.

 • Ali Ferşadoğlu

  4.3.2024 17:36:51

  “Nurcular seçimlerde sadece üstadımızın ölçülerini ortaya koysun. Bir parti veya taraf adı zikretmesin. İktidara destek veren de muhalefete destek veren de böyle yapsın.” diyorsunuz. Yeni Asya 55 senedir zaten Risale-i Nur’un içtimai, siyasi ölçü ve stratejilerini ortaya koyuyor. Mesela, Üstadımızın orijinal ifadelerinden yalnızca dört cümlesi şöyledir: “Meşrutiyet (meşveret, demokrasi), adalet ve Şeriattır.”1 “Vazifemiz siyaseti dine âlet ve dost yapmak”, “Demokratlara mânen ve maddeten yardımcı” ve “Bir dayanak noktası olmaktır.”2 “Eğer ittihad-ı İslamdaki esas olan İslâmiyet milliyeti ki, Türkçülük onun içinde mezcolmuş bir millet olsa; o Demokratın manasındadır. Dindar Demokratlara iltihak etmeye mecbur olur.”3 1-Divan-ı Harb-i Örfî, Enst./intr., s. 23.; 2-Beyanat ve Tenvirler, s. 198, 200, 202.; 3-Beyanat ve Tenvirler, s. 233. * Değerlendirmenizin diğer boyutlarını da nazara vereceğiz; takip edebilirsiniz.

 • HÇeşitcioğlu

  4.3.2024 12:34:51

  " Euzü billahi mineşşeytanı vessiyaset" denecek şartlarda yaşıyoruz.Hangi siyasi hayır iyilik yapıyorsa; Allah yardımcısı olsun.Hangi siyasi görüş; şer kötülük yapıyorsa Allah tövbe ettirip döndürsün ve hayra iyiye yöneltsin demeli. İsim zikretmeden sadece siyasi prensipler zikredilmeli, akla kapı açıp kişi ve gazete zorda bırakılmamalı. Artık siyasetli cemaat algısı ve siyasi menşeli ayrılmalar son bulmalı. Eğer tek bir reyimizle; azami şer azami hayra çevrilecekse o başka.Ehvenşer; taa Hz.Ali' den beri geniş ve emin siyasi bir caddedir, müfritler hariç herkese o yolda yer var.

 • Zekeriyya

  4.3.2024 11:45:11

  Zeynep hanım kardeşim, Allah razı olsun. Artık Nurculuk tarihinden ve R. Nurdan ders alıp, uygulamamız gerekiyor Üstad içtimai konuları işlemiştir Ama siyasi ayrılığı istememiştir. Nasıl imanı meslelerde farklı anlama var, siyasi meslelerde öyle Y. Asya bu anlayışla hareket etmeli. Ümmeti kucaklayıcı olmalıdır Siyasi tecih gölge olmamalıdır

 • Zeynep Taştekin

  4.3.2024 01:47:35

  Nurcular seçimlerde sadece üstadımızın ölçülerini ortaya koysun. Bir parti veya taraf adı zikretmesin. İktidara destek veren de muhalefete destek veren de böyle yapsın. Kim kime destek veriyorsa karşı tarafı seçiminden dolayı suçlamasın. Bakın bu yapıldığı zaman aramızdaki uhuvvet ne kadar artacak.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı