"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yeni Asya Bediüzzaman’ın gazetesidir

Ali FERŞADOĞLU
28 Ocak 2020, Salı
Üstadımız Bediüzzaman Said Nursi’nin ömrü, sürgün, mahkeme ve hapishanelerde geçen bir destandır.

Tarihçe-i Hayatı yüzlerce destansı örneklerle doludur. Hakkında idam kararlan verildiği, her türlü ihanet plânlarının sergilendiği o korkunç ve karanlık dönemlerde bile asla ye’se düşmemiştir. Gittiği her yere “dâvâ aşkı”nı, ümidi, şevki götürmüş, hamiyetleri alevlendirmiştir. Risale-i Nur’daki şevk, hâdiselerle gelen, hâdiselerle giden bir şevk değildir. Belki, şevk-i dâimîdir. Ondan dinleyelim:

“Evet, evet... Sivrisinek tantanasını kesse, balarısı demdemesini bozsa, sizin şevkiniz bozulmasın, hiç teessüf etmeyiniz.”1

1999 Depremi için de ‘İlahî ikaz’ dediğimiz için mahkeme yollarındaydık. Mehmet Kutlular Ağabeye kasten 2 sene 1 gün ceza verdiler. “Sözümün arkasındayım!” dedi ve yurtdışında olduğu halde geldi izzet ve şerefiyle hapis yattı.

Yeni Asya tarihi böyle yüzlerce örneklerle doludur… Zira, Nur Hareketi ve ana gövdesi Yeni Asya Deccalizm/Süfyanizm ve bunların kolları “ifsat, ahlâksızlık, dinsizlik, mason komiteleriyle” mücadele ediyor. Cemaatimiz ve Yeni Asya inayet altında!

“Kardeşlerim, hiç merak etmeyiniz. Kat’i kanaatim geldi, bizler bir inayet altında, gayet ehemmiyetli bir hizmette ve ihtiyar ve iktidarımız haricinde bir dest-i gaybî tarafından istihdam ediliyoruz.” 2 

“Sakın, sakın, hiç kederlenmeyiniz, merak etmeyiniz, hem telaş etmeyiniz, hem bana acımayınız. Şeksiz şüphesiz, inayet-i İlahiye perde altında bizi muhafaza etmekle, “E’SA (E, Arapça ayn şeklinde okunacak) ENTEKRAHU ŞEY EN VE HUVE HAYRULEKUM/Umulur ki hoşlanmadığınız birşey sizin için daha hayırlıdır. (Bakara Sûresi: 216.) âyetine mazhar etsin…

Ve Yeni Asya’ya “sebat, metanet, sadakat ve istikametle” bağlı-okuyucusundan yazanına-herbir ferdi, Üstadı gibi haykırır: “Saçlarım adedince başlarım bulunsa, her gün biri kesilse, bu hizmet-i imaniyeden çekilmem.” “Dünyayı başıma ateş yapsanız, hakikat-i Kur’âniyeye fedâ olan bu başı zındıkaya eğmem.”3

Yeni Asya, böyle bir hak ve hürriyetler kahramanı Bediüzzaman’ın gazetesidir, başını eğemez…

“Onların o planları da yine akim kaldı…” 4

Bu da diğerleri gibi akim kalacak inşallah. Zira, bu hep böyle tecelli ede gelmiştir…

Son sözü, bütün müjdeli ihbaratı doğru çıkan Üstadımızdan dinleyelim: “Evet, ümitvar olunuz! Bu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sadâ İslâm’ın sadâsı olacaktır!”5 

Dipnotlar:

1- Bediüzzaman, Münazarat, s. 9.

2- Emirdağ Lâhikâsı, s. 25

3- Bediüzzaman, Tarihçe-i Hayat, s. 701

4-Bediüzzaman, Emirdağ Lâhikâsı, 64.

5-Bediüzzaman, Tarihçe-i Hayat, s. 133

Okunma Sayısı: 1315
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Feyzullah Ayhan

  28.1.2020 18:45:56

  50 senedir bu camianın içindeyim ve Yeni Asya ceridesinin okuyucusuyum.Hiç yanıltmadı.Biz de bir dakika bile olsa yerimizden başka yerlere meyl etmedik ve etmeyeceğiz inşaallah.Bu camiaya mensubiyetle çok baskılara şiddete,haksızlıklara maruz kaldık ama yılmadık karınca kararınca çabaaldık Allah bilsin yeter zira bize onun rızası lazım.Yeni ASYA MENSUBİYETİ BİR TİRYAKİLİKTİR RABBİM BU TİRYAKİLİĞİMİZE DEVAM İÇİN GÜÇ VERSİN İNŞAALLAH.

 • Abdulkadir Turan

  28.1.2020 17:25:33

  Yeni Asya;Risale-i Nur'un medyadaki dili olma hasebiyle,Üstadımızın,bize emanet olarak bıraktığı büyük bir miras olma hüviyetini taşımaktadır.Dolayısıyla;Dâvânın hak ve hukukunu savunan ve 7'den 70'e her kesime hakikatleri haykıran bu güzide gazeteye,hepimizin sahip çıkması gerekmektedir.

 • Mürsel

  28.1.2020 13:36:10

  Evet.Öyleyse Bediüzzaman'a layık yayın yapalım.Haksızlıklar karşısında susmayalım! Kamu/şahsı manevi hukukunu öne çıkarıp ehemmiyet verelim.Allah'ın rahmet ve mağfireti üzerimize olsun eyy cemaati nuriye!

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı