"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Ey nur kardeş! Bilhassa sen dikkat et!”

Ali FERŞADOĞLU
22 Kasım 2023, Çarşamba
Filistinli, bilhassa Gazzeli, Doğu Türkistanlı ve sair masum ve mazlum kardeşlerimiz feryat ediyor: Neredesin ey Müslüman âhî, neredesin ey Türk âhî, nerede?!

Mânâ âleminin güzel hasletleriyle örülmüş “uhuvvet” sulbünden gelen İslam kardeşliği; neseb ve kan bağından gelen kardeşlikten fersah fersah yükseklerde... 

1500 sene önce tesis edilen “yardımlaşma şuûru”nun parlak hüzmeler halinde dünyaya neşreden “Muhacir-Ensar kardeşliği” nerede? Muhacir Müslümanlar, mal-mülk ve varlıklarını Allah rızası için bırakıp Medîne’ye hicret etmemişler mi? Peygamber Efendimiz (asm) 45 Muhacir ve 45 Ensardan olmak üzere 90 Sahâbîyi bir araya getirip maddî-mânevî yardımlaşma ahdi yapmadı mı?Peygamberimiz (asm), “Vücudun herhangi bir organı rahatsız olursa, diğer azalar da ona uykusuzluk ve ateş ile iştirak ederler.”1 ve keza, “Muminler; birbirlerini sevmekte, birbirlerine merhamette, birbirlerine şefkat göstermekte tek vücut gibidir. O vücudun bir organı rahatsız olursa, diğer organlar da acı çekip uykusuz kalır.”2 diye buyurmadı mı? 

İşte, bir uzvumuz olan kardeşlerimizin ayağına bir diken değil; binler diken, sırtlarına hançerler saplanıyor; çoluk, çocuk, bebek, kadın, ihtiyarlar bomba yağmuruna tutuluyorlar? Hastaneleri yerle bir edilmiş!.. Sen dünyada nadir görülen bu vahşeti yapanlara gemilerle gıda, alet, edevat taşıyorsun, her türlü resmi işlemleri yapıyorsun; ürettikleri malları satın alıyor, onları güçlendiriyorsun!? Kardeşlik hukuku bu mu? 

“Ey Türk kardeş! Bilhassa sen dikkat et. Senin milliyetin İslâmiyetle imtizaç etmiş; ondan kabil-i tefrik değil. Tefrik etsen, mahvsın. Bütün senin mazideki mefâhirin İslâmiyet defterine geçmiş. Bu mefâhir, zemin yüzünde hiçbir kuvvetle silinmediği halde, sen şeytanların vesveseleriyle, desiseleriyle o mefâhiri kalbinden silme.”3 Kütüphaneye git, oku; laboratuvara gir, ilim irfan sahibi ol! 

“Ey Nur talebesi! Bilhassa sen gayret et! Zira, İhlas ve Uhuvvet Risaleleri ihsan-ı İlahi tarafından senin omuzuna konmuş! Oku, anla ve yaşa ki, gerçek uhuvveti lisan-ı hal ile de ilan et! Hakiki merhamet, emniyet/güven ve barışı böyle sağlanır…  

Dipnotlar: 1-Buhârî, Edeb, 27.; 2-Cem’ul fevaid el Rudani, Edeb, 7820; Buhârî; Muslim.; 3-Mektûbât, Enst./inter., s. 312. 

Okunma Sayısı: 1582
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı