"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Lezzet kapıcısı: Kuvve-i zaika

Cenk ÇALIK
09 Mayıs 2022, Pazartesi
İktisat Risalesinin ikinci nüktesi:

“Fâtır-ı Hakîm, insanın vücudunu mükemmel bir saray suretinde ve muntazam bir şehir misalinde yaratmış.”1 ifadesiyle başlar. Küçük bir kâinat olan insanın, saray ya da şehre benzetilmesi cay-i dikkattir. Nükte iki esmayla başladığına göre ana fikrin bu esmalar çerçevesinde verileceği anlaşılır. Her cüzün benzersiz (Fâtır) ve hikmetli, yararlı (Hakîm) yaratılması insanın kıymeti üzerinde düşünmeye davettir.

İnsan mükemmel bir saraydır. Hücreleri oda olarak düşünebiliriz. En büyük saray bile birkaç bin odadan oluşurken, 100 trilyon odalı insan sarayının mükemmelliği fevkaladedir. Ayrıca her oda yani hücre dünyanın en gelişmiş şehrinden daha muntazamdır. Organel adı verilen yapılar hücrelerde bütün gerekli işleri yapar. Protein sentezi, enerji üretimi, sindirim, madde taşınması, hücre bölünmesi, salgı maddelerinin salgılanmasını; ribozom, mitokondri, lizozom, endoplazmik retikulum, sentrozom ve golgi aygıtı gibi organellerin marifetiyle gerçekleştirilir.

Bu girişten sonra dilimizin fonksiyonu nazara verilerek vazifesi hatırlatılır. Mideyle mukayese edildiğinde kapıcı olması elzemdir. Efendilik midenin işidir. Bu tasnif, nefis ve lezzet üzerine kurulu gıda sanayisinin amacına tezat teşkil eder. Bir örnekle anlamaya çalışalım. Çikolata gibi lezzetli bir gıdayı niçin yeriz? Sağlık veya iktisat için mi? Yoksa lezzet için mi? Cevabını biliyoruz değil mi?

Peynir, yumurta gibi besleyici gıda ile baklavanın mukayesesi mevzuyu iki kere iki dört edercesine izah eder. Peynir, yumurta daha besleyici ve on kat daha ucuzdur. Baklava ise daha lezzetlidir. Yarım dakikalık bir hatır için lezzeti takip etmenin maddi ve manevi neticeleri olacaktır.

En başta lezzete alışan kişi o lezzete zamanla bağımlı hale gelir. İsrafla şekillenen hayatında bereketin kalkması da sürpriz olmayacaktır.

Çocuklarımızı düşünelim mi? Ne yemekten hoşlanıyorlar? Hamburger, patates kızartması, kola mı? Bakliyat, çorba gibi ev yemekleri mi? Evlatlarımızın bu sağlıksız, zararlı ve yüksek kaloriyle beslenmesi sağlıklarını, para ihtiyaçlarını, sosyal ilişkilerini, aile hayatını nasıl etkiliyor?

Mevzunun en can alıcı noktası da bu zararların sadece maddî ve dünyevî hayatıyla sınırlı olmamasıdır. Kişinin fikir, şükür, tefekkür, uhrevî hayatı da menfi yönde etkilenir. Anlık bir lezzetin tadını çıkarırken yediğini sindirmekle meşgul olan kişi en yüksek hakikat olan imana mesai harcaması pek mümkün olamaz.

Lezzetin peşinde koşanın fikir dünyasında yemekten başka ne vardır?

Bu dehşetli planın akim kalması için dil kapıcı seviyesinde kalmalıdır. Aksi takdirde hâkim olduğunu zannederek önce mideyi, sonra vücudu ve nihayet ruhu karıştıracaktır. Yapılacak bellidir: İktisat ve kanaat.

Üstelik böylece hakiki iştahı kaybetmediğimiz için alacağımız lezzet de daha fazla olacaktır. 

Oysaki iktisat eden tek türle yetinerek daha fazla lezzet alır. Üstadın: “Evet bir fakirin, kuru bir parça siyah ekmekten açlık ve iktisat vasıtasıyla aldığı lezzet, bir padişahın ve bir zenginin israftan gelen usanç ve iştahsızlık ile yediği en a’lâ baklavadan aldığı lezzetten daha ziyade lezzetlidir.”2 ifadesi lezzetteki temel kriterin iktisat ve açlık olduğunu anlamamızı sağlar vesselâm.

Dipnotlar: 

1-Lem’alar, s.250; 2-Lem’alar, s.254-255

Okunma Sayısı: 1457
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  9.5.2022 21:45:18

  Ahirzamanın eşhas- ı Müthişeleri, ihzar ettikler "TÜKETİM TOPLUMU"NUN arzu istek, zevk sefa ihtiyaç ve duygularını, kendi menfaatleri muvacehesinde, ama toplumun ve avamın aleyhine devamlı olarak teşvik edip kolaylıklar sağlayarak ziyadeleştirmektedir. İktisad eden bereket bulur, İKTİSAD eden DECCALIN DAMINA( tuzağına) düşmez ".buyuran Habibullah (asv), içinde bulunduğumuz EKONOMİK KRİZİN de yegane çaresini bize müjdeliyor. Hem toplum olarak, hemde DEVLET olarak! Bize sadece tavsiyelere ve emirlere uymak düşüyor. Allah yar ve yardımcımız olsun inşaallah.

 • Said Yüksekdağ

  9.5.2022 09:11:48

  Allah razı olsun Cenk Abi. Yine istifade ettiğimiz bir yazı kaleme almışsınız. Evet, insanın yediği şeyler maddi hayatına etki ettiği gibi manevi hayatına da etki ediyor. Bu yüzden yediğimiz içtiğimiz şeylere dikkat etmeliyiz. Ayrıca iktisat ve kanaate de dikkat çekmeniz yerinde olmuş. Zira insan israftan gelen usançla yediği nimetlerin kıymetini tam anlayamaz. Rabbim kaleminize kuvvet versin.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı