"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Tahakkümün belâsından kurtulup nasıl ilerleriz?

Ali FERŞADOĞLU
28 Temmuz 2021, Çarşamba
Tahakküm: Zorbalık, istibdat, baskı, diktatörlük, işleri cebren yürütmek, demektir.

Ve tahakküm; yalnızca askerî, idarî, siyasî değildir. Sarî, bulaşıcı hastalıklar gibi intişar eden istibdat, tahakküm-fikrî, siyasî, sosyal, zümrevî her türlüsü-başta fert, aile, toplum ve milletleri zehirlendirir, perişan eder.  

Tabiîki, hepsinin babası “zorba sistem, tek adama dayalı siyasî yönetim” zihniyettir. Bu, anayasadan kanunlara, eğitim sisteminden ekonomiye kadar her yere sirayet eder. 

Devlet yapılanmasında, sistemde, yönetimde baskı var: “Kemalist milliyetçilik anlayışına sahip olacaksınız. Bunları kabul etmeyene her türlü engel var!” der.  

“Ya bendensin veya teröristsin. Seni hapse atarım; canına okurum.” İşte bugün görüldüğü gibi! Bütün bunlar istibdattır, tahakkümdür, baskıdır, rey-i vahiddir, zulmün temelidir.  

Ailevî baskı: Baba anneye, çocuklara zorbalıkla kabul ettirmeye çalışır. 

Anne çocuklara baskı yapar. Meselâ, şu yemeği zorla yiyeceksin, yeme de bak bakalım ne oluyor!” OHAL kanunu zorbalıktır. Ona itiraz etmeyenler zorbalığa boyun eğiyor, demektir.  

Ağabey ve abla “Ben büyüğüm, benim dediğim olacak!” diye kardeşlerine baskı yapar!  

Her türlü tahakkümden, zorbalıktan ancak şer’i meşveretle (ortak akıl, kollektif şuur, birlikte hareket, ilmî, fikrî danışmayı ihya etmek) kurtulabiliriz. Zira, meşveretin hüküm sürdüğü yerde, şüphelerin hükümleri (ve yeri) olmaz; bâtıl/yanlış hak sûretini giymekle fikirleri aldatamaz. 1 

Şeriatin usûlüne göre yapılan meşveret baskı ve tahakkümün belâsından kurtarır. 2 

Meşverette batıl, hak suretini giymekle efkârı aldatmaz. 3 

Asya’nın, İslâm âleminin tali, taht ve bahtının anahtarı meşverettir. 4 

Eğer hürriyeti, meşveret-i şer’iyenin terbiyesine verse, bu milletin eski satvet ve kuvvetini ihya edecektir. Eğer veba-yı ağraz-ı şahsiyeye müsadif olsa /rastlasa; istibdad-ı mutlaka dönecek, o çocuk ölecek… 5 

Dipnotlar:

1- Münâzarât, s. 47. 2- Divan-ı Harb-i Örfi, s. 59. 3- Muhâkemât, s. 32-33. 4-Divân-ı Harb-i Örfî, s. 5. 5- Divân-ı Harb-i Örfî, s. 80.  

Okunma Sayısı: 1088
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Aytekin

  28.7.2021 14:59:24

  Allah cc hem dunyada hem ahırette ıyılıkler ve guzellıkler versın sızlere ınsaallah.

 • Ahmet

  28.7.2021 09:21:00

  toplum en az %60 oranda dinine bağlı ve şuurlu olmayınca siyaset ateşten gömlek oluyor, ancak faiz, yolsuzluk, yoksulluk, adaletsizlik, çevre katliamı gibi karşı konulması gereken çok mesele var. Bozmak kolay yapmak ve korumak ise hiç öyle değil, az sayıdaki hakiki müslümanlar adeta bu dünyanın temizlik elemanları hükmünde ancak dünyayı kirleten çok maalesef. Global ısınmayı geri döndürebilir miyiz artık mesela? Müsilajı yok edebilir miyiz, kuruyan gölleri geri getirebilir miyiz?

 • Halil İbrahim Karahan

  28.7.2021 03:48:55

  Allah razı olsun

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı