"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Vazifemiz demokratlara yardımcı olmaktır

Ali FERŞADOĞLU
26 Şubat 2024, Pazartesi
Samimi, dürüst, feraset sahibi bir Müslüman içtimâi ve siyasi ölçülerini Kur’an ve Sünnet-i Seniyyeden almalı. Bu çıkarımları kendisi yapamaz. O halde, Kur’ân’a sormalı:

“Eğer bilmiyorsanız ilim sahiplerine sorun.”1 diye ilim ehline yönlendirir. İlim ehli kim?

“Verrasihune fil ilmi/İlimde derinlik sahibi…”2, ayetine göre “müçtehid ve müceddidlerdir.” “Muhakkak ki Allah, bu ümmete her yüz sene başında dinini yenileyen bir müceddid gönderir.”3 hadisi de onlara işaret eder. Zamanımızın müçtehid ve müceddidi kimdir? “Risale-i Nur, bu zamanın müceddididir.”4 Risale-i Nur sadece iman dersi değil, içtimai ders de verir.5 Özellikle Eski Said Dönem Eserleri, Lâhikalar, bu zamandaki içtimai, siyasi “ölçülerini” ortaya koyar. Birkaçı şöyledir:

İnsanlığı mahveden, istibdadat, tek adam ve müstebit zümre yönetimi asla desteklenemez: “İstibdat, zulüm ve tahakkümdür.”6 “İstibdat ne şekilde olursa olsun, meşrûtiyet libası giysin ve ismini taksın; rast gelsem sille vuracağım.”7 “Riyaset-i şahsiyenin kat’iyen aleyhindeyim.”8 “Tedenninin mühim bir sebebi: Bazı rüesa ile haksız olarak millete fedakârlık iddia eden sahtekâr hamiyetfüruşlar (gayretkeş, hamiyetli görünmeye çalışan) veya velayeti dava eden (evliyalık iddiasında olan) ehliyetsiz bazı müteşeyyihlerdir...”9 “Meşrûtiyet ile sû-i istimâlâtın ekser yolları münsed (setlenmiş, kapalı) olur; istibdatta ise açıktır.”10 “Reisleriniz malınızı ceplerine indirip hapsettikleri gibi, akıllarınızı da sizden almışlar veya dimağınızda hapsetmişler.”11

AKP iktidarının ve tek adam rejiminin bu müstebit olduğunu herkes yaşayarak da görüyor! O halde ne yapmalı?

“Meşrutiyet, adalet ve Şeriattır.”12 “Vazifemiz siyaseti dine âlet ve dost yapmak”13 “Demokratlara mânen ve maddeten yardımcı”14 ve “Onlara bir dayanak noktası olmaktır.”15 

Dipnotlar:

1-Nahl Suresi, 43.; 2-Al-i İmran Suresi, 7.; 3-Ebû Dâvûd, Melâhim, 1.; 4-Barla Lahikası, Enst./inter., s. 103.; 5-Hizmet Rehberi, s. 54.; 6-Divan-ı Harb-i Örfî, s. 23.; 7-Age., s. 40.; 8-Eski Said Dönemi Eserleri, Nutuk, s. 196.; 9-Münazarat, s. 55.; 10-Age., s. 39.; 11-Tarihçe-i Hayat, s. 77.; 12-Divan-ı Harb-i Örfî, s. 23.; 13-Beyanat ve Tenvirler, s. 198.; 14-Age., s. 200.; 15-Age., s. 202.

Okunma Sayısı: 1187
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ömer

  26.2.2024 16:17:14

  Demokratlara manen ve maddeden yardımcı olmakla üstad burda kastettiği partiler değil herhalde. ( AP, CHP,DP vesaire)Yanılgı burda başlıyor galiba Açarmısınız!?.

 • S.topuz

  26.2.2024 16:10:09

  "Reisleriniz malınızı ceplerine indirip hapsettikleri gibi, akıllarınızı da sizden almışlar veya dimağınızda hapsetmişler.” Tarihçe-i Hayat, "Mebus hürdür, hiçbir tesir altında olmamak gerektir! (Bediüzzaman)"...Eyyy Meclis-i Mebusan! Duyun, gerçekten aklınız kimlerin cebinde olabileceğine dikkat edin! Kabul edenler? Etmeyenler?... Kabul olmuş(mu)dur!?... "...Mebusların vazifesi, o ahkâm ve hukuku sû-i istimal etmemek ve bazı kadı ve müftülerin hilelerine meydan vermemek için bazı kanunları yapmak, etrafına sur etmektir. Aslın tebdiline gitmek olamaz; gidilse, intihardır.(Bediüzzaman)"

 • Arda Yıldız

  26.2.2024 12:58:23

  Demokrat partiye oy verelim hatta maddi manevi destek verelim. Peki demokrat parti döneminde işlenen suçların hesabını kim verecek? Bugün Tansu Çiller dönemi yolsuzlukla, faili meçhulle, ekonomiyi batırmakla anılıyor. Doğru da. Peki biz kime oy ve destek verdiğimizi biliyor muyuz? Bence Rahmetli Menderes ve Süleyman Demirel şahsen güvenilir insanlardı. Sırf onların mirasında oturuyorlar diye demokrat partiye kayıtsız şartsız destek verilmemeli.

 • Zeynep Taştekin

  26.2.2024 00:08:09

  Biz Demokrat partiye dayanak oluyoruz da onlarda bir kıpırdama yok maalesef. Adnan Menderesi, Süleyman Demireli iktidara getiren merkez sağ seçmen bugün Erdoğana oy veriyor. O seçmeni geri kazanmak için yapılması gerekenleri bir tek Demokrat parti yönetimi görmüyor. Gerçekten anlamıyorum. Kemalist söylemlerle merkez sağı nasıl toparlamayı düşünüyorlar. Ben kaç seçimdir bu defa olacak diyorum ama her seçimde Demokrat partinin oyu geriye gidiyor. Biz destek verelim ve veriyoruz da ama onlar da bir şeyler yapsın artık.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı