"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Kardeşlik hakları

Hüseyin Topuz
14 Ekim 2020, Çarşamba
Aynı anne ve babadan dünyaya gelen çocuklara kardeş denir. Bizim bu konuda anlatmak istediğimiz dine özgü kardeşliktir.

Çünkü Kur’ân-ı Kerîm’de “Unutmayınız ki ancak mü’minler kardeştirler” 1 buyurulmaktadır. Cenâb-ı Allah, bütün mü’minleri ve mü’mineleri birbirine kardeş kılmıştır. Bu da Müslümanlara karşı kardeşlik hukukuna uymak mecburiyeti ortaya koymaktadır. Bunda hiçbir Müslümanın istisnaî bir konumu yoktur. Cenâb-ı Allah, “Mü’minler ancak kardeştirler.” 2 buyurmaktadır. Peygamber Aleyhisselâtüvesselâm Efendimiz ise şöyle buyurmuştur: “Müslüman Müslümanın kardeşidir.” 3 Evet, bizi birbirimize kardeş yapan Cenâb-ı Allah’a hadsiz hamd olsun şükür ve duâlar olsun.

Burada önemli olan nokta, “kardeş olmanın lâzım gelenleri nelerdir?” sorusunun altında yatmaktadır. Bu soruya Peygamber Efendimizden (asm) cevaplar arayalım: “Îmân etmedikçe Cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de (kâmil mânâda) îmân etmiş olmazsınız.” 4 Diğer bir hadîs-i şerif ise şöyledir: “Hiçbiriniz kendisi için sevdiğini (istediğini) Müslüman kardeşi için de sevmedikçe (kâmil manada) iman etmiş olamaz.” 5 Bu hadîs-i şerifte, Müslümanın kendisi için istediği güzel şeyleri kardeşi için de istemesinin, olgun anlamda bir imana ulaşmak için gerekli olduğu ifade edilmiştir. Başka bir hadîsi şerif şöyledir: “Müslüman Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu (zalime) teslim etmez. Kim Müslüman kardeşinin bir ihtiyacını giderirse Allah da onun bir ihtiyacını giderir. Kim Müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, bu sebeple Allah da onu kıyamet günü sıkıntılarının birinden kurtarır. Kim bir Müslümanın bir kusurunu örterse, Allah da kıyamet günü onun kusurunu örter.” 6

Ne güzel bir hadis-i şerif değil mi?

Nasıl da kardeşliğin iktizası olan şeyleri kapsamış. Hadîste Müslümanların kardeş olduğu ifade edildikten sonra Müslümanların birbirine zulmetmeyeceği söylenmiştir.

Burada bir noktaya dikkat çekmek isterim. Müslümanlar, genelde can ve mal noktasında dikkat ediyorlar. Fakat Müslümanın Cenâb-ı Allah’ın korumasındaki şerefine dil uzatma noktasında pek de o kadar dikkat etmiyorlar. Hayırdan başkasına kullanılmaması lâzım olan dil; maalesef gıybet, su-i zan ve koğuculuk gibi sevapları çabucak tüketen suçların işlendiğini hatırlatırım. Önce nefsimi sonra da sizleri bu çirkin işten sakındırırım. Rabbim bizleri bu cürümleri işlemekten koruması için Cenâb-ı Allah’a yalvarırım.

Cenâb-ı Allah bir âyet-i kerimesinde şöyle buyurmaktadır: “Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını bulup düzeltin ve Allah’tan korkup sakının. Umulur ki esirgenirsiniz.” 7

Kardeşlik hukukuna özgü daha yazılacak çok şey olmasına rağmen burada âyet ve hadîslerle açıklamaya çalıştığım kurallar, kardeşlik hukukunun temelleridir. Rabbimiz bizlere, kardeşlik hukukuna uygun hareket edebilmeyi nasip etsin. Kardeşlik haklarını çiğneyenlerin kulakları çınlasın.

Dipnotlar:

1- Hucurat Sûresi,10.

2- Buhârî, Müslim.

3- Müslim, Ebû Dâvud.

4- Buhârî, Müslim.

5- Buhârî, Müslim.

6- El-Hucurat: 48/10.

7- Hucurat Sûresi,10.

Okunma Sayısı: 2314
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Feyzullah Ayhan

  14.10.2020 18:40:02

  Sayın yazar TCK na göre işlenen bir suç basın yayın,sosyal medya yoluyla işlenmişse cezası daha çoktur,daha ağırdır.Derim ki İslama göre kardeşlik hak ve hukuku televizyonlarda , halka açık pozisiyonda çiğnenerek işlenmişse cezası aynı mı kalır yoksa TCK olduğu gibi katlanır mı?Acizane kanaatim katlanarak artacağı istikametindedir.Hal böyle olunca derim ki TV lere çıkıp mü'min kardeşlerini siyaseten sırf kendileri gibi düşünmüyor diye karalayanların,hakaret edenlerin ,inkar edenlerin kulakları çınlasın.

 • Oğuz Yiğiter

  14.10.2020 04:02:58

  Maalesef gelinen noktada, iman kardeşliğinden ziyade, siyasi tarafgirlik kardeşliği devrede. Burdan çıkış öyle hemen düzelecek bir husus değil. Önce, ciddi bir nefis muhasebesi ile yanlışını kabul etmek, pişmak olmak. Sonra da itiraf edip, kalbini kırdığı, hukukuna girdiği kardeşlerinden özür dilemekle olur. Yoksa sabahtan akşama kadar " Mü'minler ancak kardeştir" hadisini evrad makamında okusak bu hastalık düzelmez. İşimiz gerçekten zor...

 • Mehmet Türeli

  14.10.2020 00:17:02

  Allah ve Resulallah 'ın kesin emri olduktan sonra kardeşlik bağlarını ihlas ile pekiştirmek lazım. Kardeşlerimizin kalbini kırmaktan Allah'a sığınırız.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı