"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Nesilleri bozmaya çalışanlar

İbrahim Günaydın
03 Aralık 2023, Pazar
Ahnes bin Şurayk münâfık idi. Peygamberimizin (asm) yanına gelir çok güzel konuşur ve müslümanlık taslardı. Fakat içi nefret, düşmanlık ve fenâlık doluydu. Ekinlere ve nesillere zarar veren fitne ve fesatçı biriydi.

Tohumları ve nesilleri bozup fesâda veren Ahnes hakkında şu üç âyet nâzil oldu:

“Ey Nebî! Onun dünyâ ile ilgili konuşmaları senin hoşuna gider. Böylesi kimse kalbinin samîmî olduğuna Allâh’ı şahit tutar. Halbuki o hasımların ve düşmanların en yamanıdır. O dönüp gitti mi, yahut bir iş başına geçti mi yeryüzünde ortalığı fesâda vermek, ekinleri tahrip edip nesilleri bozmak için çalışır. Allâh buzgunculuğu sevmez. Böylesine “Allâh’tan kork” denilince enâniyet ve kibir kendisini günâha sevkeder. Cezâ ve azab olarak ona cehennem yeter. O ne kötü yerdir.” (Bakara, 2/204-206)

Bu âyetlerde düşmanların en yamanı ve en şiddetlisi, tohumların genetiğini değiştirip tahrip eden ve nesilleri bozanların münâfıklar, fesatçı ve aldatmakla iş gören Yahûdiler olduğunu herkes biliyor ve görüyor. 

Bunlar iktidar ve maddî gücü; kendi menfeatleri için kullanırlar. Zirâat mahsüllerinin fıtrî yapısını ve hem de kadın ve kızları fesatlarına âlet ederek, âile yapısını ve nikah bağını koparmaya çalışırlar.

Hars, zirâat ve ekin mânasına gelir. Fakat bâzı müfessirler Bakara 223. âyette geçen “Kadınlar sizin için bir tarladır” ifâdesine dayanarak “hars” kelimesine kadın manası vermişler. Nesl’de evlâd mânası vermişlerdir.

İçi fitne ve fesat dolu bu zâlim ve lânetli kimseler, ahlaksızlığı ve fuhşun her türlüsü ile evladları, kızları, kadınları ve nesilleri bozmaya çalışırlar. Bir zamanlar “Biz müslümanları nasıl zayıflatır, onları nasıl ahlaksızlaştırır ve nasıl yeneriz” anketi yaptırmışlar. Evet, bugün müstehcenlikle nesillerin nasıl bozulduğunu görüyoruz. İşte Kur’ân, ekinlerin, tohumların, zirâatin ve nesillerin nasıl ve kimler tarafından bozulduğuna dikkat çekiyor ve tedbir almaya çağırıyor.

Bu fitneci, yalancı, zâlim, ihtilalci, kâtil ve aldatmakla iş gören kimselerin cezâsı ve azâbı korkunç cehennemdir. Orası ne kötü yatak ve ne kötü yerdir. O sakar, o çılgın ateş onlara yeter.

Îman, ihlâs, istikâmet, takvâ, tedbir, Kur’ân ve sünnet üzere kalınız.

Okunma Sayısı: 1422
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Halis

  3.12.2023 11:42:05

  Allah imkan vermesin

 • İsmail Atak Cebecili

  3.12.2023 08:23:37

  Kur'an'da ekinci kelimesi bir defa geçmektedir. “Bana hizmet eden küçücük bir Risale-i Nur talebesinin çoklar namına sorduğu sualine cevabdır. (E:32) Sual: Üstadım, yağmur duası ve namazın neticesi görünmedi, faidesiz kaldı; iki-üç defa bulut toplandı, yağmur vermeden dağıldı. Neden?” suali hakkında 6/altı Nokta yazılmıştır: “Dördüncü Nokta: Şimdi malda ve rızıkta hileler ile, sû'-i istimal ile, rüşvetle çok haram karıştığı ve ekinciler kendi malına hakkıyla sahib olmadığı ve on adamdan iki-üçü tam rahmete müstehak ise, ekincilerin malından istifade edenlerden beş-altısı ya zulüm ile -haram karıştırmakla- ya şükürsüzlükle rahmete istihkakını kaybediyor.” İyi okumak, iyi anlamak icab ediyor.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı