"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İş yapanları tebrik

Faruk ÇAKIR
27 Mart 2021, Cumartesi
Büyük şehirlerin dertleri de büyük oluyor.

Hele hele, virüs salgınından sonra büyük çoğunluk bir bakıma gönüllü olarak eve ya da mahallesine hapsoldu. Meselâ İstanbul gibi her yanı tarihî eserlerle dolu bir şehirde yaşadığı halde komşu ilçeyi görmeyenler bile vardır. Şu an için salgın tedbirleri sebebiyle mümkün olmasa da, hayatın normale döndüğü günlerde belediyeler İstanbul’u İstanbul’da yaşayanlara tanıtsa büyük bir hizmet etmiş olurlar.

Açılan bir sergiyi ziyareti vesilesiyle Üsküdar’a gidince İstanbul’un kıymeti bilinmeyen bir hazine olduğunu bir defa daha hissettik. Ahşap ustası Suat Yazıcı’nın “Ağaçla Bir Ömür” adlı sergisi Üsküdar Belediyesi’nin “Nev Mekan” adlı tesislerinde açılmış. 

Sergiden önce “Nev Mekan”dan bahsetmek icap eder. “Nev Mekan” esasında herkese açık bir kütüphane. Bu hizmeti dolayısıyla Üsküdar Belediyesi’ni bir değil bin defa tebrik etmek lâzım ve ediyoruz. Şunu en başta ifade etmek gerekir ki ‘en büyük düşman’ımız cehalet olduğuna göre ve bu ‘cehalet’i mağlûup etmenin yolu da ‘kitap okuma ve eğitim’den geçiyorsa bu yolda atılan her adım tebriki ve teşekkürü hak eder. Kitap okumayı teşvik eden her çalışma desteklenmelidir. 

“Nev Mekan Sahil” Üsküdar Belediyesi’nin iştiraki olan “Kentur” eliyle işletiliyor. Tesisteki ‘kafeterya’ kitap dostlarına makul fiyatlarla hizmet veriyor. Gönül ister ki kitap okuyanlara hizmet ücretsiz olsun, ama elbette bu da bir imkân meselesi. Elbette benzer çalışmalar yapan ve gençlerin kitap okumasını teşvik eden çok sayıda belediye var ve bu vesileyle hepsine teşekkür ediyoruz. Aynı zamanda bütün belediyelerin bu hususta birbiriyle yarışmasını da arzu ederiz. ‘Kaldırım taşları’nı değiştirme hususundaki ‘israf’ yarışına son verilip ‘kitap ve kütüphane yarışı’ yapılsa çok iyi olur ve öyle de olmalıdır. 

Tabiî ki bu tebrikten sonra bir ‘tenkit’i de yapma durumundayız. “Nev Mekan Sahil”in hemen arkasında, belki 200 metre yakınında üç adet çeşmenin atıl ve bakımsız bir vaziyette olduğunu ve bu üç çeşmeden su akmadığını gördük. Peki, bu tarihi çeşmelerden su akıtılması çok mu zor ya da ihtiyaç değil mi? Üstelik, Üsküdar Belediyesi daha önce benzer çalışmalar yapmış ve çoğu tarihî çeşmeden su akmasını sağlamıştı. Unutmayalım, ‘Su akmayan çeşme olmaz.’

“Nev Mekan Sahil”in alt katındaki “Ağaçla Bir Ömür” ahşap sergisini ziyaretimiz esnasında da yine ‘dertler’imiz gündeme geldi. Ahşap ustası Suat Yazıcı, 40 yıl boyunca yaptığı nadide eserleri sergilemiş ve bu eserlerin korunup yeni nesillere ulaştırılmasını temenni ediyor. Suat usta, hem mektepli hem de alaylı bir sanatkâr. ‘Ağaç İşleri Öğretmenliği’ bölümünden mezun olmuş, ama hiç öğretmenlik yapmamış. Genç yaşta başladığı ahşap işlerini ilerletmiş ve çalışmaları bu sergiyi meyve vermiş.

Başka pek çok sanatkâr gibi o da ‘çırak’ bulamamaktan haklı olarak yakınıyor. ‘Kesintisiz eğitim’in çıraklık yolunu kapattığından bahseden Suat Yazıcı usta, anne babaların sahip oldukları mesleklerini çocuklarına öğretmesinden yana. Böyle olursa sanat da sanatçı da yaşar diyor. Aksi halde sanatın ve sanatçının geleceği pek de umut verici değil.

Keşke her belediye kitap, kültür ve eğitim hizmetlerine destek olsa da her gün onları tebrik etsek...

Okunma Sayısı: 1137
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Muhammed

  27.3.2021 09:09:50

  Bizde hem sizi hemde Üsküdar belediyesini tebrik (Bu konuda)ediyoruz Faruk Bey Bu tip mekanlar gerçekten takdire şayan Hilmi Bey çok güzel bir mekan kazandırmış Uskudara Gençlerimiz için özellikle çok sevindim Faruk Bey Bir tenkitte ben yapsam acaba bu takdirden sonra münasib olurmu?Hilmi Beyin ve sizun hoşgörünüze siginarak paylaşayım Üsküdar,Fatih,Eyüpsultan Istanbul'umuzun hatta dünyanın en tarihi yerlerinden birisi gozbebegimiz keşke buralara çok katlı devasa avm ler yapılmasa hatta gölgesinden bile imtina edilse Belediye binası ve yanındaki avm Üskudar'imiza hatta Istanbul'muza hiç yakışmadı olan olmuş maalesef. Hilmi Bey bu yazımi okuyabilsenizde en azından bundan sonrası için musade etmesiniz bu tip çok katlı dev yapılara Gecemiz Hayr üzre olsun Efendim

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı