"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Muktesit siyaseti” takip ile mükellefiz

Ali FERŞADOĞLU
02 Nisan 2024, Salı
AKP iktidarı fikren de fiilen de gösterdi ki, müstebit, baskıcı, zorbadır… Bu adaleti, eğitimi, sosyal barışı ve ekonomiyi çökertmiş! Bir de kendisini “dindar” diye lanse etmesi yok mu!?

Oysa, hakiki mü’min “hak, hürriyet, adalet, meşveret, meşrutiyet, cumhuriyet, demokrasi, şeffaflık, sorgulama, meclis, şura” diyen ve “riyaset-i şahsiyenin” (tek adamcılığın) karşısında olan herkesle bu noktalarda işbirliğine gider.

Ve keza AKP, Makyavelist düşüncenin zebunu olarak sonuç almak için, “yalan propaganda, iftira ve su-i zan kampanyalarıyla” her şeyi mübah görüyor! Oysa, mü’min “başarı, sayı ve sonuç odaklı” değil, “rıza ve hizmet odaklı” çalışır, çalışmalı. Zira, “Cenâb-ı Hakkın rızası ihlâs ile kazanılır; kesret-i etbâ’ ile ve fazla muvaffakiyetle değildir.”1

Gerçekten onlardan bazıları “Bazı noktada şer olsa da ehven-i şerdir. Ehven-i şer ise bir adalet-i izafiyedir. Heyhât! Âlemin her halinde hayr-ı mahz olamaz.”2 Ayrıca, “…Dünkü gün siz o dehşetli ayı ile boğuştuğunuz vakit karılar, çingeneler, çocuklar, itler size yardım ettiklerinden size ayıp mı oldu?”3 Öyle ise bize düşen, siyasette de “muktesid mesleği” ortaya koyan müceddidi siyaseti takip etmektir. O da şudur:

“Mardin cihetlerinde, beni hakka irşad eden bir zata rast geldim. Siyasetteki muktesit mesleği bana gösterdi.”4 Muktesit meslek, sosyal hayatın tabakalarını ihâtâ eden genel bir prensiptir. Namazın her rekâtında tekrarladığımız Fatiha’da geçen “sırât-ı müstakîm”deki “vasat/denge” yoldur. Sırât-ı müstakim ise, “kuvve-i gadabiye, kuvve-i şeheviye, kuvve-i akliye”nin, “şecaat, iffet, hikmetin mezcinden ve hülâsasından hâsıl olan adl ve adâlete işarettir.”5 Yani, “ifrat ve tefritten” uzak, “vasat/denge” yolu, mesleği, metodu. 

“Siyasetteki muktesit meslek” ise, Muktesid ve Hakim ismleri üzere harekettir. Yani, ifrat ve tefritten uzak, adil, dengeli, vasat yolu takiptir. Siyasette i’tidâlli, istikametli yol tercih edilirken, hak olan kendi mesleğinin hukuku da korunmalı ve “Vâcip/farz olan hakkın iltizamı/hakka taraf olma” da sağlanmalı.”6 Haktan, haklıdan yana olmalı, tarafgir olmamalı.

Nasıl ki biz, iman, ibadet, adalet, hak ve hürriyeti anlatmak, faizden, tesettürsüzlükten kaçınmak gerektiğini tebliğ ile mükellefiz; sonuç almakla değil. Siyasette muktesid meslek, hak ve hürriyetlere saygıyı, Ahrar denen hürriyetçileri, hakiki Demokratlar desteklemeyi esas alır. Onlara destek, “siyasette muktesit mesleği” takip etmektir. Ama, önce, “def-i şer celb-i menafi!”

Dipnotlar: 

1-Lem’alar, Enst./intr, s. 134.; 

2-Münâzârât, s. 122.; 

3-Münâzârât, s. 75.; 

4-Bediüzzaman, Beyanat ve Tenvirler, s. 105.; 

5-İşaratü’l-İ’caz, s. 29.; 6- 21. Söz.

Okunma Sayısı: 1100
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Erhan

  2.4.2024 09:19:01

  Adaleti, İyiliği, bilimi, paylaşımı, demokrasiyi, cumhuriyeti güçsüzleştirerek menfaatperest kişiliğin üzerine, pragmatik karakter inşa ederseniz, elbette hukuku yok sayarsınız. Gün gelir kazanmak için her türlü aşağılık işleri mübah görür, hiçbir zaman gerçeklerle yüzleşmek istemezsiniz.

 • Oğuz Yiğiter

  2.4.2024 04:33:29

  Final cümlesi; "önce def'i şer, sonra celb-menafi" işin özeti bu da siyasette muktesıt mesleğin bir parçası. Demekki neymiş 30'ların tek adam rejiminin 2024 versiyonu trk adam rejimi temsilcilerinin Menderes istismarıla ağzını yayarak "cehâpe zihniyeti" diyerek aldatmacalarının bir sonu varmış! Çingeneler ve ayılarla kazanılan netice tek adam müstebit rejiminden kurtulmaya yarıyorsa, bundan niye gocunulurki..?

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı