"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Zalimleri destekleyenlerin hâli ne olacak?

Ali FERŞADOĞLU
22 Mart 2024, Cuma
İstibdat; hak ve hürriyetlerin olmadığı baskıcı yönetim biçimidir. Bu despotizmde işler hukuk ve adalete göre değil, keyfilikle yürütülür. Yolsuzluk, hırsızlık, rüşvet gibi her türlü suistimal ve istismarlara gayet müsait bir zemindir.

AKP ve lideri istibdadın tüm özelliklerini taşıyor! Ki, adına “Türk tipi!” denen ucûbe “Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi’nde, “kanun yapma/ yasama/ KHK, yürütme/ icra ve yargı (kontrol)” tek kişi olarak onun elinde! İstibdat olan yerde adalet, eğitim, hak ve hürriyetler ve ekonomi de çöker! 

Ekonomiden biri iki örnek verelim: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Emekli aylığı 66 liradan 10 bin liraya, nereden nereye” diye övünürken, Prof. Dr. Aziz Çelik, Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığı’nın verilerinden hareketle yaptığı hesaplamaya göre emeklilerin ezici çoğunluğunu ilgilendiren en düşük işçi emekli aylığı Aralık 2002’de asgari ücretin yüzde 139’u kadar iken bu yıl asgari ücretin yüzde 59’una geriledi. Emekli aylıkları 2002’deki düzeyini korusaydı bu yıl 23 bin lirayı geçecekti. Buna göre en düşük işçi emekli aylığından 13 bin 633 lira eksik.”1 Bu bir zulüm değil mi?

Diğer basit bir hesaplamayla herkes fena halde soyulduğumuzu anlayabilir: 2003’te 200 tl=143 dolar, 2009’da=135 dolar, 2023’te=10 dolar, 7.3.2024’te=6 dolar!.. Yani, olan şu: “Reisleriniz malınızı ceplerine indirip hapsettikleri gibi, akıllarınızı da sizden almışlar veya dimağınızda hapsetmişler.”2 Ve bu da bir zulümdür! Ve bu ya kasıtlı, teammüden yapılıyor veya beceriksizlikten! Her iki halde de felaket!

Peki, bu müstebit, zalim, yolsuz iktidarı “iltizamen, iltihaken, fiilen” alkışlayan, halâ mazeret uyduranların hâli ne olacak? Harp boğuşmalarına “Değil taraftar olmak veya merakla o cereyanları takip etmek ve onların yalan, aldatıcı propagandalarını dinlemek ve müteessirane mücadelelerini seyretmek, belki o acip zulümlere bakmak da caiz değil. Çünkü zulme rıza zulümdür; taraftar olsa, zalim olur, meyletse ‘Zulmedenlere en küçük bir meyil dahi göstermeyin; yoksa Cehennem ateşi size de dokunur.’3 (mealindeki) ayetine mazhar olur.”4 Zulme kalben meyil böyle olursa, ya fiilen iştirakin sonucu ne olur? 2003’ten beri toplumu aldata gelen AKP farkında mı? Peygamberimiz, “Bizi aldatan bizden değildir.”5 Peki, aldanan, aldatan kimdendir?

Dipnotlar: 

1-Yeni Asya, 06 Mart 2024.; 

2-Münâzârât, s. 104.; 3-Hûd Sûresi, 113.; 4-Kastamonu Lahikası, s. 160.; 

5-Müslim, Îman, 164.

Okunma Sayısı: 2384
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Emin

  22.3.2024 17:55:07

  Eski medreselerde beş-on seneye mukabil, inşâallah Nur medreseleri beş-on haftada aynı neticeyi temin edecek ve yirmi senedir ediyor. Ve hem hükûmet ve millet ve vatan, hem hayat-ı dünyeviyesine ve siyasiyesine ve uhreviyesine pek çok faidesi bulunan bu Kur'an lemaatlarına ve dellâlı bulunan Risale-i Nur'a değil ilişmek, tamamıyla terviç ve neşrine çalışmaları elzemdir ki; geçen dehşetli günahlara keffaret ve gelecek müdhiş belalara ve anarşistliğe bir sed olabilsin. (Emirdağ Lâhikası 1, s. 249)

 • S.topuz

  22.3.2024 15:22:29

  Eğer bu yanlış gidişatlara bi "DUR" demez veya diyemez isek, çok daha büyük felâketlere kapı açmış oluruz Allah muhafaza! Allah c.c sonumuzu HAYIRLI eylesin, basîret ve ferasetimizi ziyade etsin inşaallah, hata ve kusurlarımızı da afedip, hayırlara tebdil eylesin, Amiiin.

 • Hakan

  22.3.2024 11:44:47

  1 yıl önce önemli 1 deprem yaşandı. İbret alalım

 • Erhan

  22.3.2024 03:27:27

  Zulm ile abad olanın sonu berbat olur. Zulme rıza gösteren, dilsiz şeytan olur. Zulme taraftar olan, zalim olur. Bunlar birbirleriyle her zaman bir takım olur, birbirlerine tamamlarlar. ebedi hayatı ve mahkemeyi Kübra‘yı hesaba katmazlar. Çünkü gözleri var görmez, kulakları var duymaz, kalpleri var inanmazlar. Görelim Mevla neyler neylerse güzel eyler.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı