"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Mihengimiz Risale-i Nur ve şahs-ı manevi olan UM’tir

Ali FERŞADOĞLU
04 Mayıs 2024, Cumartesi
Her hakiki Nur talebesi bilir ki, “iman, ibadet, ahlâk, ukubatta (cezai müeyyidelerde)” olduğu gibi, “Risale-i Nur sadece iman dersi değil, içtimai ders de verir.”1 ve siyasi ölçü ve stratejileri de belirler.

Dolayısıyla “mihengimiz” Risale-i Nur, şahs-ı manevi ve UM’tir. Ki, Bediüzzaman hiçbir şeyi, “Mihenge vurmadan almayınız. Zîra, çok silik söz, ticarette geziyor. Hatta, benim sözümü de ben söylediğim için hüsn-ü zan edip, tamamını kabul etmeyiniz; belki ben de müfsidim veya bilmediğim halde ifsad ediyorum…”2 der. 

Bizim için birinci mihenk, Kur’an ve Sünnet-i Seniyye’nin bu zamandaki içtimai, siyasi ölçülerinde veren Risale-i Nur tefsiridir. Bu ölçü ve stratejiler Beyanat ve Tenvirler’de toplanmıştır. İkinci mihengimiz, “Şüphesiz bu zamanın bir âlimi” olan “şahs-ı mânevî”dir.3 ve onun meşveret kararlarıdır. Neden? Zira, “Eski zamanda değiliz. Eskiden hâkim bir şahs-ı vâhit idi… Şimdi ise, zaman cemaat zamanıdır. Hâkim, ruh-u cemaatten çıkmış, az mütehassis, sağırca, metin bir şahs-ı mânevîdir ki, şûrâlar o ruhu temsil eder.”4

Öte yandan, “Cüzde bulunmayan, küllde bulunur’ kaidesine binaen, her fertte bulunmayan bu gibi şartlar, heyette bulunur.”5 “Cemaatte olan kuvvet, fertte yoktur.”6 “Fert dahi de olsa, cemaatin şahs-ı manevisini karşı sivrisinek kadar kalır.”7 “Şahıs ne kadar güçlü ve dahi de olsa şahs-ı maneviye karşı mağlup düşebilir.”8 “Zaman, şahıs zamanı değil, şahs-ı mânevî zamanıdır. Risâle-i Nur’da sahıs yok, şahs-ı mânevî var…"9 “Meşveret-i şer’iye, sizi öyle şeylerden muhafaza eder. İçinizdeki şahs-ı manevinin fikrini, o meşveretle bildirir.”10 Dolayısıyla “Her meselemizde emir, Risâle-i Nûr’un şahs-ı mânevîsini temsil eden has şakirtlerin (talebelerin) ve sizlerindir. Benim de şimdi bir reyim var. Siz meşveret edin, ben kararınıza uyarım.”11 “Tesanüdümüzden hasıl olan bir şahs-ı manevînin fevkalade ehemmiyet ve kıymeti ve üstadlığı ve irşadı, bize kafidir. Risale-i Nur’un, talimatı dairesinde bize bahş ettiği feyizli makamlara kanaat etmeliyiz.”12 Ve şimdiye kadar da görüldü ki, “bir buz parçası olan şahsiyetini ve enaniyetini şahs-ı manevi, UM havuzuna atmayan erimiş, buharlaşmış, savrulmuş gitmiştir! 

Dipnotlar: 

1- Hizmet Rehberi, Enst./intr, s. 54.; 2-Münazarat, s. 48.; 3-Lem’alar, s. 71.; 4-Sünuhat, s. 51.; 5-bknz., İşaratü'l-İ'caz, s. 13.; 6-Age., s. 162.; 7-Sünuhat, s. 52.; 8-Emirdağ Lahikası, s. 120.; 9-Tarihçe-i Hayat s. 605.; 10-Emirdağ Lahikası, s. 73.; 11-Hizmet Rehberi, s. 175.; 12-Mektubat, s. 27.

Okunma Sayısı: 1054
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı