"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

"İLK YAZI"yı hatırlamak

H. Muharrem OKUR
15 Mayıs 2021, Cumartesi
Bizim cezaevi hizmetlerimiz 2004 yılında başladı. Bir süre ailemle birlikte hizmet ettik. Bir süre sonra hizmetler genişledi. Şu anda bulunduğumuz YENİ ASYA KÜLTÜR MERKEZİNE hizmetlerimizi taşıdık. Benim ve Üniversite öğrencileriyle birlikte MEDRESE-İ YUSUFİYE Ekibimizle hizmetlerimiz devam etti.

O yıllarda hizmetlerimizi daha geliştirmek üzere Yeni Asya’dan köşe istedik. Uygun görüldü. İlk yazımız, İLK YAZI başlığı ile yayınlandı ve çok güzel ilgi gördü.

Bu tarihten itibaren bu köşe bir çeşit hizmetlerimize öncülük etti. Hizmetlerimiz daha da arttı. Ekibimize Türkiye çapında gönüllü katılımlar oldu. Bu günde katılımlar devam ediyor. 

Maalesef KARANLIK BİR EL 15 Temmuz 2016 tarihinden sonra hizmetlerimize bir darbe vurdu. Cezaevlerindeki mahkûmların keyfiyeti büyük oranda değişti. Bir süre hizmetlerimizin duraklamasına sebeb oldu. Sonra, yeniden bizden mektupla ve mahkûm yakınları yoluyla RİSALE-İ NUR KÜLLİYATI ve diğer yayın talepleri çok arttı.

Cezaevlerinde hizmetlerimizle ilgili gelişmeleri köşemizde duyurduk. O zaman köşemizin ismi “Medrese-i Yusufiye” idi.

Bu konuda Yeni Asya’nın sayılarına internetten bakılınca çok sayıda makaleye ulaşılabilir. Bu makalelerimizde görülecektir ki Risale-i Nur'daki "Çünki biz hizmetkârız. Risale-i Nur'un vazifesi, imanı kuvvetlendirip kurtarmaktır. Dost ve düşmanı tefrik etmeyerek, hizmet-i imaniyeyi hiçbir tarafgirliğe girmeyerek yapmağa mükellefiz." (Şuâlar) hakikat muvacehesinde isteyen herkese bizim yayınları gönderdik. Bu günde aynı şekilde devam ediyoruz.

Gözden kaçırılan bir husus daha var ki; Cezaevi hizmetleri başlangıç tarihi 2004 yılı. 2016 Temmuz ayından çok önce. Bu konuyu özellikle vurgulamak için 14 Nisan 2013 tarihli İLK YAZI isimli makalemizi yeniden yayınlama ihtiyacı hissettik.

İLK YAZI

(14 Nisan 2013) 

Allah nasip ederse, haftada bir olmak üzere bu köşede sizlerle beraber olacağız.

Köşemizde yer alacak konular -köşemizin isminden de anlaşılabileceği üzere- cezaevleriyle ilgili olacak. Uzun yıllar boyunca bize gelen ve hâlâ da gelmekte olan mektupları bazen aynen, bazen mânâ itibariyle bu köşede yayınlayacağız.

Bazen bu konularla alâkalı sizlerin de görüş ve tavsiyelerinize başvurup, bölgemizdeki bazı cezaevlerini sizlere tanıtıp, buralarda yapılabilecek “iman kurtarma hizmetleri”ni nasıl yürütebileceğimizle ilgili kanaatlerinizi isteyeceğiz.

Zaman zaman da başta Risale-i Nur olmak üzere, yayınlarımızın cezaevlerinde vesile olduğu inkişaf öykülerini sizlerle paylaşacağız. Yine cezaevlerindeki mahkûmlara yönelik tanıtım çalışmalarının nasıl yapılabileceğiyle alâkalı fikir alış verişinde bulunmayı çok isteriz. Bizler de elimizden geldiğince Üstadımızın cezaevlerine olan özel ilgilerinin sebeplerini araştırıp vardığımız sonuçları sizlerle aktaracağız.

Çocuk ıslâh evleri ile çocuk cezaevleri arasındaki farkları izah edip çocuk cezaevlerindeki gençlere nasıl hizmet götürebileceğimizi sizlerle istişare edeceğiz.

Şimdi sizlere cezaevi hâlet-i ruhiyesini yansıtan küçük bir mektubu aktarıyoruz:

MEKTUP

“Esselâmü aleyküm Muharrem Abi;

Öncelikle selâmlar eder, Allah’tan afiyetler dilerim. Göndermiş olduğunuz kitaplar, seccade vs. malzemeler için ne kadar teşekkür etsek azdır. 

Kıymetli Muharrem Abi, cezaevinde kalmakta olan arkadaşımdan mektup aldım, sizden bahsetmiş, benim için size yazmış. 

Ben 3 aydır buradayım. Şu an buranın oturmuş bir düzeni yok, bana gönderdiğiniz dergilerden isterseniz bana gönderirken 20-25 adet kadar yollarsanız ben onların diğer koğuşlara dağıtılmasını talep ederim. 

(Son mektuplardan.)

NOT: Ramazan Bayramınızı tebrik eder, hayırlı başlangıçlara vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ederim.

Okunma Sayısı: 1704
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ozan Kaya

  15.5.2021 12:03:56

  Muharrem ağabey Allah hizmetinizde daim eylesin, inşaAllah. Ayinenin, güneşten gelen ışığı karanlık odalara aksettirmesi misali; sizde risale-i nur’ları karanlıkta kalmış gönülleri ışıklandırıyorsunuz, MaşaAllah.

 • Sezai MUMCU

  15.5.2021 11:28:00

  Bu, Ahirzamanin KUR'AN namina kudsî tecdid/müceddidlik davasinin bir parcasi olan mahrumiyete mecbur birakilanlara - aralarinda ayirim yapmaksizin- hizmet etmeyi Risaleler üzerinden bizzat davayi baslatan merhum ve muazzez Üstadimiz Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinden talimat alan Nesl-i Ati tam ittifak ve ihlas ile bu vazifeyi omuzlamasi Dünya'da emsali görülmemis bir hizmettir. Artik Dünya'nin herbir yaninda yüzlerce milyon NURCULARIN destek ve dualariyla bu hizmet tarzi da Dünya'yi fethedecektir insaallah. Tarihce-i Hayatin Önsöz Alimi hakli cikti NUR TALEBELERI insanliga örnek ve önder olacaklardir. Asya'nin candamari Anadoludan dünyaya yayilan NURLAR sayesinde...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı